Bilişim ProfesyonelleriMakaleYeni Ürünler

Kulaklık Satın Alma Rehberi

Dışarıda çok sayıda kulaklık var ve birini seçmeden önce bilmeniz gereken birçok şey var. Kulaklık satın alma rehberimiz size yardımcı olmalıdır.

Bu makalede ana hedefimiz, okuyucuya, sizin için doğru ürünü bulmanıza yardımcı olmaktır. İncelemelerimizde ve en iyi listelerimizde tartışılan çok şey var ve eğer ses konusunda yeniyseniz, ilk başta biraz ürkütücü görünebilir. Bu kılavuzda, bir çift kulaklık satın almadan önce bilmeniz gereken bazı şeyleri ve sizin için doğru olan çifti seçerken aramanız gerekenleri gözden geçireceğiz.

Editörün notu: Bu makale gerçek kablosuz kulaklıklara yönelik olarak 7 Nisan 2020 tarihinde güncellendi.

Kulaklık türleri

Öncelikle, temel bilgilerle başlayalım ve başlıca kulaklık türlerine bir göz atalım. Muhtemelen bunların zaten farkındasınız ve değilseniz okumaya devam edin. Hangisinin size en uygun olduğunu anlayabilmeniz için her tür kulaklığın artılarını ve eksilerini gözden geçireceğiz. Kurallarda her zaman istisnalar bulunduğunu belirtmek gerekir, bu nedenle bu artılar ve eksiler çoğu için geçerlidir, ancak belirli bir kategorideki tüm ürünler için geçerli değildir.

Kulak içi kulaklıklar

İlk tür kulaklıklar, kablosuz meslektaşları dışında en küçüğüdür. Bunlara kulak içi / kulaklık adı verilir ve telefonunuzla veya MP3 çalarınızla birlikte gelen kulaklıklar büyük olasılıkla bu kategoriye girer. Diğer kulaklık türlerine göre kulak içi satın almak için pek çok neden vardır, ancak en büyük avantajı, bu kadar kolay taşınabilir olmalarıdır.

Artıları:

Taşınabilir . Boyutları ve ağırlıkları nedeniyle, kulak içi üç tür kulaklık arasında en taşınabilir olanıdır. Kullanmadığınız zamanlarda cebinizde kolayca saklayabilirsiniz ve bu çok fazlaysa, boynunuza asmak bile çok rahatsız edici değildir.

Gürültü yalıtımı. Kulaklık başlıkları, doğrudan kulağınıza yerleştirildikleri için mükemmel ses yalıtımına sahip olma eğilimindedir. Gürültü yalıtımının tam olarak ne olduğundan emin değilseniz, arama motorlarında kısa bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz.

Egzersiz yapmak için harika . Bu tür, taşınabilirliğe geri dönüyor ancak bir adım daha ileri gidiyor. Kulaklıklar, egzersiz yapma konusunda tercih edilen kulaklıklardır. Elbette insanlar hala başka tür kulaklıklar kullanıyorlar, ancak bunlar ne kadar hafif oldukları için en popüler olanlar.

Eksileri:

Ses Kalitesi . Çoğunlukla, ses, özellikle alt uçta kulaklıkların güçlü noktası değildir . Daha büyük kulaklıklar, yalnızca yapabildikleri için daha hoş bir ses üretebilirler. Daha büyük sürücüler genellikle daha iyi ses anlamına gelir ve kulaklıklar taşınabilir form faktörlerini korumak için küçük sürücüler kullanır.

Kablolar kolayca karışır . Yine, bu tüm kulak içi için geçerli değildir , ancak çoğu zaman teller her zaman karışır. Gibi,  her zaman ve gerçekten can sıkıcı olabilir.

Gerçek kablosuz kulaklık

Apple AirPods Pro, dokunmatik kontrollerin nerede olduğunu gösteren girintilere sahiptir.

Yukarıda bahsedilen kulak içi kulaklıklara çok benzer şekilde, gerçek kablosuz kulaklıklar kulağınızda durur ve son derece taşınabilirdir. Diğer kulak içi kulaklıkların aksine, gerçek kablosuz kulaklıklar bir kutuda saklanır ve kılıfın kendisi her bir kulaklığı şarj eder. Bunlar, kişisel ses için en yeni araçtır ve sınırlarda biraz serttir. Küçük piller her bir kulaklığa güç sağlar ve diğer kulaklıklardan veya kablosuz kulak içi kulaklıklardan çok daha erken biter.

