Bilişim ProfesyonelleriMakale

BT Eğitimi Ne İster

MEB 1000 Bilişim Teknolojileri (BT) sınıfı kuruyor. BT eğitimleri, ortam düzenlemesine, araç gerece, alt yapıya en çok ihtiyaç duyan alanlardan biridir. İnternet alt yapısı, elektrik tesisatı, bilgisayar, yazıcı, drone, devre, kart, yazılım, filament gibi dersin etkisini arttıracak ihtiyaçlar büyüktür. Üstelik bu ihtiyaçlar sürekli çağın gerektirdiği şekilde güncelleme gerektirir. Çok sayıda öğrencinin yoğun kullanımına sunulan bu araçların bakım onarım masrafları da dikkate değerdir.

Velilerden bağış olarak temin edilen sınırlı kaynakları, BT sınıfları kurmak ya da bu sınıfların ihtiyaçlarını karşılamak için kullanmak pek rağbet gören bir yaklaşım değildir. Bilakis, yönetici ve BT Öğretmeni çatışmalarına sebep olur. Bu sınıfların kurulması, eğitim öğretime uygun şekilde ayakta tutulması gerçek bir yönetici ve öğretmen özverisi ister. Üstelik sadece 5. ve 6. sınıfta zorunlu olan, 6 ana (!) derse indirgenmiş sınava dayalı eğitim sistemimizde yer bulamamış bir dersin öneminin farkında olmak gerçek bir bilinç ister. Bu yöneticilerimize, kaynak sağlayan veli ve hayırseverlere öğrencilerimiz adına teşekkür ederken, bu ihtiyaçların merkezi olarak karşılanmasının ne kadar önemli olduğuna dikkat çekmek gerekir.

FATİH gibi okullara internet alt yapısı kuran, Bilişimle Üretim ya da Tübitak 4006 gibi araç gereç temin eden projeler BT eğitimine dolaylı olarak destek sağlar. Öte yandan, MEB Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı 1000 okula BT sınıfı kurulması, BT eğitimine doğrudan destek sağlayan, tüm okullara yaygınlaşması için sabırsızlandığımız bir adımdır.

BT Öğretmenleri her durum ve şartta, çeşitli konularda ders planlayıp yürütebilecek yeterlilikte

BT eğitiminin etkisini yükseltmek için araç gereç gibi imkanların önemi büyüktür ama öğretmenlerin her durum ve şartta, çeşitli konularda ders planlayıp yürütebilecek yeterlilikte olduğunu yeri gelmişken vurgulamak gerekir.

BT eğitiminde öğrencilerin teknolojiye hakimiyetini arttırmak (video, grafik düzenleme, sosyal medya hesaplarını yönetme vb.), teknoloji kullanırken zarar görmelerine engel olmak (bağımlılıklar, algı yönetimleri, güvenlik, kişisel veriler vb.), bilişsel becerilerini yükseltmek (algoritma geliştirme, problem çözme vb.) sektörün ihtiyaç duyduğu insan gücünü yetiştirmek (siber güvenlik uzmanı, oyun geliştirici, yazılımcı vb.) amaçlanır. Bu sebeple BT eğitimi araç, ortam, bilinç, özveri, kaynak ister ama hepsinden daha önemlisi bu becerileri kazandıracak nitelikte öğretmen ister. Hem iyi eğitilmiş, hem de sürekli mesleki gelişimi yaşam şekli haline getirmiş öğretmen ister.

BT eğitimleri, okul dışı ortamlara kaymış durumda

Dersi milli eğitim sistemi içinde olması gereken yeri bulamayan BT eğitimleri, okul dışı ortamlara kaymış durumdadır. Çeşitli bakanlıkların, belediyelerin, kurum ve kuruluşların bünyesinde devlet ve özel kurumların sağladığı fonlarla çok sayıda proje ve eğitim yürütülmektedir. Fakat yürütülen çalışmalar, milli eğitim sisteminde yapılandırılmış bir eğitimin tamamlayıcısı olarak planlanmadığı ve gönüllü, geçici ya da düşük bütçe ile çalışacak eğitimcilerle yürütülmeye çalışıldığı için umulan etkiyi yaratmamaktadır.

Dersin milli eğitim sisteminde yerini bulamaması, meslek lisesi gibi sektöre personel yetiştiren okullara akademik başarısı yüksek öğrencilerin yönlendirilememesi, öğretmen yetiştiren bölümlerin kapanma durumuna gelmesi, lisans eğitimlerinin teorik kalması gibi sebeplerle sektörün ihtiyaç duyduğu işgücünün yetişmesinde sıkıntıların büyüyeceği, kendi kaynaklarıyla kendi personelini işbaşında eğitim yoluna giden şirketlerin iş kayıplarının artacağı, yetiştirdiği personeli elinde tutamamanın getirdiği sıkıntıların artacağı öngörülebilir.

Bilim ve sanat, itibar görmediği toplumları terk eder diyen İbn-i Sina’nın sözüne gönderme yaparsak, BT eğitimi, bireysel ve toplumsal ihtiyaçlarımızı karşılayabilmek için, devlet politikası, vizyoner yönetici, özveri, bilinç, nitelikli öğretmen, mesleki gelişim, destek, kaynak ve en önemlisi itibar görmek ister.

2 thoughts on “BT Eğitimi Ne İster

 • Merhaba,
  Ben Bursa’da devlet okulu olan, Süleyman Cura Ortaokulunda görevli bilişim teknolojileri dersi öğretmeniyim. Robotik kodlama, web tasarımı, çocuklar için programlama dilleri, grafik tasarım, 3D tasarım gibi ayrı konularda yeterliliklerim var. Fakat okulumuzda bu güncel eğitimleri verebileceğimiz bir bilgisayar laboratuvarımız yok. 30-35 kişilik sınıflarımız için bilgisayar laboratuvarı ve robotik kodlama atölyesi kurmak istiyoruz. Başta bilgisayar olmak üzere arduino robotik kodlama setleri, bilgisayar masası, sandalyesi gibi ihtiyaçlarımız var. Ekonomik olanakları kısıtlı bir bölgede eğitim veriyoruz ve bu eksiklikleri tamamlamakta zorluk çekiyoruz. Eksiklerimizin tamamını ya da bir kısmını karşılayabilirseniz çocuklarımız adına memnun oluruz.

  İyi çalışmalar diler, ilginiz için şimdiden teşekkür ederiz.

  Yanıtla
 • Emrah KIYAK

  İyi Günler,

  Manavgat ilçesine bağlı Çakış Ortaokulunda Fen Bilimleri ve Bilişim Teknolojileri Rehber Öğretmeni olarak görev yapıyorum. Okulumuzda Bilişim Teknolojileri Sınıfı kurmak için fiziki imkanımız var hatta monitör, klavye ve mouse setlerimizde mevcut. Fakat PC kasamız 2 adet ve yetersiz. 20-25 kişilik sınıflarımızla verimli çalışmalar yapamıyoruz. Çağımızın gereksinimleri web tasarım, robotik ve kodlama alanlarına yatkın nesiller yetiştirmek için sınıfımızın desteğe ihtiyacı var. Bu konuda bizlere yardımcı olabilirseniz yahut yol gösterirseniz öğrencilerimiz adına mutlu oluruz. Şimdiden teşekkür ederim.

  Saygılarımla.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.