Bulut - Cloud TeknolojileriMakale

Bu trendler, 2021’de SaaS pazarını tanımlayacak

Son zamanlarda çılgınca başarılı olan Snowflake IPO, piyasaya ikinci bir SaaS ateşi dalgası getirmiş gibi görünüyor. Neden mi? Paylaşımlar iki kattan fazla arttı ve bu California merkezli bulut veri ambarlama şirketi, bugüne kadarki en büyük yazılım halka arzında 3 milyar dolar topladı ve rekabete Death Valley ısısı ekledi. (Death Valley ya da Ölüm Vadisi, Güney Kaliforniya’da yer alan bir çöl vadisidir, Mojave Çölü’nün bir parçasıdır, Kuzey Amerika’daki en alçak, en kurak, ve en sıcak yerdir.)

Bununla birlikte, onsuz bile, SaaS, arkaik hukuk endüstrisinden en yeni IoT girişimlerine kadar işletmeler için altın standart haline geldi. SaaS pazarı, 2009’da yazılım pazarının sadece % 2’sinden 2020’de% 23’e çıktığı ve 100 milyar $ gelire ulaştığı için, bu eğilim kesinlikle 2021’de ve sonrasında da devam edecek.

SaaS olgunlaştıkça, müşteri ve yatırımcı beklentileri yalnızca artacaktır. Aboneliğe dayalı bir model ve bulutta barındırılan bir ürün yalnızca minimumdur. SaaS alanında başarılı olmak için, şirketler, bu belirsizlik döneminde özellikle önemli olan, geliştirilmiş bir hizmet olarak teslim deneyimi, yeni işlevsellik ve en azından bir miktar büyüme ipucu sunmalıdır.

Bu nedenle, ilgili bir SaaS çözümü oluşturmanıza , rakipleri yenileyerek tüm SaaS avantajlarından yararlanmanıza ve olası pazar türbülansına hazırlıklı olmanıza yardımcı olmak için VC finansmanı ve mühendislik ekosisteminin en sıcak SaaS endüstri trendlerini bir araya getirdik .

SaaS trendleri: SaaS yatırım pazarının durumu

İşyerindeki hemen hemen her departmanı ve ev faaliyetlerinin adil bir payını güçlendiren bir Hizmet Olarak Yazılım endüstrisi şu anda en yüksek yeniliklere ve değerlemelere sahip çılgınca aktif bir pazardır. Kanıt? 2020’nin 3. çeyreğinde, 2019’un 3. çeyreğindeki 10’a kıyasla 25 SaaS tek boynuzlu at saydık. Shopify’ın şu anda 51 kat ileri gelir, Zoom – 37 kat ve Twilio – 20 kat işlem gördüğü gerçeğini boşverin.

SaaS pazarının performansı, koronavirüs kaynaklı Mart ortasındaki düşük seviyelerden bu yana.

SaaS yatırım pazarının durumu

Snowflake’in beklenmedik başarısı, genel bulut piyasası yatırımcılarının yüksek fiyatlı hisseleri izlediklerini ve büyüme için büyük bir ödeme yapma arzusuna sahip olduklarını gösteriyor. Açıkça, bu özel yatırım piyasasına da uygulanabilir. Büyüme odaklı SaaS’ye olan ilgi, yatırımcıların yazılımın istikrarlı uzun vadeli büyümesine inandıkları ve her zaman hazır parayla fırsatlar aradıkları anlamına gelir.

Yine de, bu fonlar için tüm kuruculara üstünlük sağlanmıyor.

Forbes’un Cloud 100 listesine bakarsanız, bazı sektörlerin objektif olarak COVID depresif olduğu (perakende, seyahat vb.) Ancak bazılarının arka rüzgarı yakalamayı başardığı açıktır. Sermaye, veritabanları, otomasyon, geliştirici araçları, fintech ve dikey SaaS paylarına akıyor (makalenin ilerleyen kısımlarında bununla ilgili daha fazla bilgi bulabilirsiniz).

Ayrıca, siber güvenlik buluta geçerken yatırımcıların dikkatini giderek daha fazla çekiyor. GDPR, CCPA vb. Gibi gizlilik düzenlemeleri, yeni, potansiyel olarak karlı işletmelere odaklanmak için yeni güvenlik ve uyumluluk ihtiyaçları yarattı. İK ve müşteri desteği çözümleri de daha fazla yatırım çekecek çünkü daha fazla eski uygulama buluta ve SaaS’ye geçiyor.

Blissfully’ye göre , şirketler ücretli uygulamalardan 3 kat daha fazla ücretsiz kullanıyor, bu nedenle satın almadan önce dene yaklaşımına sahip şirketler 2020’de bir sıçrama yaptı. Sonuçta, Zoom ve Slack’in uygulamalarında ücretsiz bir katman var ve hatırlıyor musunuz? hangi gişe rekorları kıran halka arzlar vardı? Öyleyse, genişletmek için ek satışlar kullanmak istiyorsanız, devam edin.