Artıları:

Taşınabilir. Tıpkı kulak içi gibi, gerçek kablosuz kulaklıklar da kılıfını cebinize veya çantanıza sığdırabilmeniz koşuluyla son derece taşınabilirdir.

Egzersiz yapmak için harika. Genellikle tere dayanıklı, gerçek kablosuz kulaklıkların koşarken veya kaldırırken size dolanacak veya vuracak bir kablosu yoktur.

Şık . AirPod’lardan başlayarak, gerçek kablosuz kulaklıklar her zaman halka açık yerlerde müzik tüketmenin yolu olmuştur.

Eksileri:

Pil ömrü. Bu kulaklıkların kablosuz kulak içi kulağa göre daha küçük pillerle daha fazla güç kullanması gerektiğinden, pil ömrü tipik olarak çok kısadır.

Kaybetmesi kolay. Kulaklıklar bir kabloyla bağlı olmadığından, kolayca kulaklarınızdan düşebilir ve kaybolabilir veya üzerine basılabilir.

Kulak üstü kulaklıklar

Boyut olarak ilerledikçe, bir sonraki kulak üstü kulaklıklar. Kulakiçi kulaklıkların aksine, bunlar gerçek kulak kanalınıza girmez – dış kulaklarınızın üstüne oturur. Bant başınızın arkasına veya üzerinden geçebilir, ancak sürücüler her zaman kulağınızın üzerine yerleştirilir.

Kulak üstü kulaklıklar, etrafını sarmak yerine sadece kulağınıza yaslanır.

Artıları:

Ayrıca taşınabilir . Cebinize koymak kulak içi kadar kolay olmasa da, bunlar aynı zamanda oldukça taşınabilir. Genellikle ses kalitesinde bir artış isteyen ancak çok büyük veya hantal bir şey istemeyen insanlar içindir. Birçoğunun, orijinal ayak izlerinin yarısına kadar katlanmalarına yardımcı olan menteşeleri de var.

Daha büyük piller . Daha büyük bir boyutun yanı sıra, daha büyük kapasiteli bir pilin sığması için daha fazla alan sunar. Ne kadar çok dinleme süresi o kadar iyidir.

Daha iyi ses. Bunların cebinize sığması amaçlanmamıştır, bu nedenle birçok kulakta daha iyi genel ses sağlayan daha büyük sürücüler kullanılır.

Eksileri:

Taşıması daha zor . Evet, kulaklar hala taşınabilir ancak kulaklıklar kadar taşınabilir değiller. Onları bir sırt çantasına atmak kolaydır, ancak ceketinizin cebine koymaya çalışırken iyi şanslar.

En iyi ses yalıtımı değil . Kulağınıza oturduklarından , içinde ya da çevresinde değil, genellikle dışarıdan bir miktar sesin girmesine izin verirler.

Kulak üstü kulaklıklar

Kulak üstü kulaklık, üç tür kulaklıktan en büyüğüdür ve muhtemelen en aşina olduğunuz ürünlerden bazıları bu kategoriye girer.

Artıları:

En iyi ses. Yine, bu her zaman böyle değildir, ancak genel olarak büyük kulaklar en iyi ses verme eğilimindedir çünkü kulak kaplarında en büyük sürücülere sahiptirler. Bazı üreticiler, hacmine eğilir ve diğer tüm endişelerin üzerinde ses kalitesi için tasarlanmış kulaklıklar üretir .

En büyük piller . Burada bir eğilim fark ettiniz mi? Her şey boyutuna geri dönüyor. Çalışacak daha fazla gayrimenkul sahibi olmak, üreticilere, uzun süre dayanmaları için büyük pilleri bunlara doldurma özgürlüğü verir.

Konfor. Daha büyük kulak kapakları, daha eşit ağırlık dağılımı anlamına gelir. Ek olarak, birçok üretici hafızalı köpük, deri ve kadife gibi malzemeler eklemek için boyuttan yararlanır.

Eksileri:

Taşıması en zor . Daha büyük olduklarından, kulakları taşımak daha zor olma eğilimindedir. Bazıları seyahat sırasında onları korumak için taşıma çantaları ile birlikte gelir, ancak yine de diğer iki tür kulaklık kadar taşınması kolay değildir.

