MakaleWeb Uygulamaları

UX/UI Tasarımında Nasıl Uzmanlaşırsınız?

Kullanıcı arayüzü (UI) veya kullanıcı deneyimi (UX) tasarımcısı olarak iş ilanlarına bakmak gerçekten can sıkıcı olabiliyor. Bu ikisi için gerekli beceriler birbirine yakın diyebiliriz ama her zaman örtüşmüyorlar. Nitelikli bir kullanıcı arayüzü tasarımcısı, kullanıcı deneyimi psikolojisini tam olarak anlamayabilir. Üst düzey bir kullanıcı deneyimi tasarımcısı da Photoshop‘ta veya Sketch‘de uzman olmayabilir.

Tabii ortada birkaç ortak nokta var ve mükemmel bir kullanıcı deneyimi veya kullanıcı arayüzü tasarımcısı olabilmek için iki dünyaya da ayak basmanız gerekiyor.

Kendinizi kaliteli bir kullanıcı deneyimi/kullanıcı arayüzü tasarımcısı olarak tanıtmak istiyorsanız öğrenmeniz gereken bazı temel beceriler var. İki rol arasında gidip gelebilirseniz iş güvenceniz çok daha kolay olacaktır. Ayrıca herhangi bir web tasarım projesinde büyük resmi görmeniz de mümkün olacaktır.

Kullanıcı Arayüzü (UI) Tasarımcısı ne Yapar?

Müşteri iletişimi

Müşteri iletişimi tamamen müşterinin problemlerini anlamakla ilgilidir. Amaç müşterinizin işini kavramaktır, yani bir projeye başlamak için bol bol konuşmanız gerekir. Başlarken, müşterinizin domaini hakkında çok fazla bilgi sahibi olmasanız da olur. Muhtemel web asarım çözümleri düşünürken inceleme yapabilirsiniz.

İyi bir kullanıcı arayüzü tasarımcısı olmak için, çalışırken aynı zamanda müşterinizin işini de düşünmelisiniz. Örneğin müşteriniz havacı olabilir. Onlarla çalışarak ister istemez bu sektöre hakim olacaksınız. Kendi mutluluğunuz için, çalışacağınız insanların bulunduğu sektörlere dikkat edin. Hiç ilgilenmediğiniz bir alan hakkında uzman olmak istemeyebilirsiniz.

Proje sırasında da iletişim kesilmez. Bir tasarımcı olarak, çalışmanızın her aşamasını müşterinize sunmak durumundasınız. Bağlantılarınız şahsi olmak zorunda değil. Video konferanslar yapabilmenizi mümkün kılan –Skype, zoom, google meet gibi- araçlar mevcut. Yazının devamı: https://bulut.press/tasarimda-uzmanlasma

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.