Öte yandan, SaaS pazarının öncüleri olan ve Salesforce ve her türden CRM’yi içeren satış çözümleri, en yavaş büyümeyi veya neredeyse hiç büyümeyi göstermez.

Son olarak, bir iş kurmak için sektörü seçiyorsanız, harika bir haber: her sektör olgunlaştı ve SaaS’ın geleceği her zamankinden daha parlak. Piyasada milyonlarca uygulama olmasına rağmen, özellikle devam eden dijital dönüşüm ve sağlık teknolojisi, sigorta, güvenlik, e-ticaret ve daha pek çok alanda teknoloji eksikliği göz önüne alındığında, milyarlarca dolar değilse bile milyonlarca uygulama var.

SaaS yazılım geliştirme eğilimleri

İster önemli SaaS yatırım kararları vermek üzere olun, ister SaaS teklifinizi nasıl çeşitlendireceğinizi seçin, SaaS’ın hangi yönde ilerlediğini anlamak önemlidir. İşte 2021’de izlenecek en önemli SaaS geliştirme trendleri.

AI merkezli SaaS

Böylesine hızlı hareket eden bir sektörde, iddialı planları olan Software as a Service temsilcileri, teknoloji yığınlarında yapay zeka ve makine öğrenimi için bir yer ayırmalıdır. Yüksek hacimli manuel işlemlerde süper verimlilik ve müşterilerin ihtiyaçlarına aşırı odaklanmayı önemsemezsiniz, değil mi?

AI / ML’nin özellikle SaaS kuruluşları için dağıtılabileceği birkaç alan vardır. Bunlar, müşterilerin sonraki adımlarını tahmin etmek için geçmiş verileri analiz etmeyi, müşteri destek otomasyonunu, fiyatlandırma optimizasyonunu ve birkaçını saymak gerekirse yetenek tedarikini içerir.

Dahası, BT güvenlik sektörü büyüktür ve büyümeye devam etmektedir, bu nedenle AI, siber güvenliği daha etkili, uygun fiyatlı ve geniş çapta erişilebilir hale getirebilir. Yapay zeka teknolojisinin uygulanmasıyla, tehdit tespitini hızlandırmak, yaygın tehdit modellerini belirlemek ve siber saldırıları yazılım sistemlerine ulaşmadan çok önce riske atmak mümkündür.

Beyaz etiketli SaaS

Beyaz etiketli SaaS, bir şirket tarafından üretilen ve ardından başka bir şirket tarafından kendi markası altında satmak üzere satın alınan tamamen entegre, test edilmiş ve incelenmiş bir ürünü ifade eder. Beyaz etiketleme birçok küçük işletme (kendi pazarlama otomasyonu, görev yönetimi, e-ticaret vb. Platformlarını başlatmak isteyenler yakından dinlemelidir) ve özellikle beğenilerle rekabet etmeye çalışan girişimler için bir çıkış yoludur. Shopify, Slack ve Dropbox. Doğru yapıldığında, özellikle sürekli gelişen teknolojik gelişmeler göz önüne alındığında, tüm bir marka SaaS beyaz etiketli bir ürün etrafında oluşturulabilir.

Dikey SaaS’de daha fazla fırsat

Belirli bir sektöre odaklanan bir SaaS ürünü oluşturmak, başarılı bir SaaS şirketi olmanın kesin yoludur. Bu işe yarar çünkü SaaS işi, aynı faaliyetleri veya ilgi alanlarını paylaşan müşteri grubunu hedeflediğinde, temel iş akışlarında daha derine inebilir ve pazarlama ve satış için daha az kaynak harcayabilir.

Ek olarak, eski yazılımlarla (lojistik, inşaat, ulaşım ve yerel yönetim gibi) hala mücadele eden bazı dikeyler, teknoloji geliştikçe ve ekonomiye girdikçe modern SaaS’ye daha açık hale gelecektir.

Andreessen Horowitz’e göre , gelirin çoğu finansal hizmetlerden geldiği için fintech, dikey SaaS’yi ölçeklendirmek için mükemmel bir konuma sahip. SaaS firmaları temel ürünün yanına finansal hizmetler eklediğinde, müşteri başına 2-5 kat daha fazla gelir elde ederler ve bu sadece bir başlangıçtır. Dolayısıyla, fintech büyük olasılıkla bir sonraki dikey SaaS çağını yönlendirecek, yeni dikey pazarlar açacak ve farklı iş modellerini geliştirecek.

Düşük kodlu, kodsuz SaaS platformlarının yükselişi

Düşük kodlu veya kodsuz, genellikle geliştirme araç setlerini, sürükle ve bırak arayüzlerini, yeniden kullanılabilir bileşenleri ve daha fazlasını kullanarak minimum kodlama gereksinimleri ile yeni uygulamalar oluşturmak anlamına gelir.