Fiyat . Bu, herhangi bir kulaklığın gerçekte ne kadar iyi olduğuna bağlı olarak değişir, ancak aşırı kulak en iyi ses kalitesine sahip olma eğiliminde olduğundan, aynı zamanda en pahalı olma eğilimindedir.

Güç. Bu son derece nadir görülen bir sorun olsa da, bazen satın aldığınız yüksek kaliteli kulaklıklar bir amfi kullanımını gerektirir . Bu genellikle son derece uzmanlaşmış meraklılar ve kulaklıklar için ayrılmıştır.

Bluetooth kulaklık

SoundGuys’un en tartışmalı kulaklıklarından biri olan Bluetooth, 2017’de piyasayı fırtınaya soktu. Apple’ın kulaklık jakını tereddütsüz terk etmesiyle birlikte ,  Android telefonlar da aynı şeyi takip etti; bu tür bir bağlantı için talebi artırıyor.

Diğer bağlantı türleri gibi, Bluetooth söz konusu olduğunda “daha iyi” veya “daha kötü” yoktur, sadece değiş tokuşlar vardır. Bununla birlikte, Bluetooth satın alma kararlarınıza başka bir Artılar ve Eksiler katmanı ekler, bu yüzden geçmeye değer.

Bluetooth kulaklıkların sizi ayağa kaldıracak bir kablosu yoktur, bu da onları işe gidip gelmek için ideal kılar.

Artıları :

Kablosuz dinleme. Kulaklık kablonuzu her zaman bir şeye taktınız mı? Bluetooth kulaklıklarda bu sorun yok.

Ses kalitesi 5 yıl öncesine göre daha iyi.  Güncel bir telefonunuz varsa, Bluetooth kodekleri son birkaç yılda uzun bir yol kat etti. Hatta bazı kablolu kulaklıklarla kaliteli rekabet edebilecek kadar. Elbette hem telefonunuz hem de kulaklığınız aynı standartları desteklemelidir, bu yüzden satın almadan önce bunu araştırdığınızdan emin olun.

Eksileri :

Batarya. Bir zamanlar başka bir şey şarj etmeden dinleyebildiğiniz bir yerde, şimdi kulaklıklarınız bir bataryaya güveniyor. Gerçekten kablosuz kulaklıklar gibi daha küçük form faktörlü öğelerde sıkıntı var,  ancak kulaklıklar ne kadar büyükse, tipik olarak elde ettiğiniz pil ömrü o kadar iyi.

Kablosuz sinyallerin doğal zayıflıkları vardır. Kablosuz dinleme tamamen harika ve iyidir, ancak bazen parazitten muzdarip olduğunuzu fark edebilirsiniz. Giderek daha nadir hale geliyor, ancak yine de olabilir.

Uyumluluk. Tüm ses kalitesi sorunu eskisinden çok daha iyi bir yerde olsa da, birbirinizle konuşabilen ekipmanınız olmadığında sorunlar devam edebilir. Daha yeni kulaklıklar eski telefonlarda sorun yaşar ve eski kulaklıklar genellikle aptX ve LDAC gibi iyi kodekleri desteklemez.

Bilinecek şeyler

Kulaklıklar söz konusu olduğunda çok fazla teknik jargon var, ancak kendiniz için bir çifte yatırım yapmak isteyip istemediğinizi bilmeye değer. Bunlar, kulaklıktaki ses hakkında konuşurken atılan en yaygın terimlerden bazılarıdır.

Frekans tepkisi

Bu, ürünün Hertz (Hz) cinsinden ölçülen üretebildiği ses aralığını söyleyen özelliktir. Herhangi bir ses ürününün kutusuna bakarsanız, bu sayı genellikle 20Hz – 20.000Hz civarındadır; ilk sayı en düşük frekansı ve ikincisi en yüksek frekansı temsil eder. Bu sayı ürüne bağlı olarak değişir, ancak referans olarak, insanlar yalnızca 20Hz – 20.000Hz arasında duyabilirler, bu yüzden çoğu ürünün hedeflediği aralık budur.

