Bilişim ProfesyonelleriMakaleSiber Güvenlik

Bilgisayar Güvenliği nedir? Bilgisayar Güvenliğine Giriş

İnternet hayatımızı birçok iyi şekilde değiştirdi. Ne yazık ki, bu geniş ağ ve bununla ilişkili teknolojiler, artan sayıda güvenlik tehdidini de beraberinde getirdi. Kendinizi bu tehdit ve saldırılardan korumanın en etkili yolu, standart siber güvenlik uygulamalarının farkında olmaktır . “Bilgisayar Güvenliği Nedir?” Konulu bu makale bilgisayar güvenliğine ve temel kavramlarına bir giriş sunar.

 1. Bilgisayar Güvenliği nedir?
 2. Bilgisayar Güvenliği Tehditleri
 3. Bilgisayar güvenliği neden önemlidir?
 4. En iyi bilgisayar güvenliği uygulamaları .

Bilgisayar güvenliği nedir?

Bilgisayar güvenliği, temel olarak  bilgisayar sistemlerinin ve bilgilerin zarar, hırsızlık ve yetkisiz kullanımdan korunmasıdır. Bilgisayar sisteminizin yetkisiz kullanımını önleme ve tespit etme işlemidir.

Bir kuruluşun değerli bilgilerini korumak için yaygın olarak kullanılan çeşitli bilgisayar güvenliği türleri vardır.

Bilgisayar Güvenliği nedir ve türleri?

Bilgisayar Güvenliği arasındaki benzerlikleri ve farklılıkları tespit etmenin bir yolu neyin güvence altına alındığını sormaktır. Örneğin,

 • Bilgi güvenliği, bilgileri yetkisiz erişime, değiştirmeye ve silmeye karşı korumaktır
 • Uygulama Güvenliği , SQL enjeksiyonu, DoS saldırıları, veri ihlalleri vb. Gibi Siber Tehditlerden korunmak için güvenlik özellikleri oluşturarak bir uygulamanın güvenliğini sağlamaktır.
 • Bilgisayar Güvenliği , bağımsız bir makineyi güncel ve yamalı tutarak güvenli hale getirmek anlamına gelir
 • Ağ Güvenliği , hem yazılım hem de donanım teknolojilerini güvence altına almaktır
 • Siber güvenlik, bilgisayar ağları üzerinden iletişim kuran bilgisayar sistemlerini korumak olarak tanımlanır.

Bu kelimeler arasındaki ayrımı anlamak önemlidir, ancak anlamları ve ne derece örtüştüğü veya birbirinin yerine geçebileceği konusunda net bir fikir birliği olmayabilir.

Dolayısıyla, Bilgisayar güvenliği  , bilgisayar sistemlerinin tüm bileşenleri için gizlilik, bütünlük ve kullanılabilirlik sağlamak için uygulamaya konulan kontroller olarak tanımlanabilir. Tanımı detaylandıralım.

Bilgisayar sisteminin bileşenleri

Bir bilgisayar sisteminin korunması gereken bileşenleri şunlardır:

 • Donanım,  bilgisayarın sistem belleği ve disk sürücüsü gibi fiziksel kısmı
 • Bir donanım aygıtının kalıcı belleğine kazınmış ve çoğunlukla kullanıcı tarafından görünmeyen sabit yazılım  kalıcı yazılım
 • Yazılım, kullanıcıya  işletim sistemi, kelime işlemci, internet tarayıcısı gibi hizmetler sunan programlama 

CIA Üçlüsü

Bilgisayar güvenliği esas olarak üç ana alanla ilgilidir:

CIAtriad - Bilgisayar Güvenliği - Edureka
Ders Müfredatı

Siber Güvenlik Sertifikasyon Kursu

Müfredatı Keşfedin

 • Gizlilik,  bilgilerin yalnızca hedef kitleye ulaşmasını sağlamaktır
 • Dürüstlük,  bilgilerin yetkisiz taraflarca değiştirilmesinin korunmasıdır
 • Kullanılabilirlik,  bilgileri yetkisiz taraflarca değiştirilmekten korumaktır

Basit bir dille, bilgisayar güvenliği, bilginin ve bilgisayar bileşenlerinin kullanılabilir olmasını sağlar, ancak yine de ona erişmemesi veya değiştirmemesi gereken kişilerden veya yazılımlardan korunur.

Şimdi bu “Bilgisayar Güvenliği nedir?” makale en yaygın güvenlik tehditlerine bakalım.

Bilgisayar güvenlik tehditleri

Bilgisayar güvenlik tehditleri, bilgisayarınızın normal işleyişini muhtemelen engelleyebilecek olası tehlikelerdir. Günümüz çağında, dünya dijitalleşirken siber tehditler sürekli artmaktadır. En zararlı bilgisayar güvenliği türleri şunlardır:

Virüsler

Virüs - Bilgisayar Güvenliği Nedir? - edureka

Bilgisayar virüsü, kullanıcının bilgisi olmadan kullanıcının bilgisayarına yüklenen kötü amaçlı bir programdır. Kendini çoğaltır ve kullanıcının bilgisayarındaki dosyalara ve programlara bulaşır. Bir virüsün nihai amacı, kurbanın bilgisayarının asla düzgün ve hatta hiç çalışmamasını sağlamaktır. 

Bilgisayar Solucanı

solucan - Bilgisayar Güvenliği nedir? - Edureka

Bilgisayar solucanı, insan etkileşimi olmadan kendisini bir bilgisayardan diğerine kopyalayabilen bir yazılım programıdır. Buradaki potansiyel risk, bilgisayarınızın sabit disk alanını kullanmasıdır, çünkü bir solucan büyük hacimde ve büyük bir hızla çoğalabilir.

