Antalya Bilişim Haberleri

ATSO Bilişim Meslek Komitesi 2022 Aralık Kararları

ATSO Bilişim Meslek Komitesi 2022 Aralık Ayı Olağan Toplantı Kararları

ATSO Bilişim Meslek Komitesi 2022 Aralık Ayı Olağan Toplantı Kararları

1) Komite üyeleri, olağan komite toplantılarını yedek üyeler ve sektör temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirmek istediklerini, komite toplantısını da saat 17.00 gibi yapmayı planladıklarını, komite toplantısı sonrasında Atatürk Konferans Salonunda her ay farklı bir  komiteyi (tarım, turizm, emlak vs.) ya da firma temsilcilerini davet ederek; bu sektörlerin Bilişim ile entegrasyonu konusunda neler yapılabilir, ne gibi projeler çıkabilir noktasında fikir alışverişi yapmayı planladıklarını, konferans salonunda ki organizasyonlar için kuru pasta-çay gibi ikram giderleri yanı sıra; Ar-Ge biriminden bir personelin konuşulan konuların çıktısının alınması kapsamında kendilerine eşlik etmesi hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

2) Komite üyeleri, yaratıcılık, girişimcilik ve inovasyon kültürünü yaygınlaştırarak Antalya'dan katma değeri yüksek, özgün ve yenilikçi projeler ortaya çıkarmak için İNOVATSO’nun teknoloji geliştirme merkezi haline gelmesi gerektiğini dile getirmiştir.  Bu kapsamda, İNOVATSO’nun TGB (Teknoloji Geliştirme Bölgesi) kapsamına alınması hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

3) Komite üyeleri tarafından,  01.01.2023 tarihinde kanunlaşması beklenen EYT kapsamında,  emekliliğe hak kazanan çalışanları ile çalışmaya devam etmek isteyen işverenleri, bu personellerini yeniden işe  başlatma sürecinde ciddi sorunların beklediği yönündeki üye taleplerini değerlendirilmiştir. Toplantıda,  hali hazır uygulamada emeklilik hakkı kazanan bir çalışanın, kurum tarafından emeklilik işlemleri tamamlandıktan sonra  SGDP olarak girişinin yapılabildiği; aksi halde sistemin girişe izin vermediği, Emeklilik işlemi tamamlanmadan tekrar normal giriş yapıldığında ise SGK’dan emekli maaşı bağlanmadığı;  Emekli olarak maaş bağlanan kişiye 4/a girişi yaptığınızda ise emekli maaşının kesintiye uğradığı,  şu an emekli işlemlerinin 10 -15 gün içerisinde tamamlanabildiği ve  firmalar için genel işleyişi aksatmadan emekli personellerini geri alabildikleri ifade edilmiştir. Ancak yılbaşında yasalaşması beklenen EYT  ile bu şartları taşıyan çalışan sayısının çok fazla  olmasından ve işverenlerin bu kişilerle çalışmaya devam etmek isteyebileceği  ve SGK’sız işçi de çalıştırılamayacağından dolayı bu çalışanların tekrar istihdam edilebilmesi için 3-4 ay beklenmesinin sektörleri ciddi sekteye uğratacağı görüşüyle; “Emekli kodu ile çıkış yapılan personelin kurum tarafından emeklilik maaşı bağlanmasını beklemeden sistemin tekrar SGDP girişi yapmasına izin vermesi’ne ilişkin  teknik alt yapı çalışmasının da eş zamanlı ilerletilebilmesi yönündeki komite talebinin TOBB aracılığıyla T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na iletilmesi hususunun yönetim kuruluna sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.;;

4) Odamız Eğitim ve Mesleki Sertifikasyon Müdürü Anıl Işıldağ Aralık ayı komite toplantısına katılarak;

a) 2023 ATSO Akademi eğitim planının oluşturulabilmesi için noktasında Meslek Komitelerimizin 2023 yılı eğitim önerilerinin alınması hakkında komite üyelerine bilgi aktarmıştır. Komite üyeleri tarafından yapılan değerlendirmede,

3, Metaverse & NFT, Blokchain, E-ticaret, Kurumsal Kaynak Planlama (ERP), ekip uyumu eğitimi, tasarım odaklı düşünce, topluluk önünde konuşma, etkili sunum teknikleri ve uygulamalı dijital pazarlama eğitimleri önerilmiştir.

b) Odamız ile Akdeniz Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi arasında 2016 yılından itibaren devam eden “İşyeri Eğitim” Protokolü kapsamında; Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bölümü, Pazarlama Bölümü, Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü ile Finans/Bankacılık Bölümü son sınıfta okuyan (4 yılık) öğrencilerin, 2023 Şubat ayının ikinci haftasından itibaren firmalarda 3,5 aylık (72 iş günü) zorunlu işyeri eğitimi yapacakları bildirilerek, işletme ihtiyaçlarının belirlenerek tarafımızla irtibata geçilmesi hususunda bilgi verilmiştir.

c) ATSO İnovasyon Projeleri kapsamında hazırlanan Mesleki Eğitim Mentorluk/Koçluk Projesi hakkında komite üyelerine genel bir bilgilendirme yapılmıştır. Söz konusu proje asil üye olarak Behçet Ülker ve Ümit Aydın, yedek üye olarak da İsmail Sait Alpagu’nun isimlerinin yazılmasının uygun olacağı yönünde görüş bildirilmiştir.

Detaylar ve daha fazlasına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.