Bulut - Cloud Teknolojileri

Bulut iletişimi nedir? Neden ihtiyacınız var?

Bulut iletişimi nedir? Neden ihtiyacınız var?

Bulut iletişimi nedir? Neden ihtiyacınız var?

Bulut iletişimi nedir? Neden ihtiyacınız var? İletişimin geleceğine ve mevcut bulut tabanlı seçeneklere bakıyoruz.

Zorlayıcı iletişim, personel, tedarikçiler ve müşteriler arasında sürekli bir bilgi akışına izin vererek ve bu süreçte çalışma ilişkilerine yardımcı olan herhangi bir işletmenin çok önemli bir parçasıdır.

İşletmenizin büyüklüğü ne olursa olsun, etkili iş iletişimi büyümek, herkesi iş hedeflerine hizalamak ve herkesi bilgilendirirken hataları azaltmak için önemlidir.

Bilgileri işletmenizin etrafına yaymak için, COVID öncesi tarzı yüz yüze toplantı seçenekleri ne yazık ki bu günlerde çok nadirdir, bu nedenle bulut iletişiminin (ses, e-posta, sohbet ve video ) önemi daha da belirgin hale geldi.

COVID-19 pandemisinin etkisiyle, iş sürekliliğini sağlamak için buluta geçiş yapan kuruluşlarda , işgücü evde kalmaya zorlanırken kayda değer bir artış gördük . Ve burada kalıcı olan bu uzaktan çalışma eğilimiyle, bulut iletişimi, personele üretkenliği sürdürmek için araçlar ve uygulamalar sağlamada çok önemli olmuştur.

İnsanları bu şekilde küresel olarak bir araya getirebilmek, tüm sektörlerdeki kuruluşlara yardımcı oldu ve bilgilerin anında paylaşılması, daha hızlı karar alınmasını sağladı.

Çevrimiçi iletişimi yönetmenin bu yepyeni yolu, kurulacak hiçbir donanımın veya bağlanacak telefon hatlarının ve entegre edilecek eski bir altyapının olmadığı anlamına gelir ve bu da büyük maliyet tasarrufları sağlar. Ayrıca, cihazlar ve uygulamalar arasında geçiş yapmak zorunda kalmadan ölçeklenebilirliğe izin verdiği anlamına gelir.

Bulut iletişimi nedir?

“Bulut iletişimi” birçok şeyi kapsayan bir terimdir. Genel olarak konuşursak, tüm süreçlerinin – yazılım, anahtarlama ve depolama – üçüncü bir tarafça uzaktan, yani bulutta barındırıldığı herhangi bir ses ve veri hizmetidir.

Bu şemsiye altında, temel sohbet platformlarından hizmet olarak birleştirilmiş iletişime (UCaaS) kadar çeşitli düzeylerde kapsamlılık (veya tercih ederseniz karmaşıklık) olan çok sayıda teklif vardır.

VoIP nedir?

İnternet Protokolü Üzerinden Ses veya daha yaygın olarak bilinen adıyla VoIP, bulut iletişiminin en eski biçimlerinden biridir.

VoIP, kutuda söylediklerini yapar: Kullanıcıların geleneksel telefon hatlarını kullanmak yerine internet üzerinden telefon görüşmeleri yapmalarını sağlar.

VoIP’nin sayısız faydası vardır – başlangıçta, hatlara olan ihtiyacı ortadan kaldırdı ve telefonların masalara kurulumunu basitleştirdi. Bazı durumlarda, VoIP servisleri “yazılım telefonları” da kullanır – kendileriyle ilişkili sabit bir numarası olmayan ahizeler. Bunun yerine, kullanıcılar telefonu kendileriyle ilişkilendirmek için iş gününün başında bir pin girerler.

Bu, artık kişisel telefon numaralarını vermek zorunda kalmadan iş aramalarının bir kullanıcının kişisel akıllı telefonuna gelmesine izin veren uygulamalarla daha da farklılaştı. Genel olarak, bu uygulamalar toplantılar sırasında veya mesai saatleri dışında meşgule alınabilir ve kullanıcı uzun süreli izinde, ebeveyn izninde veya izinliyse, uygulama geçici olarak silinebilir.

Benzer şekilde, kişi şirketten ayrılırsa, cep telefonu numarası gizli kalacağı için istenmeyen veya hassas olabilecek aramalar almayacak.