Bazı insanlar, bu frekansların üstünde veya altında ses üreten ürünlerin anlamsız olduğunu söyler, ancak bu zorunlu değildir. Elbette, yarasa değilseniz bu aşırı frekansları duyamazsınız, ancak ürünler biraz daha geniş bir frekans tepkisine sahip olduğunda, örneğin l5Hz – 25.000Hz, iki uç uçtaki seslere biraz daha fazla yer verir. nefes almak. Başka bir deyişle, duyduklarınızın sesi biraz daha iyi gelecektir. Bununla birlikte, çoğu insan aradıklarında farkı duyamıyor bile, bu nedenle ortalama tüketici için kulaklıkların en önemli yönü bu değil.

Ayrıca, piyasadaki hiçbir kulaklığın her frekansı diğerleriyle aynı ses seviyesinde vermemesi sorunu da var. Dışarıdaki her kulaklık seti belirli notaları diğerlerinden daha fazla vurgulayacak ve bunun müziğiniz için sonuçları olacaktır. Bazen bazı şeyleri daha az netleştirir veya bir şarkıdaki bazı enstrümanların sesini tamamen kapatır. Bunlar, özellik sayfasındaki bir sayıdan elde edemeyeceğiniz şeylerdir.

Gürültü Yalıtımı – Aktif Gürültü Önleme

Bu, kulağa benzeyen ama çok farklı şeyler ifade eden şeylerden biridir. Gürültü yalıtımı , ürünün fiziksel olarak kulağınız ile dış ses arasına oturması ve böylece dış sesin kulağınıza girmesini engellemesi anlamına gelir .

Aktif gürültü iptali (ANC) , nihai amaç aynı olsa da farklı şekilde çalışır . ANC’li ürünlerde dış sesleri alan küçük mikrofonlar bulunur. Kulaklıklar daha sonra istenmeyen gürültüyü aktif olarak ortadan kaldırmak için zıt ses dalgası üretir. Her şey fizik ve dalga özelliklerine dayanıyor, bu yüzden tahmin edebileceğiniz gibi, başarması kolay bir şey değil. Kulaklıklar gürültü engelleme iddiasında bulunduğunda, üründen ürüne değişiklik gösterdiği için genellikle tam incelemelerimizde etkinliklerini belirtiyoruz.

Ses sahnesi

Sol kulağınıza birisi fısıldarsa, sol omzunuzun üzerinden bakmanız gerektiğini bilirsiniz. Bir anlamda ses sahnesi budur. Bu, bir çift kulaklığın bir odada uzamsal ipuçlarını yeniden üretebilmesidir. Başka bir deyişle, bir çift kulaklığın beyninizi belirli bir yönden gelen sesler olduğunu düşünmesi için kandırmada ne kadar iyi olduğu.

Bu, kulaklıklara göre değişir, ancak genel olarak daha büyük kulaklar, bunu başarmak için daha küçük kulaklara göre daha iyidir, çünkü sesin kulak zarınıza ulaşmadan önce kulağınızın etrafında dönme şansı vardır. Kulaklıklar sesi doğrudan kulağınıza pompalar, böylece sesin hareket etmesi ve boşluk yanılsaması yaratması için fazla yer kalmaz. Bu tür bir sonraki konuya götürür.

Açık ve arkası kapalı

Kapalı kulaklıklar muhtemelen en tanıdık olanlardır. Arkası kapalı kulaklıklardaki sürücüler, kulağınıza bakan kısım için kulaklık muhafazasına yerleştirilmiştir. Bu şekilde ses zıplar ama kulağınızın içine girecek yeri yoktur. Bu tür kulaklıklar, dış sesin kulak kabına girmesini istemiyorsanız ve ayrıca yanınızdaki kişinin müziğinizi duymasını istemiyorsanız (buna ses sızıntısı denir) iyidir. Bu, onu bir ofis gibi halka açık bir ortamda kulaklık kullanan kişiler veya kulaklık kullanan herkes için harika bir seçenek haline getirir.

Tahmin edebileceğiniz gibi, arkası açık kulaklıklar tam tersidir . Sürücüleri kulak bardaklarına kapatılmamış. Bunun yerine sürücüyü açıkta bırakırlar, böylece dış sesler kulaklığa serbestçe geçebilir. Doğal olarak, işe gidip gelirseniz veya tipik olarak gürültülü alanlarda bu ideal bir senaryo değildir. Arkası açık kulaklıkların avantajı, onları evde veya stüdyo ortamında kullandığınızda ortaya çıkar. Sesin çevreden kulak bardaklarına girmesine izin verdikleri için müzik çok daha iyi bir ses sahnesine sahip. Tabii ki, bu aynı zamanda onları toplum içinde tüketirseniz, etrafınızda olanları oldukça kolay bir şekilde duyacağınız anlamına gelir.