Forrester’a göre , ankete katılan geliştiricilerin yarısı düşük kodlu araçları zaten benimsemiş veya kullanmayı planlıyor. Dahası, 2020’nin ilk çeyreğinde kodsuz / düşük kodlu girişimler için VC finansmanı yaklaşık 80 milyon dolarken, 2. çeyrekte en az 140 milyon dolar görebiliyoruz. Görünüşe göre, kodsuz / düşük kodlu şirketlerin 2020’nin sonuna kadar yaklaşık 500 milyon dolar toplaması bekleniyor ve büyüme 2021’de daha az muhteşem olmayacak.

Yetenek kıtlığı ve yeniliklere olan artan talep bağlamında, kodsuz ve düşük kodlu platformlar, işletmelerin iş açısından kritik uygulamaları daha hızlı ve geniş ölçekte sunmalarına, biriktirmeleri temizlemelerine, ekip üretkenliğini artırmalarına ve değişen kullanıcı ihtiyaçlarına etkili bir şekilde yanıt vermelerine yardımcı olacaktır. Birkaç isim. Dahası, bu oldukça kapsayıcı eğilim, sıradan insanların ağır maliyetler ödemeden tam teşekküllü uygulamalar oluşturmasına izin verecek.

Gruplanmamış SaaS uygulamaları

“Daha büyük, daha iyidir” yaklaşımı SaaS ile ilgili değildir. Müşteriler daha özelleştirilmiş deneyimler talep ediyor ve bu da ayrıştırmanın devreye girdiği yer. Bu yaklaşım, yazılımın tamamen paketlenmiş bir ürün yerine API biçiminde satılmasını öngörür.

Bu, hem SaaS şirketleri (özellikle yeni başlayanlar) hem de müşterileri için oldukça faydalı olabilir. Ayrıştırma, satıcıları rekabet avantajı ve niş teklifle güçlendirirken, kullanıcıların katı kullanıcı arayüzünün ötesinde kendi deneyimlerini belirlemelerine olanak tanır. Diğer bir “küçük” bonus, kullanıcıların yalnızca kullanmak istedikleri işlevler için ödeme yapmalarıdır.

PaaS’a Geçiş

Bu SaaS endüstri trendi, öncekiyle büyük ölçüde aynı köklere sahiptir: özelleştirme ihtiyacı.

IaaS, SaaS veya PaaS olsun, tüm şirketler için evrensel bir çözüm yoktur. Yine de, en az olgun bulut bilişim türü olan ancak daha az umut verici olmayan PaaS, müşterilerin başlangıçta satın aldıkları çekirdek ürüne eklentiler oluşturmalarına olanak tanır. Bu, PaaS’yi daha iyi büyüme ve müşteri tutma oranlarını tetiklerken daha kişiselleştirilmiş bir deneyim getiren SaaS’a yüksek oranda ölçeklenebilir ve esnek bir alternatif haline getirir.

SaaS bağlantıları ve entegrasyonları

SaaS bağlanabilirlik sınırlamaları, şirketlerin API entegrasyon projelerini benimsemesinin ve genişletmesinin en önemli nedenidir. SaaS doğru bir şekilde entegre edilmemişse, hizmet olarak yalnızca silodur.

Herhangi bir SaaS çözümü, günümüzün kurum içi ve SaaS uygulamaları, blok zinciri ve diğer teknolojilerin giderek karmaşıklaşan BT karışımında hatasız bir şekilde çalışması gerektiğinden, sorunsuz entegrasyonlar ve bağlantılar eğilimi son birkaç yılda ilgi kazandı. Daha fazla satıcı, müşterilerin entegrasyonları daha verimli ve pazara sunma süresi daha iyi bir şekilde gerçekleştirmelerini sağlamak için tekliflerinde otomatikleştirilmiş API entegre özellikleri içerir.

Peki, 2021’de SaaS Sınıfının en iyisi nasıl olursunuz?

Deloitte’a göre, SaaS endüstrisindeki CIO’ların% 93’ü bulut SaaS’ı benimseme planlarını bildirdi. Bu nedenle, SaaS ve buluta doğru pazar dönüşümü kaçınılmazdır ve abonelik ekonomisi geleneksel iş yapma biçimini geride bırakmaktadır.

SaaS devrimi, büyük büyüme potansiyeli, daha fazla yeni işletme, yatırımcılardan daha fazla ilgi ve daha uygun maliyetli teknolojiler getirecek – yazılım artık çok büyük bir masraf olmayacak, bunun yerine işletme maliyetlerinin bir parçası olacak.

SaaS’nin geleceği aynı zamanda işletmelerin ürün ve hizmetleri iyileştirmek için meslektaşlarıyla bütünleşme ve ortak olma becerisine de bağlı olacaktır. Gerçek bir zorluk ve aynı zamanda büyük bir şans olan birbirine bağlanabilirlik, SaaS pazarının kazananlarını belirleyecektir.

Ve umarız onların arasında olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.