Bilişim ProfesyonelleriMakale

Kurumsal bulut bilişim için 5 dakikalık kılavuzu

Kurumsal bulut bilişim nedir, nasıl kullanılır ve işletmeye faydaları nelerdir?

Yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre işletmelerin %86’sının artık bulut tabanlı araçlar kullanmasıyla birlikte, kurumsal bulut harcamaları artıyor . Bu rakamın 2020 boyunca artmaya devam edeceği tahmin ediliyor, bu da iş liderlerinin şirketlerin iş hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için bulut bilişimin nasıl kullanılabileceğini anlamalarını çok önemli hale getiriyor.

Kurumsal bulut bilişim nedir?

Şirket bulut çeker hem özelliklerinin bir arada bilgisayar kamu ve özel o iş ihtiyaçlarına uyum sağlamasını mümkün kılan bulut. Bununla şirketler, esnek ve çevik bir altyapının yanı sıra iş yüklerini nerede çalıştıracakları konusunda bir seçim elde eder.

Kurumsal bulut bilişimin büyümesi birkaç güç tarafından yönlendirildi. Şirketler daha büyük veri taleplerini ve iş yüklerini ele almanın yollarını aradıkça , geleneksel BT altyapısının yerini alarak, web ölçeğinde teknolojilerin ve hiper birleşik altyapının (HCI) popülaritesi artıyor. Ancak diğer tarafta yöneticiler, geliştiriciler ve personel, bulutun sunduğu basitliği ve self servisi talep ediyor. Birçok BT ekibi artık mevcut kurumsal uygulamaların yanı sıra bulut uygulamalarını da desteklemenin bir yolunu arıyor.

Kurumsal bulutlar, genel bulutla aynı kullanılabilirliği, güvenilirliği ve dayanıklılığı sağlayan benzer web ölçeğinde teknolojilerle oluşturulmuştur. Bu, AWS ve Microsoft Azure gibi şirketler tarafından sunulan genel bulutlardan farklıdır, çünkü çoğunlukla bu bulutlarda veriler veri merkezinizin dışında yer alır ve uygulamaların sağlayıcılarının süreçlerine ve mimarilerine uyması gerekir.

Buna karşılık, kurumsal bulut bilişim, işletmelerin her iki dünyanın da en iyisini elde etmelerini sağlar: kendi veri merkezinizde, işletme için en uygun teknolojiyi seçmenize olanak tanıyan, ancak iş yüklerinin ve verilerin şu durumlarda genel bulutta yönetilebildiği bir genel bulut deneyimi. gerekli.

Kurumsal bulut bilişimin beş temel bileşeni vardır:

  •  Genel bulut hizmetleri ve şirket içi veri merkezlerinin bir kombinasyonu aracılığıyla sağlanan, herhangi bir ölçekte, herhangi bir yerde herhangi bir uygulama için anahtar teslimi altyapı sağlayan tam yığın altyapı ve platform hizmetleri
  •  Otomasyon yoluyla operasyonel basitlik sağlayan sıfır tıklama işlemleri ve makine zekası
  •  İşletmelerin yalnızca ihtiyaç duydukları BT kaynaklarını ihtiyaç duyduklarında satın almalarına ve kullanmalarına olanak tanıyan, aşırı tedarik ve tahmin riskini ortadan kaldıran anında esnek tüketim
  •  Otomasyondan yararlanan, otomasyon kullanarak güvenlik bakımını basitleştiren ve tüm altyapı yığınını kapsayan entegre güvenlik ve kontrol
  •  İşletmelerin herhangi bir altyapı kilitlenmesi olmadan uygulamaları her yerde çalıştırmasını sağlayan uygulama merkezli mobilite

Adına rağmen, kurumsal bulut bilişim sadece işletmeler için değildir. Genel ve özel buluttan en iyi şekilde yararlanmak isteyen herhangi bir şirket, kurumsal bulutu hem mevcut hem de yeni nesil uygulamaların gereksinimlerini karşılayacak şekilde özelleştirebilir, yani kuruluşlarının büyüklüğünden bağımsız olarak aynı bulut avantajlarından yararlanırlar.

Ortak kurumsal bulut bilgi işlem kullanım durumları

Çok çeşitli sektörlerdeki her türden şirket, perakende, sağlık, üretim ve finansal hizmetler dahil olmak üzere kurumsal bulut bilişimi benimsiyor.

Kurumlarda, veri merkezlerini modernize etmek ve aynı zamanda bulutun avantajlarından yararlanmak isteyen BT departmanları , benimsemeyi teşvik ediyor . Kurumsal bulut bilişim, bulutun esnekliğini ve çevikliğini, bir veri merkezinde sağlanan güvenlik ve kontrolün yanı sıra bir kazan-kazan durumu getiriyor. 

Bazı işletme ve uygulama sahipleri, ürünlerini BT’den gecikme olmadan hızla pazara sunmalarına olanak sağlamak için kurumsal bulutu benimsiyor.

