Antalya Bilişim Haberleri

ATSO Bilişim Meslek Komitesi 2023 Mayıs Kararları

ATSO Bilişim Meslek Komitesi 2023 Mayıs Ayı Olağan Toplantı Kararları

ATSO Bilişim Meslek Komitesi 2023 Mayıs Ayı Olağan Toplantı Kararları

1)Toplantıda, komite üyelerine grup üyelerinden gelen talepler değerlendirilerek, girişimcinin KOSGEB-İGEME-TÜBİTAK-Dış Ticaret Müsteşarlığı v.b. gibi kurumlarca verilen desteklerden büyük ölçüde bilgi sahibi olduğu, fakat bu desteklere ulaşabilmek için çok karmaşık bürokratik süreçlerden geçildiği,  katılım koşullarının ise anlaşılabilir olmadığı gibi nedenlerle çoğu kez bir danışman tutmak zorunda kaldıkları ve bu danışmanlara ciddi boyutlarda ödemeler yapıldığı bildirilmiştir.

Bu çerçevede komite üyeleri tarafından yapılan değerlendirmede, kamu kurum ve kuruluşları tarafından sağlanan bu gibi devlet  desteklerinin ön ödemeli olmaması, harcamaları direk olarak şirketlerin yapması ve yapılan harcamaya istinaden ibraz edilen fatura akabinde geri ödemenin ise en kısa sürede şirket hesabına gönderilmesi, iş dünyasının finansmana erişim konusunda yaşadığı  sorunlar ve bunlara ilişkin  soruların çözümü  gibi talepler ekseninde bir zirve düzenlenmesi önerilmiştir. Tarihi komite tarafından belirlenmek üzere   Odamız ev sahipliğinde,  “Reel Sektör Finans Buluşmaları”     adı altında gerçekleşmesi önerilen zirveye; Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanlığı yetkilileri, KOSGEB, İGEME,TÜBİTAK, Dış Ticaret Müsteşarlığı, İhracatçı Birlikleri, Teknoloji Geliştirme Vakfı, Türk Patent ve Marka Kurumu gibi kurum ve kuruluşlar yanı sıra;   hizmet ağı geniş kamu ve özel bankaların genel müdürleri ile Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanının da davet edilmesi yönündeki  komite önerisinin yönetim kurulumuzca uygun değerlendirilmesi halinde şekil ve  şartlarının çalışılarak  tekrar Yönetim Kuruluna sunulmasına karar verilmiştir.    

2)Öncelikle işletmelerde muhasebe ve finans yönetimi olmak üzere “nasıl girişimci olunur, yatırımcı nasıl aranır, yatırımcı ile nasıl konuşulması gerekir, yatırım sunum dosyası nasıl hazırlanır, kredi onay işlemlerinde şirket değerlemesi neye göre yapılır, fikri ve sinai haklar ile patentlerin alınması konusunda markalaşma” gibi konularda ATSO Akademi çatısı altında uzun dönem eğitimler düzenlenmesi önerilmiştir. Komite görüş ve önerisinin değerlendirilmek üzere Yönetim Kuruluna sunulmasına sunulmasına oy birliğiyle karar verilmiştir.

3)Komitemizin Mart ayı toplantısında da gündeme  getirdiği İstanbul Ticaret Odası tarafından kurulan BTM-Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi incelenmeli ve benzer bir yapılanmanın Odamız önderliğinde ilimizde de kurularak, görev tanımlarının Odamız İNOVATSO çatısı altında yeniden belirlenmesi  önerilmiştir. Bu kapsamda, sürecin girişimci tarafında sadece KDV ve Kurumlar Vergisinden muaf olacakları bir alan yaratma olgusundan çıkartılarak, finansal ve hukuki konularda danışmanlık ve mentorluk alabilecekleri,  girişimciyi dinleyerek ihtiyaçların tespiti ile buna göre  bir ekosistem oluşturulmasının  genç beyinlerin ve yaratıcı fikirlerin önünü açacağı belirtilmiştir. Toplantıda girişimcilerin ürünlerini pazarlayacağı ve kendi şirketlerini tanıtacağı fuarlara katılımları konusunda destek olunması ve yönlendirilmelerinin de bu sürece dahil edilerek, 5746 sayılı kanun kapsamında 01.01.2022 den bu yana yürürlükte olan ve e teknokent-tekmer gibi arge yapan şirketlerin yararlanmış olduğu destek ve teşviklerin sürdürülebilirliğini teminen  şirketleri destekleyecek ve ekosisteme iyi bir yatırım kaynağı sunabilecek girişim sermayesi yatırım şirketi kurulmasının da kaçınılmaz olduğunu ifade etmiştir. INOVATSO çatısı altında kurulması önerilen BTM benzeri oluşum için gerekli altyapı çalışmalarının  Odamız ARGE birimince proje bazlı olarak yürütülmesi hususunun Yönetim Kuruluna sunulmasına oy birliğiyle karar verilmiştir.

