Bilişim ProfesyonelleriHaber Duyuru EtkinlikMakale

Çocuğunuzun Ruh Sağlığını İnternet Üzerinden Saldırılara Maruz Kalmaktan Nasıl Korursunuz?

Teknolojideki amansız ilerleme, çocuklar için yeni fırsatlar ve zorluklar getirdi. En son web siteleri ve telefonlarla, uygulamalar akıl sağlığını korumak için yeni ihtiyaçlar ortaya çıkarıyor. Araştırmalar, çocukların İnternet kullanımının yalnızlık, izolasyon ve endişe duygularını artırabileceğini ortaya koymuştur. Bu makale, onları internete aşırı maruz kalmaktan korumak için bazı yollar sağlayacaktır.

Tehlikeleri Açıklayın

Çocuklar sebeplere yaptıkları kadar kurallara da tepki vermezler. Sadece “Bunu yapma” veya “Bunu yapma” duymak istemiyorlar. Nedenini bilmek istiyorlar. Https://www.drmikebrooks.com/ adresinden Dr. Brooks’a göre, sosyal medya iyi olabilir, ancak gençlerin mutluluğunu ve üretkenliğini de zayıflatabilir; Çocuklar ve genç yetişkinlerle çalışma deneyimi, internet kullanımları için stratejiler öğrenmeleri gerektiğini göstermiştir.

Çocuklara tüm reklamların gerçek olmadığı öğretilmelidir. Kimlik avı saldırıları, paralarını almak ve kimliklerini çalmakla tehdit ediyor . Çocukların çevrimiçi oynarken başka bir oyuncunun sahte kimlik kullanıyor olabileceğini bilmeleri gerekir.

Yağmacı pedofiller, güvenlerini kazanmak ve nihayetinde onları taciz etmek için çocukken kendilerini kamufle edebilirler. Bir çocuk yabancılardan Facebook arkadaşlık istekleri alıyorsa, benzer şekilde uyarılmaları gerekir.

Öz Değerlerini Güçlendirin

Çocuklar gençlik yıllarına girdikçe beden bilincini daha da artırırlar. Ebeveynler,  gerçekçi olmayan vücut görüntülerinin  çevrimiçi ortamda genellikle nihai görünüm olarak gösterildiğini açıklamalıdır . Çocukların, birçok model fotoğrafına Photoshop gibi uygulamalar kullanılarak rötuş yapıldığını anlamaları gerekir. Çocuklar, zayıf vücut imajının Anoreksi veya Bulimia gibi durumlara yol açabileceği konusunda eğitilmelidir.

Özçekimler modern bir fenomen haline geldi ve bunlardan bazıları yakın bir arkadaşa gönderildiğinde açık olabilir. Gençlerin pornografiye eşi benzeri görülmemiş erişimi, takıntılı düşüncelere sahip olmalarına ve kendileri de dahil olmak üzere insanların değerini düşürmelerine yol açabilir.

Kendine değer vermeyen çocuklar, özellikle çok sayıda beğeni ve paylaşım almak için sosyal medyada bir şeyler yayınlamak için cazip olabilir. Ebeveynlere, çocuklarının çevrimiçi zorbalığa maruz kalmadığını düzenli olarak kontrol etmeleri tavsiye edilir, bu da kendi imajlarına zarar verebilir.

Gözlerini ve Uykularını Koruyun

Çocuk interneti ne kadar çok kullanırsa, duygusal olarak hazırlıklı olmadıkları zararlı şeylere maruz kalma riski o kadar yüksek olur. Ne yazık ki bir anket, gençlerin yarısının intiharı tartışan gönderileri okuduğunu ve% 61’inin kendi kendini taciz eden arkadaşları hakkında okuduğunu ortaya çıkardı.

Çocuklar aşırı yorgun olduklarında iyi başa çıkmazlar. Bir telefon veya bilgisayar kullanmanın, yatmadan önceki son şeyin beyinlerine mesajlar göndererek uykuya dalmayı zorlaştırdığını anlamaları gerekir. Gece uyandıklarında, telefon kullanmak onlar için eşit derecede verimsizdir.

Sosyal Medyada Arkadaş Olun

Çocuklarımızı çevrimiçi ortamda korumak için, özellikle de gençlerine girmeden ve daha fazla özgürlük beklemeden önce yapılabilecek çok şey var. Hükümet veya internet ne tür bir denetim yaparsa yapsın, sorumlu ebeveyn gözetiminin yerini hiçbir şey tutamaz.

Ebeveynler çocuklarını sosyal medyada gizlice takip etmek yerine arkadaş olabilirler. Bu, çocuklarının gönderilerini görmenin zor olmayan bir yolu olabilir. Sizin için farklı bir platform kullanıyorlarsa, bir hesap oluşturup orada arkadaş olmaya değer.

Bir çocuk izlenmiyorsa, yapabilecekleri konusunda çok az sınır vardır. Ebeveynler fazla kontrol ederse, çocuklarını gizli görevde bırakabilirler. Bu, yetişkinler için ince bir çizgi olabilir. Çocukların ebeveynlerinin güdülerine saygı duymaları ve güvenlerinin ihlal edildiğini hissetmemeleri önemlidir.

Gizlilik Ayarlarını Yapın

Çocukların ebeveynleri bilgisayarlarında, cep telefonlarında, dizüstü bilgisayarlarında ve tabletlerinde gizlilik ayarlarını değiştirmelidir. Facebook, profillerini herkese açık yapmak yerine özel hale getirebilecek ayarlara sahiptir. Google gibi ağ tarayıcılarının da, reklam engelleyiciler için fırsat dahil olmak üzere koruma ayarları vardır. Aile Koruma Şifresi gibi yazılımlar, çocukların çevrimiçi olarak nelere erişebileceğini ve bunları ne kadar süre kullanabileceklerini sınırlandırmak için kurulabilir. Windows ve Mac (Apple) yazılımlarında ayrıca ebeveynlerin çocukların hesaplarını oluşturmasına olanak veren ayarlar vardır.

Gençlere internetin eğlenceli olabildiği ve çoğu gencin onu kullandığı halde, kaçınmaları gereken birçok tehlike olduğu gösterilmelidir. Ebeveynleri de üzerlerine düşeni yaparken, sorumlu stratejiler benimsemeleri gerekir. Her gün geçirdikleri zaman ve hangi sitelere erişilebileceği konusunda sınırlamalar olmalıdır.

Teknoloji neredeyse her gün geliştiği için, ebeveynlerin yeni zorluklara karşı tetikte olmaları ve çocuklarının akıl sağlığını korumak için atabilecekleri adımları belirlemeleri gerekiyor. Ebeveynlerin çocuklarını internet içermeyen eğlenceli aktivitelere dahil etmeleri de tavsiye edilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.