Kurumsal bulut bilişimin artıları ve eksileri

Kurumsal bulut bilişimin birincil avantajı, hem genel hem de özel bulutların en iyi yönlerini kullanmasıdır. Kurumsal bulut bilişim ile işletmeler, kurumsal uygulamalar için genel bulut hizmetlerinin avantajını sunan, ancak özel veri merkezlerinin sağladığı değerden ödün vermeden platform hizmetlerini ve BT altyapısını kullanma yeteneğine sahiptir. Üstün hız ve performansın yanı sıra daha düşük altyapı maliyetleri ve BT kaynaklarının daha verimli kullanılmasını sağlar.

Bu da maliyet tasarrufu sağlar. Eski ve yeni uygulamaları çalıştırmak için ortak bir temel sağlarken genel bulutun kullandıkça öde özelliklerini benimseyen işletmeler, ihtiyaç duydukları altyapıya ve hizmetlere israf veya eksiklik olmadan sahip olabilir.

Geleneksel tesis içi BT sistemlerinin ve bileşenlerinin yapılandırılması, genişletilmesi ve değiştirilmesi ile tipik olarak ortaya çıkan darboğazlar, sorumluluk satıcıya devredilerek ortadan kaldırılabilir. BT departmanı kaynakları daha sonra çözülür ve serbest bırakılan akışkanlık diğer girişimlere yönlendirilmeye hazır hale gelir.

Güvenlik açısından, kurumsal bulut bilişim, tehditlere karşı tampon görevi gören bir güvenlik duvarının arkasında bulunur. Bulut teknolojisi, fiziksel depolama cihazlarına yönelik yerinde saldırılara karşı sapan sanal sunucular sağlar. Belki de en önemlisi, kurumsal bulut bilişim, esnek güvenlik ilkeleri sağlayarak kuruluşların güvenlik kararlarını bir kuruluştaki kullanıcının rolü, konumlar, veri türü vb. gibi faktörlere dayandırmasına olanak tanır.

Ancak, bazı olumsuzluklar da var. Fiyatlandırma modellerinin yorumlanması zor olabilir ve birçok bulut hizmetinde olduğu gibi, bir kuruluş içinde sahiplik konusunda genellikle kafa karışıklığı vardır. Kurumsal bulut bilişim, güvenlik ve erişim üzerinde çok daha fazla kontrol sağlasa da, veriler buluta her gönderildiğinde veri güvenliği konusunda hala geçerli endişeler vardır, her zaman bir risk vardır.

Kurumsal bulut bilişime nasıl başlanır?

BT süreçleri ve altyapısı ile ilgili olarak, başlamak için en iyi yer, mevcut BT değiştirme döngüsüne bakmaktır. Kurumsal bulut ve hiper birleşik altyapı, döngü sırasında kapasitenin bitmesi ve döngü dışı satın almalar yapmak zorunda kalma konusunda endişelenmek yerine tam zamanında bir yaklaşıma sahiptir ve kapasitenin boşa harcanmamasını sağlar.

Uzun bir süredir işletmeler, BT altyapısının her yeni alanı için uzmanlar kiralamak zorunda kaldı, ancak hiper birleşik altyapı tarafından desteklenen kurumsal bulut sistemleri, uzmanların çalışmasını gerektirmez. Bir işletme, kurumsal bulut bilişime başlamak için yalnızca geniş bilgi birikimine sahip BT uzmanlarına ihtiyaç duyar. Bu BT uzmanları, veri merkezindeki karmaşık bir teknoloji yığınını basitleştirebildiklerinden ve BT’nin odağını altyapıdan alt satıra yardım etmeye kaydırmaya yardımcı olabileceğinden, veri merkezi desteğinin geleceğidir.

Kurumsal bulut bilişimi benimsemeyi bu kadar çekici kılan şey, tek bir satıcının tüm alt bölümler üzerinde otonom kontrolü ele alması, ölçeklenebilirlik ve basit geçişler sağlamasıdır. Daha önce, benimsemenin önündeki güçlü bir engel, birden fazla satıcının sorunsuz bir şekilde bir arada var olamaması nedeniyle birçok uygulama ve hizmetin silolanmasıydı.

Farklı satıcılar benzer temel paketler sunarken, bazı paketler biraz farklılık göstererek 7/24 yardım masaları ve ek güvenlik bariyerleri gibi faydalı bonuslar sunar. Kendilerinin bir teknoloji ortağı olan satıcılara dikkat edin. Microsoft, birkaç firmayla birlikte çalışarak genel bulutunu kullanmalarına izin verdi. New Signature, 2019 yılının Microsoft iş ortağı seçildi ve yazılım firması Turbonomic ile ilişkisi var; birlikte, yönetilen hizmetlerin maliyetine akıllı bir doğru boyutlandırma optimizasyon aracı oluşturdular.

Makalenin Orjinal Kaynağı: https://www.itpro.co.uk/cloud/32167/our-5-minute-guide-to-enterprise-cloud-computing

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.