Bilişim ProfesyonelleriİnternetMakale

Bandwidth – Bant genişliği nedir?

Bu makalemizde bant genişliğinin nasıl çalıştığına ve internet bağlantınızın neden bazen yavaşladığına bakıyoruz. Bant genişliği, belirli bir süre boyunca bir internet bağlantısı üzerinden aktarılabilen mutlak maksimum veri miktarını ifade eder.

Ağ iletişimindeki modern yenilikler, dünyanın her yerindeki işletmeler ve bireyler tarafından kullanılan bağlantılarda bant genişliği miktarının fırlayacağı anlamına geliyor. Bunu açıklamak için, bant genişliği bir zamanlar, ölçüm birimi ilk oluşturulduğunda oldukça düşük olan saniyede bir bit (bps) olarak ölçülmüştür, ancak şimdi saniyede milyonlarca veya milyarlarca bit olarak kaydedilebilir.

Daha yüksek bant genişliğine sahip ağlar, daha düşük bant genişliğine sahip bağlantılara göre daha fazla sayıda veri paketi aktarabilir. Suyun bir borudan geçtiği gibi, verilerin bu bağlantılardan hareketini hayal etmek faydalı olabilir. Düşük bant genişliğine sahip bir bağlantı kullanmak, dar bir boru kullanmaya eşdeğerdir. Öte yandan, ağ oluşturma açısından daha büyük genişliğe veya bant genişliğine sahip borular, daha fazlasını taşıma için daha yüksek kapasiteye sahiptir.

Bant genişliği genellikle veri hızını etkileme eğiliminde olmasa da, düşük kapasite, kullanıcı arabiriminde (UI) yanıt vermeyen veya yavaş uygulamalara yol açabilecek bir darboğaz oluşmasına neden olabilir.

Örneğin, bir web sayfası, büyük veri paketlerini taşımak için bağlantıyı zor bırakan düşük bant genişliği nedeniyle görüntülenmesi gereken herhangi bir görüntü olmadan yalnızca metinden oluşabilir. Bu, çevrimiçi oyun için de aynıdır çünkü bant genişliği nedeniyle tepkisiz veya yavaş bir deneyim yaşayabilir ve bu da gecikmeye neden olur.

Bant genişliğini nasıl ölçüyorsunuz?

Bant genişliğini ölçmek, sayıların ardından ilk başta biraz saçma görünebilecek bir dizi harfle oldukça karmaşık hale gelebilir. Ancak bant genişliği genellikle saniyede milyon bit ile ölçülür; bu büyük sayıdaki bitler megabit olarak bilinir ve saniye başına bant genişliği Mbps olarak gösterilir. Daha fazla bant genişliğine sahip geniş bant bağlantıları için Gigabit devreye girer ve Gbps, bir bağlantının saniyede kaç Gigabit sağladığını veya iletebileceğini belirtir.

Şu anda, İngiltere’deki ortalama geniş bant hızı, Ofcom’un rakamlarına göre 54.2Mbps’dir ve hızlar son 14 ayda yaklaşık% 20 artmıştır. Bu bant genişliği kapasitesi, büyük dosyaların aktarılmasını veya Microsoft Office 365 gibi bulut tabanlı hizmetlere yüksek hızlı erişim gerektiren veya video konferans için hızlı ve istikrarlı bağlantılar gerektiren projelerde evden çalışanlar için bir nimettir.

İşletmeler için, günlük işlemlerinizi gerçekleştirmek için ne kadar bant genişliğine ihtiyacınız olacağını değerlendirmek önemlidir. Bu, ağa aynı anda kaç çalışanın erişeceğini belirlemekle kalmaz, aynı zamanda kullanacakları uygulamalar için bant genişliği gereksinimlerini de hesaba katar .

Dikkate alınması gereken bir diğer husus da, verilerin size ulaşmak için birkaç bağlantıdan akması gerektiği ve ISS’nize olan bağlantınızın bant genişliği hızlarınızı etkileyebileceği gerçeğidir.

Ayrıca, bol miktarda bant genişliğiniz olsa bile, veri paketlerinin ağ üzerinde hareket etme hızını artırmak için ağın gecikmesini azaltmanız gerekeceğini unutmamak önemlidir. Bu, normal bir ağ bağlantısının sağlayabileceğinin ötesinde yüksek veri aktarım hızları gerektiren uygulamalar ve hizmetler için özellikle önemlidir.

Günlük tüketiciler için, sağlayıcınıza, nerede yaşadığınıza ve ne tür bir internet hizmeti için ödediğinize bağlı olarak farklı bir internet bağlantınız olabilir. İşte olasılıklar:

FTTH (eve kadar fiber) – Bu, kolayca en hızlı hizmet türüdür ve 1 Gb / sn’ye kadar sunabilir, ancak henüz çok yaygın olarak kullanılmamıştır.