E-dolandırıcılık

email - Bilgisayar Güvenliği nedir? - Edureka

Kimlik avcıları, güvenilir bir kişi veya işletme kılığına girerek, sahte e-posta veya anlık iletiler yoluyla hassas finansal veya kişisel bilgileri çalmaya çalışır. Kimlik avı yapmak maalesef çok kolay. Bunun meşru posta olduğunu düşünerek yanıltınız ve kişisel bilgilerinizi girebilirsiniz.

Botnet

botnet - Bilgisayar Güvenliği nedir? -Edureka

Botnet, bilgisayar virüsü kullanan bir bilgisayar korsanı tarafından güvenliği ihlal edilmiş, internete bağlı bir grup bilgisayardır. Bireysel bir bilgisayara ‘zombi bilgisayar’ denir. Bu tehdidin sonucu, kurbanın bilgisayarı, yani bot, kötü amaçlı faaliyetler ve DDoS gibi daha büyük ölçekli bir saldırı için kullanılacak.

Rootkit

Rootkit - Bilgisayar Güvenliği nedir? - Edureka

Rootkit, bir bilgisayara varlığını aktif olarak gizlerken sürekli ayrıcalıklı erişim sağlamak için tasarlanmış bir bilgisayar programıdır. Bir rootkit kurulduktan sonra, rootkit’in denetleyicisi ana makinedeki dosyaları uzaktan çalıştırabilir ve sistem konfigürasyonlarını değiştirebilir.

Keylogger

keylogger - Bilgisayar Güvenliği nedir? - Edureka

Tuş kaydedici olarak da bilinen tuş kaydediciler, bir kullanıcının bilgisayarındaki gerçek zamanlı aktivitesini izleyebilir. Kullanıcı klavyesi tarafından yapılan tüm tuş vuruşlarının kaydını tutar. Keylogger ayrıca, kullanıcıların kullanıcı adı ve şifre gibi oturum açma bilgilerini çalmak için çok güçlü bir tehdittir.

Bunlar, belki de karşılaşacağınız en yaygın güvenlik tehditleri. Bunların dışında casus yazılım, wabbit, korkuluk, bluesnarfing ve daha pek çok şey var. Neyse ki, kendinizi bu saldırılara karşı korumanın yolları var.

Bilgisayar Güvenliği Neden Önemlidir?

Bu dijital çağda, hepimiz bilgisayarlarımızı ve kişisel bilgilerimizi güvende tutmak istiyoruz ve bu nedenle kişisel bilgilerimizi korumak için bilgisayar güvenliği önemlidir. Sistem performansını etkileyebilecek virüsleri ve kötü amaçlı yazılımları önleyerek bilgisayar güvenliğimizi ve genel sağlığını korumak da önemlidir.

Bilgisayar Güvenliği Uygulamaları

Bilgisayar güvenliği tehditleri bu günlerde durmaksızın yaratıcı hale geliyor. Bu karmaşık ve büyüyen bilgisayar güvenlik tehditlerine karşı korunmak ve çevrimiçi güvende kalmak için kişinin bilgi ve kaynaklarla donatılmasına çok ihtiyaç vardır. Atabileceğiniz bazı önleyici adımlar şunları içerir:

 • Bilgisayarınızı şu şekilde fiziksel olarak koruyun:
  • Güvenilir, saygın güvenlik ve anti-virüs yazılımı yükleme
  • Güvenlik duvarınızın etkinleştirilmesi, çünkü bir güvenlik duvarı internet ile yerel alan ağınız arasında bir güvenlik görevlisi görevi görür 
 • Cihazlarınızla ilgili en son yazılımlar ve haberler hakkında güncel kalın ve kullanılabilir olduklarında hemen yazılım güncellemelerini gerçekleştirin
 • Kaynağı bilmiyorsanız e-posta eklerine tıklamayın 
 • Benzersiz bir sayı, harf ve harf türü kombinasyonu kullanarak parolaları düzenli olarak değiştirin
 • İnterneti dikkatli kullanın ve gezinirken pop-up’ları, arabadan indirmeleri göz ardı edin
 • Bilgisayar güvenliğinin temel yönlerini araştırmak için zaman ayırmak ve kendinizi gelişen siber tehditler konusunda eğitmek
 • Bilgisayarınıza bir şey olması durumunda verilerinizin geri alınabilmesini sağlamak için günlük tam sistem taramaları yapın ve periyodik bir sistem yedekleme programı oluşturun.

Bunların dışında bilgisayar sisteminizi korumanın birçok yolu vardır. Şifreleme ve bilgisayar temizleyicileri gibi hususlar, bilgisayarlarınızın ve dosyalarının korunmasına yardımcı olabilir.

Ne yazık ki, siber tehditlerin sayısı hızla artıyor ve daha karmaşık saldırılar ortaya çıkıyor. Bu nedenle, siber güvenlik kavramlarında iyi bir temele sahip olmak, bilgisayarınızı sürekli gelişen siber tehditlere karşı korumanıza olanak tanır.

Siber güvenlik öğrenmek ve siber güvenlikte renkli bir kariyer oluşturmak istiyorsanız, eğitmen liderliğinde canlı eğitim ve gerçek hayat proje deneyimi ile birlikte gelen Siber Güvenlik Sertifikasyon Eğitimlerine göz  atın. Bu eğitim, siber güvenliği derinlemesine anlamanıza ve konu üzerinde uzmanlaşmanıza yardımcı olacaktır.

Makalenin Orjinal Kaynağı : https://www.edureka.co/blog/what-is-computer-security/

One thought on “Bilgisayar Güvenliği nedir? Bilgisayar Güvenliğine Giriş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.