Bilişim ProfesyonelleriHaber Duyuru EtkinlikTeknoloji

Bundesliga’da Fulbol ve Drone Teknolojisi

Bu sezon Bundesliga drone analizi ile birlikte yüksek teknolojiye birden fazla şekilde giriyor.

Havada sürekli bir vızıltı var. Avusturya kasabası Bad Häring’deki eğitim sahasında, Augsburg oyuncuları Ağustos sıcağında terliyor.

Yeni Bundesliga sezonunun başlangıcından önce, teknik direktör Martin Schmidt, yukarıdan bir kamera drone ile analiz edilen taktik oluşumlar uyguluyor. Seanstan sonra, İsviçre koçu görüntüleri kullanarak oyuncularına herhangi bir konum hatası gösterecek.

Ve sadece o değil, Bundesliga koçluk ekipleri giderek hava drone analizine yöneliyor. Geçen sezon, Werder Bremen rakip Hoffenheim’ı gözetlemek için bir drone kullandıktan sonra kendilerini sıcak suda buldu …

Büyük veri – esnek veri

Ancak, dronların kendileri sadece kamera açısını sağlar. Gerçek veri işleme çok daha detaylı.

Köln’deki Alman Spor Üniversitesi’nden Profesör Daniel Memmert, “Her oyuncunun mekânsal kontrol değerlerini yedi saniyeden daha kısa sürede belirlemek mümkündür” diye açıklıyor. “Öte yandan, geleneksel, manuel bir analiz altı saate kadar sürebilir.”

Bu şekilde oyunlar, rakipler ve taktikler bir göz açıp kapayıncaya kadar analiz edilebilir ve bir takımın kendi maç planı buna göre geliştirilebilir. Sonuç olarak, öngörülemezlik her zamankinden daha önemli ve neredeyse tüm Bundesliga taraflarının bu yaz taktiksel değişkenlik üzerinde çok çalışıyor olması tesadüf değil.

Her şey için veri var; tüm Bundesliga oyunları en ince ayrıntısına kadar analiz edilir ve sayılar herkese açıktır. Bireysel kulüpler ayrıca oyuncularının antrenman performansları, kondisyonları ve sağlıkları hakkında bilgi kaydeder.

Hoffenheim daha da ileri giderek akademi oyuncularının konsantrasyon seviyelerini test ederek kendi zihinsel yorgunluklarını değerlendirmelerini istedi.

“Dijital analiz söz konusu olduğunda ‘çok fazla veri’ diye bir şey yok,” diyor kulüpteki dijitalleşme başkanı Raffael Hoffner. “Ama elbette, 10 yıl içinde geriye bakıp güleceğimiz bazı değerler de var çünkü bunlara ihtiyacımız yoktu.”

SAP’nin TSG 1899 Hoffenheim’daki “Etkileşimli Veri Alanı”

Miktar kaliteye eşit değil

Daniel Memmert gibi footall analistler için, veri kitlesinden ilgili rakamları elde etmek kendi başına bir sanat formudur.

Köln merkezli spor bilimcisi, “Herkes artık kat edilen mesafenin bize fazla bir şey söylemediğini biliyor” diyor. “Bu yüzden bir ekibin niteliklerini daha doğru bir şekilde ölçmemizi sağlayan başka parametrelerimiz var: mekansal kontrol, değerlere basma ve verimlilik verimliliği.”

Her zamankinden daha bilgilendirici algoritmalar arayışında, nerds yol gösteriyor.

Memmert, “Barselona yakın zamanda beş veri analisti istihdam etti,” diyor Hoffner, Hoffenheim’ın giderek BT ​​uzmanlarına ve istatistikçilere güvendiğini ortaya koyuyor.

“Aslında futbolla çok az ilgisi olan insanlar” diyor.

Ama hepsi için tek beden değil. Teknoloji her zaman belirli bir kulübe ve belirli durumlara göre uyarlanmalıdır.

“Bayern Münih tarafından kullanılan bir algoritma benim için iyi olan nedir?” diye soruyor Hoffner. “Farklı bir felsefemiz, farklı bir ekibimiz var ve bu sezon Avrupa’da değiliz.”

Kurucu ortağı Dietmar Hopp, kulübün yüzde 96 hissesine sahip olan Avrupa’nın en büyük yazılım üreticisi olan ana sponsor SAP’nin desteğiyle Hoffenheim kendi programlarını geliştiriyor ve kendilerini Bundesliga’da dijital öncü olarak konumlandırıyor.

Hoffner, “Hedef odaklı görselleştirme sonuçta kilit önem taşıyor” diyor. “Performanslarını artırmak için oyunculara gözle görülür bir şeyler gösterebilmeliyiz.” Bu amaçla, kulüp “İnteraktif Veri Alanı” inşa etti – interaktif ekranlar ve oyunun önemli pasajlarından teraslarda satışa kadar her şeyi görselleştiren gadget dolu bir konferans salonu.

Futbol maçlarında havaalanı tarzı vücut tarayıcıları?

Sanal güvenlik kontrolleri

Ve hayranlar için – yeni yüksek teknoloji Bundesliga onları nasıl etkileyecek? Bu sezon Bayern Münih, vücut geliştirmeleri yapan, Amerikan tarafından geliştirilen bir radar tarayıcısı olan “Hexwave” i test eden ilk kulüp olacak. Ve böylece, cepleri manuel olarak aşağı atmak ve boşaltmak yerine, silahlar ve diğer yasaklı nesneler gibi tehlikeli öğeleri tespit etmek için yapay zeka kullanılacak.

Hexwave sözcüsü Brittany Whitmore, “Birkaç hafta boyunca çok sınırlı bir testtir.” O zaman için, kontrollerin çoğu manuel olarak kalacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.