Sohbet istemcileri nelerdir?

Sohbet istemcileri, başka bir bulut iletişim biçimidir, ancak ses yerine metne dayanır.

Genellikle iş dünyasında canlı sohbet olarak bilinen bu barındırılan hizmetler, daha az karmaşık sorguları yanıtlamaya yardımcı olmak için kullanılabilecekleri ön saflardaki müşteri hizmetlerinde özellikle yararlıdır. Ayrıca, bir SSS’de bulabileceğiniz gibi en basit soruları yanıtlayabilen bir yapay zeka türü olan sohbet robotlarıyla da birleştirilebilirler. Bu, müşteri hizmetleri çalışanlarının, sohbet yoluyla veya telefon üzerinden de olsa, insan dokunuşu gerektiren daha karmaşık durumlarla başa çıkmalarını sağlar.

Sohbet istemcilerinin başka bir kullanımı da dahili iletişim içindir. Microsoft Teams ve Slack gibi ürünler, çalışanların işletme tarafından belirlenen özel kanallarda birbirleriyle işbirliği yapmasına ve iki kişi veya küçük bir grup arasında anlık mesajlaşmaya olanak tanır. Hatta ana faaliyet alanı dışından kişilerin bir projede işbirliği yapmasına izin vermek için özel harici odalar oluşturma seçenekleri bile vardır.

Skype gibi bazı sohbet istemcileri ayrıca sesli ve görüntülü arama içerir. Bunlar tam bir birleşik iletişim hizmeti olmasa da (aşağıda belirtildiği gibi), ikisi arasında bir orta yol olarak bazı kuruluşların ihtiyaçları için uygun olabilirler.

Hizmet Olarak Birleşik İletişim nedir?

UCaaS olarak da bilinen Hizmet Olarak Birleşik İletişim , muhtemelen en kapsamlı bulut iletişim biçimidir. Sesli telefon ve sesli posta ve arama kaydı, SMS ve MMS mesajlaşma ve sohbet istemcileri gibi donanımları da dahil olmak üzere daha önce ayrı olan hizmetleri bir araya getirir.

Bazı ürünler , tek tıkla arama veya gelen arama bildirimleri gibi hizmetler sağlamak için Salesforce veya Microsoft 365 gibi diğer bulut tabanlı platformlarla entegrasyon seçeneğine de sahiptir.

Tüm UCaaS ürünleri eşit yaratılmamıştır – bazıları diğerlerinden daha fazla işlevsellik sunar, bazıları öncelikle çağrı merkezlerini hedef alabilir, bazıları küçük işletmelere yönelik hizmetlerde uzmanlaşabilir vb. İhtiyaçlarınıza en uygun olanı bulmak için araştırma yapmakta fayda var, ancak kurulacak veya taşınacak bir altyapı olmadığından, başlangıçta seçtiğiniz sağlayıcı işe yaramazsa, her zaman başka bir sağlayıcıya geçebilirsiniz. iyi ki umduğun gibi.

UCaaS hizmetleri sunan birden fazla kanal işletmesi de vardır, bu nedenle halihazırda birlikte çalıştığınız bayilerin size neler sunabileceğini kontrol etmeye değer.

Bulut iletişiminin maliyeti nedir?

Beklediğiniz gibi, bunun cevabı hizmetin karmaşıklığına bağlıdır. Düz VoIP, özellikle küçük bir işletme yürütüyorsanız, genellikle mevcut iletişim sağlayıcınızdan – örneğin BT Business veya Virgin Media Business – küçük bir ek ücret karşılığında edinilebilir.

Tam yağlı bir UCaaS teklifi, işletmenizin boyutu ne olursa olsun, yalnızca sunacak daha fazla özelliği olduğu için daha pahalıya mal olacaktır.

Diğer etkiler arasında lisans sayısı, sunulan hizmet düzeyi (yalnızca çalışma saatlerine karşı 24 saat müşteri hizmeti veya örneğin %80 çalışma süresinin aksine %99,99999 çalışma süresi) ve mevcut tüm fırsatlar yer alacaktır. Her zaman olduğu gibi, pazarlık edebileceğiniz en iyi anlaşmayı görmek için alışveriş yapmakta fayda var.

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Tüm yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.