FTTC (kabine kadar fiber) – En yaygın bağlantı olan FTTC, internet servis sağlayıcılarının (ISP’ler) evinizi sokaktaki bir kabine bakır tellerle bağladığını görebilirsiniz. Fiber optik kablolardan çok daha yavaş, bir telefon santrali kabinine yapılan bağlantı gibi.

FTTN (düğüme, uç noktaya giden fiber) – Bir iletişim uç noktası, bir kabinden biraz daha uzakta (bazen kilometrelerce ötede) bir kabinde ve bu potansiyel olarak internet bağlantınızı daha da yavaşlatır.

FTTP (tesislere fiber) – FTTP, daha geniş bir kullanım alanlarına giriyor, genellikle yüksek hızlı internetin çok talep gördüğü ofis binaları ve tesisler için tasarlandı. Fiber optik kablolar binanıza kadar uzanır ve işletme altyapınıza doğrudan giden daha yüksek kapasiteli hatları destekler.

İnternet hızlarımı nasıl kontrol edebilirim?

Bazen, geniş bantınızın gerçekte ne kadar hızlı olduğunu bilmeniz gerekebilir . Belki internet bağlantınız hareket ediyordur veya geniş bant sağlayıcınızı değiştirmeyi düşünüyorsunuz ve paket anlaşmalarını karşılaştırmak istiyorsunuz. Bazen, ödediğiniz teklifin gerçekten standartlara uygun olup olmadığını öğrenmekle ilgilidir.

Sebep ne olursa olsun, internet hızınızı kontrol edebilmek, herkesin sahip olması gereken yararlı bir beceridir. Bunu yapmanın en basit yolu , en küçük miktarda verinin geniş bantınız üzerinden geçmesinin ne kadar hızlı gerektiğini inceleyen bir ping testi yapmaktır. Bu, dizüstü bilgisayarınızın, PC’nizin veya tabletinizin indirme, yükleme ve yanıt sürelerini ölçerek yapılır.

Geniş bant hızları, tıpkı seyahatin yoğun olduğu saatlerde olduğu gibi günün saatine göre değişebilir. Pandemiden önce, ana yolları sabah 8 ile 9 arasında ve ayrıca 16: 00-18: 00 arasında kullanmanın daha uzun yolculuklarla sonuçlanabileceği yaygın bir bilgiydi. Geniş bantınız aynı şekilde çalışır. Birleşik Krallık’ta ‘internetin yoğun olduğu saatler’ genellikle 19: 00-23: 00 arası olarak kabul edilir, çünkü nüfusun büyük bir kısmı arkadaşlarla oyun oynarken veya en son Netflix şovunu yayınlarken. Bu nedenle, bu zamanlarda internet hızınız en yüksek hızda olmayabilir.

Bununla birlikte, yavaş bant genişliği daha yaygın bir durum haline gelirse, geniş bant sağlayıcınıza danışmak isteyebilirsiniz. Sonuçta, 1 Mart 2019’dan itibaren, ISS’ler müşterilerine bir sözleşmenin başında yazılı olarak tahmini hız aralıkları hakkında bilgi vermekle yükümlüdür. Bunlar düzenli olarak karşılanmazsa, herhangi bir ceza ücreti ödemeden sözleşmenizden ayrılmanıza izin verilir.

Bant genişliği sözlüğü

Bant genişliği oldukça basit olsa da, bu alanda kullanılan en yaygın terimleri okumak her zaman yararlıdır. İşte bunlardan bir seçki:

Veri paketi: Bir ağ yolu boyunca seyahat eden tek bir paket halinde yapılmış bir veri birimi. Bir ağ üzerinden gönderilen küçük miktarda veridir ve tıpkı gerçek hayattaki bir paket gibi, bir kaynak ve hedefin yanı sıra aktarılan içeriği de içerir.

Geniş Bant:  Bu, birden çok sinyali ve trafik türünü taşıyan geniş bant genişliğine sahip veri iletimidir. Koaksiyel kablo, optik fiber, radyo veya bükümlü çift gibi birden çok ortam aracılığıyla yüksek hızlı internet erişimi sağlar. 

ISP: Bu, normalde size internete erişim sağlayan şirkete atıfta bulunan internet servis sağlayıcısı anlamına gelir.

Gecikme: Bu, bir veri paketinin kaynağından hedefine gitmesi için geçen süredir veya başka bir deyişle, bir kullanıcının eylemi ile bir ağdan gelen yanıt arasındaki gecikmedir.

Makalenin Orjinal Kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.