Düz / nötr ses nedir?

Çoğu zaman, birinin bir çift kulaklığa “düz” veya “nötr” bir sese sahip olduğunu söylediğini duyarsınız. Temel olarak bu, kulaklıkların kaynak cihazdan aldıkları sinyali mümkün olduğunca az sapma ile yeniden ürettikleri anlamına gelir. Bu, tüm kulaklıkların yapmasını isteyeceğiniz bir şey gibi görünebilir, ancak çoğunun yapmamasının nedenleri vardır.

Genel olarak, düz bir ses çok heyecan verici bir ses değildir. Pek çok kulaklık üreticisi, dinleyiciye daha çekici gelmelerini sağlamak için bazı notalara hafif bir destek verir. Bu tam olarak kötü bir şey değil, çünkü bazı insanlar müziklerinde daha fazla bası severken, diğerleri öncelikli olarak vokal ve enstrümanları tercih ediyor. Ses üretilirken veya karıştırılırken düz sesli bir kulaklık kullanılır, böylece ses daha sonra ne tür bir cihazda çalınırsa çalınsın en iyi şekilde duyulur. Ses üretmiyor veya karıştırmıyorsanız, bu tür bir sesi tercih etmediğiniz sürece bir çift nötr kulaklığa ihtiyacınız yoktur.

Aranacak Önemli Özellikler

Gürültü Engelleme . Gürültü engelleme size uygun geliyorsa, orada bazı harika seçenekler var. Her küçük sesin sihirli bir şekilde kaybolmasını beklemeyin, ancak iyi bir çift kulaklık kullanırken sesin gerçekte ne kadar kesildiğine şaşıracaksınız .

Pil Ömrü . Seçtiğiniz kulaklık Bluetooth ise veya aktif gürültü önleme özelliğine sahipse, daima pil ömrüne bir göz atın. Bir işe gidip gelirken veya antrenman sırasında yakalanmak ve kulaklıklarınızın üzerinizde ölmesini istemezsiniz.

Katlanabilir kulak kapakları . Kulak üstü veya kulak üstü kulaklıkları tercih ederseniz, katlanıp kapanmadığına dikkat etmek her zaman iyidir. Onları dışarıda kullanacaksanız, saklaması daha kolay olanları istersiniz.

Su direnci . Bu esas olarak egzersiz kulaklıkları için geçerlidir , ancak terinizin onlara zarar vermeyeceğinden emin olun. Fitness için tasarlanmış çoğu kulaklık tere dayanabilir, ancak yalnızca güvenli olmak için iki kez kontrol etmek her zaman iyidir.

Dahili mikrofon / kontrol modülü . Telefonunuzu cebinizden çıkarmayı sevmiyorsanız, bazı kulaklıkların tel üzerinde kontrol modülleri ve mikrofonlar vardır veya kulaklıkların içine yerleştirilmiş, birçok şey yapmanıza izin verir. Telefon aramalarını yanıtlayabilir, Siri veya Google Now’a erişebilir ve müziğinizi kontrol edebilirsiniz. Her zaman kontrollerin ne olduğunu kontrol edin ve tercihlerinize uyup uymadıklarını görün.

Kullanım Durumları

Dikkate alınması gereken en önemli şey, kulaklıkları nasıl kullanacağınızdır. Eğer işe gidip gelirseniz, muhtemelen arkası açık kulaklık istemezsiniz. Bir stüdyoda film müziklerini karıştıracaksanız, kulak içi 10 dolarlık bir çift istemeyebilirsiniz. Ses pazarı patlıyor ve orada kelimenin tam anlamıyla binlerce ürün var. Muhtemelen, ihtiyaçlarınızı mükemmel bir şekilde karşılayacak birkaç taneden fazlası var ve şimdi her şeyin ne anlama geldiğini bildiğinize göre, bunu bulmak çok zor olmamalı. İyi avlar!

Kaynak: https://www.soundguys.com/headphones-buying-guide-8290/

2 thoughts on “Kulaklık Satın Alma Rehberi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.