Haber Duyuru Etkinlik

TOBB Yazılım Envanter Çalıştayı Raporu Yayınlandı

TOBB Türkiye Yazılım Meclisi Başkanı Ertan Barut 24 Şubat 2022’de gerçekleştirdikleri Türkiye Yazılım Envanter Projesi (TYEP ) 1. Faz Envanter Çalıştay Raporunu yayınladıklarını belirterek, “Ülkemiz ve sektörümüz için hayırlara vesile olmasını diliyor ve tüm sektör paydaşlarımızın katkılarını bekliyoruz.” dedi.

TOBB Türkiye Yazılım Meclisi olarak yayınladıkları basın bildirisini aşağıda okuyabilirsiniz.

TOBB Türkiye YAZILIM Meclisimiz çatısı altında T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı | Republic Of Turkey Ministry of Industry and Technology Milli Teknoloji Genel Müdürlüğü ile birlikte yürüttüğümüz Türkiye #YazılımEnvanter Projesi ( #TYEP ) 1. Faz Envanter Çalıştayı 24 Şubat 2022 ‘de gerçekleştirilmiş olup Çalıştay Raporumuz komisyonumuzca tamamlanmıştır. Çalıştaya katkı veren tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz. Bu vesile ile sektörümüz paydaşları, stk ’lar, eğitim kurumları ve ilgili tüm kamu kurumları ile paylaşılmaktadır. 

Projenin 2. Fazına geçilmiş olup, öncelikle Çalıştay Raporu çıktıları ; 
– Yazılım Meslek Sınıflandırma, UMS uzmanlık önerileri 
– Yazılım Sektör/Firma Sınıflandırması ve NACE Sözlüğüne eklemeler
– Yazılım Ürünleri Sınıflandırması altında alt kırılımlarının genişletilmesi, eksiklerin tamamlanması

Envanter çalışma komisyonumuzda görüş alışverişine açılmış olup, bu çıktılarla ilgili sektör ve ilgili kurum/kuruluşlara yönelik bilgilendirme, farkındalık çalışmaları (fiziki/online toplantılar, etkinlikler) mayıs ayı başından itibaren yapılmaya başlanacaktır. 

Bu çalışmalar sonucunda sektörel tüm araştırmalarda, satınalmalarda, işgücü istihdamında, teşvik ve desteklerde tüm ilgili kurum kuruluşlarda CUMHURBAŞKANLIĞI, BAKANLIKLAR, KİK, DMO, KOSGEB, TÜBİTAK vb kurum ve kuruluşlarda bu sınıflandırmaların kullanılması ve buna ilişkin düzenlemelerin yapılması hedeflenmektedir. Bunun için de ; 

> Sektör firmalarımız, tüm kamu, eğitim, kurum ve kuruluşlarda işgücü istihdamında doğru meslek kodlarının kullanılması
> Mesleki kodların ve tanımlamaların daha iyi anlaşılması (kim hangi işi yapar anlamında) 
> Üniversitelerde , mesleki eğitim veren liselerde bu mesleki sınıflandırmaların dikkate alınması
> Sektördeki yazılım geliştiren firmaların doğru NACE kodu (62.01) altında yer alması, Sektör NACE Kodları alt kırılımları konusunda bilgi sahibi olunması
> Yazılımların bu çıktılarda yer alan kategorik yapısına göre sınıflandırılması 

konularında bilgilendirme ve farkındalık çalışmaları, etkinlikleri yapılacaktır. Bunu da tüm kurum, kuruluşlar ve stk ‘ların katkılarıyla gerçekleştirmek arzusundayız. 

2. Fazda ayrıca Envanter Modelinin belirlenmesi, Veri Altyapı Sistemi üzerinde daha teknik çalışmalar ve bir envanter veri modeli çalıştayı yapılacaktır. Katılıp, katkı vermek isteyenleri memnuniyetle komisyonumuza katılmaya davet ediyoruz. 

Ülkemize ve yazılım endüstrimiz için hayırlara vesile olmasını dileriz.

Türkiye Yazılım Envanter Projesi (TYEP ) 1. Faz Envanter Çalıştay Raporunu linkedin üzerindeki bu linkten ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.