Bilişim ProfesyonelleriMakaleManşet YanıTeknoloji

Bir Macbook’un Ömrünü Uzatma Yöntemleri

Bir Macbook’un Ömrü Nedir?

Macbook’lar kararlılıkları ve güvenilirlikleri ile bilinir. Bununla birlikte, sonsuza dek sürmemeleri açısından diğer cihazlarla aynıdır. Çoğu insan birkaç yılda bir çok fazla para harcayıp yeni bir bilgisayar satın alamayacağı için, mevcut Macbook’larının ömrünü uzatmanın yollarını arıyorlar.

Aşağıdaki yöntemler, bir Mac’in genel performansıyla mücadele eden ve durumu nasıl iyileştirebileceklerini öğrenmek isteyenler için iyi bir referans noktası olmalıdır.

Zamanla biriken toz ve kir, üzerinize alıp temizlemediğiniz sürece gitmez. Evet, Mac’i bir servis mağazasına götürme ve işi sizin için daha fazla deneyime sahip birinin yapmasını sağlama seçeneği de var.

YÖNTEM # 1 – İÇİNDEKİ PİSLİĞİ TEMİZLEYİN

macbook pro

Dizüstü Bilgisayar Mag
İçerideki pislik, başta dahili donanıma zarar vermek üzere pek çok soruna neden olabilir. Https://macpaw.com/how-to/reduce-mac-fan-noise adresinde açıklandığı gibi aşırı ısınma, yüksek fan sesleri ve bilgisayarın performansındaki genel düşüş kontrolden çıkabilir.

İçerideki tozu temizlemek, düzenli bir bakım rutininin parçası olmalıdır. Bunu “yılda bir kez” yapmayın. İleride Macbook’u kullanmaya devam etmek istiyorsanız, kirleri daha sık temizleyin.

Ayrıca, bir soğutma pedi satın almak, optimum sıcaklık seviyelerini korumaya yardımcı olurken, Mac’in içindeki kirin neden olduğu aşırı ısınma ve diğer sorunların çözümü değildir.

YÖNTEM # 2 – DONANIMI YÜKSELTME

MACBOOK panosu

Donanım yükseltmeleri size maliyet getirir, ancak yine de yeni bir bilgisayar satın almaktan daha ucuzdur . Bu günlerde, nispeten düşük bir fiyata RAM veya SSD bulmak sorun olmamalı.

Yeni donanım eklemenin veya şu anda sahip olduklarınızı değiştirmenin Macbook’lar için biraz daha zor olduğunu belirtmekte fayda var. Bir kez daha, dışarıdan biraz yardım almanız gerekebilir.

Mağazalara yeni gelen yeni donanımlara para harcamaya gerek olmadığını da unutmayın. Macbook’un performansını yükselttiği sürece ikinci el donanımlar bile iyi durumda olacak.

YÖNTEM # 3 – PİLE İYİ BAKIN

macbook Pil sağlığı

Pil, bir Macbook’un önemli bir yönüdür. Mac’leri yalnızca evlerinde kullananlardan farklıdır ve istedikleri zaman şarj edebilirler. Ancak, bazı kullanıcılar seyahat halindedir ve her zaman kullanabilecekleri bir prizi yoktur.

Pil ömrünü nasıl yönettiğiniz konusunda daha dikkatli olun. Şarj cihazını her zaman takılı bırakmayın, özellikle de pil zaten yüzde 100 ise. Görsel efektleri devre dışı bırakın. Ayrıca, bilgisayarın ara sıra dinlenmesine izin verin. Mac’in kesintisiz çalışması yerine kapağı kapatın.

YÖNTEM # 4 – SİSTEMİ GÜNCELLEYİN
Kararlılığı artırmak, yeni özellikler eklemek ve güvenlik açıklarını düzeltmek için sistem güncellemeleri mevcuttur . Bir güncelleme, boyutları bakımından önemsiz olsa ve öncelik alması gerektiği gibi görünmese bile, en kısa sürede onu yüklemek yine de yapılması gereken bir şey olmalıdır.

Riske girmeyin ve sisteme bir virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaşma riskini almayın. Bu daha fazla soruna neden olur. Dahası, bir güncelleme işleri iyileştirirse, neden bunu mümkün olan en kısa sürede almak istemeyesiniz?

YÖNTEM 5 – DİSK ALANINI BOŞALTIN

MACBOOK disk sürücüsü

Küçük sürücüler, Macbook’ların en büyük dezavantajlarından biridir. Birçok kullanıcı her şeyi bilgisayarda tutmakta zorlanır. Ne kadar az depolama alanı kalırsa, sisteme o kadar fazla yük biner.

Eski uygulamaları silmeye, önbellekler ve yedeklemeler gibi geçici gereksiz dosyalardan kurtulmaya, bazı verileri iCloud, Dropbox ve harici depolama aygıtlarına aktarmaya bakın.

YÖNTEM # 6 – ETKİNLİK İZLEYİCİYE DİKKAT EDİN

macos yüksek sierra aktivite monitörü sosyal kart

Etkinlik Monitörü, hangi uygulamaların en çok kaynağı tükettiğini gösterir. Değişiklikleri nerede yapabileceğinizi görmek için işlemleri CPU ve bellek kullanımına göre sıralayın.

Bazı uygulamalar sistemin ayrılmaz bir parçasıdır ve bunları kaldıramazsınız. Ancak arka planda hiçbir sebep olmadan çalışanlar endişelenmeden kapatılabilir.

Çok fazla kaynak tüketmeyen bir alternatif bulabileceğiniz durumlar olabilir. Örneğin, video oynatıcılar veya anti-virüs yazılımı için birçok farklı seçenek vardır.

YÖNTEM # 7 – MASAÜSTÜ DAĞINIKLIĞINI AZALTIN

apple macbook pro

Masaüstünüzü rastgele dosyalarla karıştırma alışkanlığı edinmeyin. Verilere birkaç tıklama ile erişebileceğiniz için daha kullanışlı olsa da, dağınık bir masaüstüne sahip olmanın bedeli Macbook’unuz için çok fazla olabilir.

Masaüstü simgelerinin sayısını minimumda tutun. Aslında, hiçbir dosyaya sahip olmamalı ve dosyaları olması gerektiği gibi klasörler halinde organize edilmiş başka bir konumda tutmalısınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.