Bilişim ProfesyonelleriMakaleManşet Yanı

Yazılımcılar İçin En İyi Klavye Seçimi

Yazılımcılar için klavyeler şovalyelerin kılıçları gibi onların en önemli araçlarıdır. Yazılımcının iş performansını etkileyen ana etkenlerin başında da büyük ölçüde klavye gelir. Bir Yazılımcının kodlama sırasında en iyi deneyimi sağlamak için güvenilir ve yüksek kaliteli bir klavyeye ihtiyaç duymasının başlıca nedeni de budur.

Güçlü ve kırılmaz bir kılıç gibi yazılım geliştiricileri de gün boyu temas ettikleri klavyelerin kendi vücut yapılarına uyumlu olması yanı sıra, yüksek kalitede ve hassasiyette olmasını çok önemser ve buna göre klavye kullanmayı tercih eder.

Yazılımcılar Neden İyi ve Kullanışlı Bir Klavyeye İhtiyaç Duyar?

Şovalyelerin kılıçları gibi, klavyeler de yazılıcıların en önemli silahıdır. Pek çok zaman kodlama esnasında yazılımcıların gözleri doğrudan monitörlere bakar vaziyettedir, bu esnada parmakları da doğrudan klavye ile temas halindedir. Bir yazılımcının ihtiyaçlarına uygun bir klavye bulması onun için en önemli gereksinimidir. Yazılımcı için kaliteli bir klavye, şüphesiz kendisi için en iyi deneyimi sağlayacak ve bu nedenle iş ve kodlama performansını artıracaktır. Diğer bir yandan, kalitesiz veya kendisi için uygun olmayan bir klavye, bir yazılımcı için işleri daha zor, sinir bozucu, stres yaratıcı, rahatsız edici, dayanılmaz bir hale getirecek ve iş performansının kalitesini büyük ölçüde azaltacaktır.

Yazılımcılar Klavye Seçiminde Nelere Dikkat Etmelidir?

Öncelikle, kaliteli bir klavye her tuşa basıldığında mükemmel geri bildirim sağlamalıdır. Bir klavyenin geri bildirimi klaveyenin içindeki anahtarlar tarafından sağlanır. Klavye piyasasındaki en ünlü mekanik anahtarlar ise Cherry MX ve Topre’dir.

Yazılımcı için klavye özelliklerinde olmazsa olmazlar:

Yazılımcılar için klavyeleri mümkün olduğunca basit olmalı, böylece klavyelerine değil de çalışmalarına tüm dikkatlerini verebiliyorlar. Bu nedenle bazı oyun klavyeleri, yazılım geliştiricileri için uygun klavyeler değildir ama tabi ki bu sadece kişisel bir tercihtir. Klavye düzeni ve tuş çevirme diğer faktörlerdir. Popülaritesi nedeniyle standart düzeni kullanmak en iyisidir. Bağlantı, klavye seçiminde yine büyük bir etkendir.

Sonuç olarak, yazılımcı dostu bir klavyede:

  • Mekanik anahtarlar kullanarak klavyenin tuşuna basıldığında mükemmel geri bildirim vermeli: Cherry MX, Topre,
  • Yazılımcı klavyesi mümkün olduğunca sade ve basit olmalı,
  • USB bağlantısı veya daha çok tercih edilen yeni nesil kablosuz bağlantısı olmalı,
  • Standart klavye düzeni olmalı,
  • Hem tam boy, karakterlerin sıkışmadan tam yer aldığı, hem de kusursuz seçenekler sunabilmeli.

Yazılımcı için Klavye Nasıl Olmalıdır?

Standart klavye boyutları, klavyedeki tuş sayısı ile tanımlanır. Çeşitli klavyeler bulunsa da varsayılan olarak 3 yaygın klavye boyutu vardır. Tam boyut, Tenkey (veya TKL) ve Kompakt.

Klavye boyutunu seçmek kişisel tercihinize bağlıdır. Tam boyutlu bir klavye, tam tuşları (özellikle sayısal tuşlar) içinde barındırır, ancak diğer taraftan çok ağırdır ve kullanıcının elleri fareye ulaşmak için uzun bir mesafe kat etmesi gerekir.

TKL klavye muhtemelen bir yazılımcı için en iyi klavyedir. Sayısal tuşlar olmadan standart bir düzen barındıran ve genelde yazılımcıların bahsettiğimiz sayısal tuşlara ihtiyacı yoktur. TKL klavyede daha az tuş olduğundan, tam boyutlu bir klavyeden daha hafiftir ve klavyeyle seyahat etmek çok daha kolaydır.

Kuşkusuz kompakt klavye en hafif klavyedir, ancak birçok tuşun maliyeti ile genellikle işlev tuşları, örneğin: Home, Ekle, Sil, Page Up / Page Down, F1… F12. İşlev tuşlarını çok kullanırsanız, kompakt boyutlu klavye, bir yazılımcı için iyi bir tercih olmadığı düşünülmektedir.

Klavye ve Mouse için teknoloji sitelerinden kendinize uyan, ergonomik ve ekonomik klavyeler bulmanız artık daha kolay. Online sitelerden bunları kıyaslayarak teminde edebilirsiniz.

Fikir ve önerilerinizi yorum kısmına yazarak, bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.