Bilişim ProfesyonelleriİnternetMakaleWeb Uygulamaları

Broken Link – Kırık Link Nedir?

İnternette bir arama yaptınız ve kullandığınız arama motoru size bazı önerilerde bulundu, tercih ettiğiniz sitelere girdiniz ve aradığınız konu ile ilgili detaylı bir yazı buldunuz, okumaya başladınız ve tamda ihtiyacınız olan şeyle ilgili bir link vermişler, girin buradan detaylıca inceleyin diye ama o da ne! tıkladığınız link sizi yeni bir pencereye götürdü ama ekranda kocaman bir Sorry, the page you are looking for could not be found! yazısı karşınıza çıktı, baktınız Türkçesine, “Özür Dileriz, aradığınız sayfa bulunamadı!” diyor. Aradınız taradınız internette de başka bir yazı da bulamadınız.

İşte benim gibi bir çoğumuzun başına gelen şey, Kırık Link (Broken Link), yani web sitelerindeki sayfalarda,   ve dış sayfa bağlantılarını yazı, fotoğraf veya her hangi bir nesneye tıklandığı zaman gönderilme işleminin yapılmasını sağlamaktır.

Web Sitenizde Bozuk Bağlantılar Olduğunda Ne Yapmalısınız? Web sitenizdeki bozuk bağlantılarla ne yapılacağını bilmek, web sitenizin SEO’sunu etkileyecektir.

Hepimiz bunu en az bir kez yaşadık. Belirli bir ürün için durmaksızın çevrimiçi arama yapıyorsunuz ve tam da aradığınızı bulduğunuzu düşündüğünüzde, bağlantıya tıklıyorsunuz ve hemen çıkmaza giriyorsunuz. Bu genellikle 404 hatası veya bozuk bağlantı olarak adlandırılır.

Kırık Bağlantı Nedir?

Bozuk bağlantı, web sitesinde aşağıdaki sorunlardan bir veya daha fazlasını yaşadığı için artık çalışmayan bir web sitesindeki bağlantıdır:

 • Hedef web sayfası taşınmıştır veya artık mevcut değildir.
 • Web sayfası sahibi tarafından bağlantı için geçersiz bir URL girildi.
 • Bağlantı verilen web sayfası web sitesinden kaldırılmıştır.

Google bize 404 hatalarının SEO’nuza zarar vermeyebileceğini söylese de, bozuk bağlantılar kullanıcılarınızın web sitenizdeki deneyimine zarar verebilir ve daha yüksek hemen çıkma oranlarına neden olabilir.

Sitenizdeki rahatsız edici 404 hatalarını nasıl Tespit edeceğinizi, Önleyeceğinizi ve Düzelteceğinizi göstereceğiz, böylece ziyaretçilerinizi sitenizde daha uzun süre ve daha meşgul tutabilirsiniz.

Algıla

404 hatalarını ve bozuk bağlantıları aramanıza izin veren birçok eklenti ve yazılım mevcuttur. Bazılarının, bir cpu domuzu olma eğiliminde oldukları ve web sitenizi ve hatta bilgisayarınızı yavaşlattıkları için güvenilmez olduğu görülmüştür.

Web sitenizdeki bozuk bağlantıları tespit etmek için önerdiğimiz en iyi yöntem Google Arama Konsolu kullanmaktır.

Bu basit görevi gerçekleştirmek için şunları yapmalısınız:

 • Web sitenize bağlı olan Google hesabınızda oturum açın.
 • Google Search Console’a gidin
 • Hesabınıza tıklayın
 • Soldaki kenar çubuğunda, “Tarama” etiketli açılır menüye gidin
 • “Tarama Hataları” nı tıklayın
 • Bağlantıya tıklayın ve bu bozuk bağlantı hakkında ayrıntılı bilgileri görüntüleyebileceksiniz.

Başka bir yöntem ise online bir tarama işlemi gerçekleştirmek. Şuan için bulduklarımızın arasında en etkilisi dead link checker, sizde kendi web sitenizi tarayıp, sonuçlarını görebilirsiniz.

Önlemek

İstenmeyen 404 hata mesajlarını önleyebilirsiniz. Eski bilgiler içeren sayfaları silmek yerine, içeriğinizi yenilemeyi ve güncellemeyi düşünün.

Düzelt

Web sitenizdeki bozuk bağlantıları düzeltmenin en yaygın ve en kolay yöntemlerinden biri, doğrudan yönetici erişim sayfanızda HT Erişimi aracılığıyla 301 Yönlendirmeleri oluşturmaktır.

301 Yönlendirme Dosyası Oluşturma

301 yönlendirme dosyasını oluşturmanın sözdizimi aşağıdaki gibi görünecektir:

Yönlendir 301 / açılış sayfası-2 https://www.alanınız.com/landing-page-1

 • / landing-page-2, alan adınızdan sonraki eğik çizginin ardındaki her şeydir
 • İkinci yarısı, bağlantının yönlendirileceği yeni sayfanın FULL url’sidir.

301 Yönlendirmelerini HT Erişimi ile Güncelleme

HT Erişim Dosyasını düzenlemek basit olabilir, ancak sürece aşina değilseniz çok tehlikeli olabilir. Eksik bir karakterin tüm web sitenizi çökertebileceği konusunda uyarıda bulunmak istiyoruz. Web sitenizi bozmanız durumunda bir yedeğiniz olması için tüm dosyayı kopyalayıp not defterine yapıştırmanız şiddetle tavsiye edilir.

 • Doğrudan yönetici erişim sayfanıza giriş yapın.
 • Dosya Yöneticisine git
 • Public_html klasörünü açın
 • Hesap ayarlarında, gizli dosyaları göster seçeneğinin işaretlendiğinden emin olun.
 • HT Erişimi dosyasını düzenlemek için düzenle düğmesine tıklayın.
 • 301 yönlendirmesine ekleyin
 • Kaydet’e basın
 • Eski bozuk bağlantıya tıklayın ve yeni hedefe gittiğinden emin olun.

Dış Kaynaklardan Bozuk Linkler

Bazen, harici bir kaynağın size yanlış bir URL ile uygunsuz şekilde bağlanması nedeniyle bozuk bağlantı hatası alabilirsiniz. Bunu düzeltmek için yazara veya web yöneticisine ulaşmanız ve yanlış URL için bir güncelleme talep etmeniz önerilir.

Makalenin Orjinal Kaynağı : https://www.theedigital.com/blog/broken-links

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.