MakaleWeb Uygulamaları

B2b Müşteri Deneyimi

Modern dünyamızda müşteri deneyimi çok önemlidir. Aslında, müşteriler daha iyi bir müşteri deneyimi için %16’ya kadar daha fazla ödemeye razıdır. Fiyat veya ürün kalitesinden çok, deneyim yakında B2B alanında bile müşteri kazanmak için en büyük fark olacak.

Değişen bir manzara, B2B alıcılarının artık güce sahip olduğu anlamına gelir. Alan giderek daha rekabetçi hale geliyor, bu nedenle bir müşteri aldığı hizmetten memnun değilse, işini başka bir yere götürebilir. Bu, B2B şirketlerinin müşterilerin kendileriyle iş yapmayı tercih ettiği harika bir deneyim yaratmaya odaklanması gerektiği anlamına gelir.

Kuruluşunuzun deneyimini oluştururken akılda tutulması gereken bazı noktalar şunlardır.

B2B Müşteri Deneyimi En İyi Uygulamaları

 1. Müşterilerinizi Tanıyın.
 2. Müşteri Odaklı Bir Vizyona Sahip Olun.
 3. Kişiselleştirilmiş Deneyimler Sunun.
 4. Müşteri Hizmetleri Teknolojisini kullanın.
 5. Müşterileri Eğitin ve Tavsiye Edin.
 6. Satın Alma Sonrası Destek Sunun.
 7. Müşterilerle Gerçek Zamanlı Bağlantı Kurun.
 8. Müşteri Self Servisini Benimseyin.
 9. Proaktif Müşteri Hizmetleri Sağlayın.
 10. Web Sitenizin Erişilebilirliğini ve Kullanılabilirliğini Optimize Edin.
 11. Müşteri Geri Bildirimi Toplayın.

1. Müşterilerinizi Tanıyın.

Kaliteli bir müşteri deneyimi yaratmadan önce kiminle çalıştığınızı bilmeniz gerekir. Üzücü gerçek şu ki, B2B dünyasında insanlar muhtemelen sizinle iş yapmak için o kadar heyecanlı değiller. Bir çalışma, B2B alıcılarının %59’unun bir satış temsilcisiyle etkileşim kurmak yerine çevrimiçi araştırma yapmayı tercih ettiğini, çünkü temsilcilerin müşterinin sorununu fiilen çözmeye çalışmak yerine kendi gündemlerini belirlediklerini düşündüklerini buldu. interAnaliz Araştırması, genel olarak çoğu müşterinin işletmelere – pazarlama ve reklamlarına veya satış temsilcilerine – güvenmediğini tespit etti.

B2B alıcıları da çok fazla baskı altındadır. Şirketlerinin parasını akıllıca harcamaktan, verimliliği ve geliri artıracak bir ürün seçmekten sorumludurlar. Bu zorlu bir görev ve en iyi seçeneği ararken çok fazla gürültüyle karşılaşıyorlar. Araştırırken ve satın alırken kaygı yaşarlar ve bu kaygı, satın alma gerçekleştikten sonra da devam eder. Bunu göz önünde bulundurarak, müşterilerin korkularını hafifletmeye yardımcı olan ve işlerini kolaylaştıran bir müşteri deneyimi yaratmak önemlidir.

Her bir B2B alıcısının benzersiz ihtiyaçlarını ve baskılarını anlamak çok önemlidir. Müşterinin hangi sektörde çalıştığı, coğrafi odak noktası, müşteri yolculuğunun neresinde olduğu ve geleceğe yönelik büyüme hedeflerinin ne olduğu gibi bilgileri öğrenmek için mevcut veri zenginliğinden de yararlanmalısınız. Bu anlayış temeli olmadan, başarılı bir müşteri deneyimi sunamazsınız. Yazının devamı: https://www.interanaliz.com/b2b-musteri-deneyimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.