4)İlimizin  sadece turizm ve tarım teknoloji ağırlıklı bir şehir olma yolunda ilerlemekte olduğuna değinen komite üyeleri, teknolojinin diğer paydaşlarının Antalya da buluşmasını sağlayacak etkinlikler düzenlenerek yasal zeminler oluşturulması ve altyapı sorunlarının çözülmesi gerektiğini belirtmiştir. Buna göre;

a)Akdeniz Üniversitesi Antalya Teknokent’inin TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş.) ‘ı Antalya’ya getirmesinin bir başarı öyküsü olduğuna değinilerek benzer örneklerinin çoğaltılması, 

b)Son zamanların önemli konularından olan yapay zeka ve oyun konusunda detaylı araştırmalar yapılması ve hedef kitlesine duyurulması,

c)Şirketlerin ve girişimcilerin sorunlarını tespit edecek ve bunların üzerinde çalışmalar yapılabilecek alanında uzman kişilerden kümelenmeler oluşturup araştırma ve aksiyon alınması,

gibi öneriler ile Odamız ARGE biriminin çalışmalarına yön verilerek, kentimizin adeta Bilişim Vadisi olması yönünde yapılacak her türlü çalışmanın  desteklenmesi önerilmiştir. Komite görüş ve önerisinin değerlendirilmek üzere Yönetim Kuruluna sunulmasına oy birliğiyle karar verilmiştir.

5)Toplantıda komite üyeleri tarafından,  T.C. Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü tarafından Birliğimize gönderilen “Bilişim İhracatı Odaklı Sektörel Bilgilendirme Toplantıları E-Turquality (Bilişimin Yıldızları) Programı” konulu yazı ile belirlenmiş illerdeki Ticaret ve Sanayi Odalarında “Bilişim İhracatı Odaklı Sektör Buluşmaları” etkinlikleri düzenlenmekte olduğu belirtilmiştir. Söz konusu organizasyonun TOBB Türkiye Yazılım Meclisi, Ticaret Bakanlığı Uluslararası Hizmet Ticareti Genel Müdürlüğü ve Birliğe bağlı Odalar Bilişim/Yazılım Meslek Komiteleriyle organize bir şekilde yapılmakta olduğu,  bugüne kadar TOBB Birlik Merkezimiz, Ankara Sanayi Odası, İzmir Ticaret Odası, Gebze Ticaret Odası, Bursa Ticaret, Sanayi Odası, Sakarya Ticaret, Sanayi Odası ve İstanbul Ticaret Odalarında düzenlendiği, planlanan iller arasında Antalya’nın da olduğu bildirilmiştir.

Bu bağlamda TOBB ile yaptığımız görüşmeler çerçevesinde en yakın zamanda Odamızda da bir organizasyon yapılması talep edilmektedir. Komitemiz, TOBB ve T.C. Ticaret Bakanlığı katılımcıları tarafından ortak bir tarih ve saat belirlenerek, bölgede bilişim, yazılım alanında faaliyet gösteren firmalar, Teknoloji Geliştirme Bölgesi Teknopark ve Üniversite Yönetimlerinin  davet edilmesi hususlarının Yönetim Kuruluna sunulmasına oy birliğiyle karar verilmiştir.

6) Komitemizin Aralık ayı toplantısında aldığı karar ve Yönetim Kurulumuzun 21.12.2022 tarih 12-3 sayılı oluru çerçevesinde; sektörün diğer sektörlerle entegrasyonuna ilişkin Temmuz ayı genişletilmiş toplantısının 19.07.2023 Çarşamba günü saat 17:30’da Odamız Konferans Salonu’nda gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. Çıktıları Odamız  Araştırma ve Ticaret Geliştirme Müdürlüğünce raporlanacak toplantıya, sektörel destekler hakkında fikir alış verişinde bulunulmak üzere KOSGEB Bölge Müdürlüğünden bir yetkilinin davet edilmesi hususunun Yönetim Kurulunun bilgisine sunulmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

7) Odamız Eğitim ve Mesleki Sertifikasyon Müdürlüğü tarafından Haziran ayı eğitimleri ile “Mesleki eğitim, işgücü ve Mesleki yeterlilik belge talep formu” hakkında bilgi verilerek, talep eden üyelerimiz tarafından ilgili form doldurulmuştur

Detaylar ve daha fazlasına buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.