İnternetMakaleManşet Yanı

Dark Web hakkında bir çok şey

Dark Web veya diğer adı ile Deep Web Nedir? Bu yayınımızda İnternetin derin ve karanlık tarafıyla ilgili bir makale hazırladık. İyi okumalar.

Dark Web Nedir?

➜ İnternet günlük hayatımızda önemli bir rol oynar. Tüm günlük aktivitelerin veya yaşam tarzının entegre bir parçası haline geldi. Dark Web , gizli bilgileri depolamak ve bunlara erişmek için yaygın olarak kullanılan, internetin izlenemez gizli bir katmanı gibidir . Yalnızca Tor olarak bilinen özel bir tarayıcı kullanılarak erişilebilir. Karanlık web sayfaları, bir arama motorunda aradığınızda görünmez, bu nedenle ziyaret etmek istediğiniz web sitesinin tam adresini bilmeniz gerekir.

➜ İnternetin bu kısmı genellikle ” tehlikeli ” olarak tanımlanır. Yaygın olarak bilinen klişe, karanlık ağın, yasadışı uyuşturucu satmaktan kiralık kiralık katillere kadar her türlü karanlık şeyin olduğu yerdir. Dark web’de gizlenen kesinlikle tehlikeler olsa da, aynı zamanda yasa dışı pazar yerlerinden daha fazlasına da ev sahipliği yapıyor.

➜ Dark web, gazeteciler ve muhbirler için özgürce iletişim kurabilecekleri güvenli bir yer olabilir . Katı internet düzenlemelerine sahip ülkelerden gelen vatandaşlar da açık bir şekilde konuşmak için karanlık ağı kullanabilir.


Darkweb de ne bulabilirsiniz?

➜ Ayrıca hemen hemen her şeyi bulabilirsiniz, bunun bir örneği Silk Road gibi çevrimiçi pazarlardır; Her şeyin bir bedeli olduğu yerde silah, uyuşturucu, insan organı satın alabilir ve hatta bir katil (Hitman) kiralayabilirsiniz.

➜ Aslında pek çok kişi belirli bir hizmet, ürün veya içerikle ilişkilendirilmek istemez; Yayınlamak için derin web’e erişebilirsiniz. Burası aynı zamanda pek çok bilginin kaynaklandığı yerdir; Sadece geçen yıl Snapchat uygulamasının kullanıcılarının özel fotoğrafları sızdırılmıştı.


Dark Web’e nasıl erişim sağlarım?

Dark web’e erişmek için sisteminizde bir Tor Web Tarayıcınızın olması gerekir.

• Önce Tor’u İndirin.
• Tor paketini indirdikten sonra işletim sisteminize kurmanız gerekmektedir.
• Yükleme işlemini başlatmak için indirilen dosyayı açmak için tıklayın.

İşlemi tamamlamak için kurulum kılavuzunu izleyin.

• Tor’u kurduktan sonra açın.
• Artık Tor tarayıcıyı kullanarak karanlık ağa erişebilirsiniz. ( Dark Web sitelerine erişmek için bir .onion bağlantısına ihtiyacınız vardır )
• Bu yeterli değildir, gizliliğiniz tam olarak güvence altına alınmamıştır. Güvenliğinizi ikiye katlamak için Deep/Dark Web’e girdiğiniz sistemde gelişmiş bir VPN hizmetinizin olması gerekmektedir.


Dark Web’e girmek için koruyucu önlemler :

➜ Dark web, bilgisayar korsanları ve itibarı şüpheli diğer kişiler için bir hevan olsa da , özel bilgilerinizin çalınmasını önlemek için koruma önlemlerini almanız gerekmektedir. Bunlar takip etmeniz gerekenlerden bazıları.

• Güvenlik duvarınızı etkinleştirin.
• İşletim sisteminizin ve antivirüs programınızın güncellenmiş olması.

• Derin ağda kimseye güvenmeyin.

• Casusluktan kaçınmak için web kameranızı devre dışı bırakın.

• Zararsız gibi görünse bile asla bir şey indirmeyin.

• Tor tarayıcınızda JavaScript’i ve Çerezleri devre dışı bırakın.

• Mümkünse bilgilerinizi korumak için bir VPN (Sanal Özel Ağ) kullanın.

• Nord VPN, Express VPN, Proton VPN ve CyberGhost VPN gibi VPN kullanabilirsiniz.


Dark Web’e erişmeden önce bir VPN kullanmanızı öneririz:

Kendinizi IP adresinizi izlemekten korumak için, karanlık ağa erişmeden önce sisteminizde Güçlü bir VPN çalıştırmanızı tavsiye ederim . Siteye herhangi bir premium VPN olmadan erişirseniz, başınız belaya girebilir. Bazıları, erişim sağladığınız IP adresi konumunuzu takip edebilir ve Kanuna aykırı olarak web üzerindeki yasa dışı içeriğe eriştiğiniz için sizi yakalayabilir. Tor + VPN kullanarak , kimliğinizi ve iletişiminizi ihbarcılar ve gazeteciler gibi devlet ve özel gözetimden koruyabilirsiniz .

Yeni başlayan biri olarak, bu birkaç araç, bilgi için karanlık ağda gezinirken sizi rahatlatacaktır.

➜ Derin / Karanlık Web’e dalmak için OSINT Araçları:

➜ Dark Web bağlantılarını bulmak için Surface Web web siteleri:

• Ahmia : en eski ve en güvenilir .onion arama motorlarından biri

• Soğan Arama Motoru : soğan sitelerini aramak için.

• Tor Taxi : Birden çok farklı .onion etki alanına bağlantı içeren bir web sitesi.

● GitHub Araçları: .onion bağlantılarını taramak için:

• Onionscan : OnionScan, Dark Web’i araştırmak için ücretsiz ve açık kaynaklı bir araçtır.

• Onioff : Derin web bağlantılarını incelemek için bir soğan url denetçisi.

• Onion-nmap : Tor ağındaki gizli “onion” hizmetlerini taramak için nmap’i kullanın.

● GitHub Araçları: Dark Web’den veri taramak için :

• TorBot : Veri kazıma için Dark Web OSINT Aracı.

• TorCrawl : TOR ağı üzerinden web sayfalarını tarayın ve çıkarın (normal veya soğan).

• VigilantOnion: Tor ağ sitelerinde anahtar sözcükleri arayan tarayıcı.

● Dark Web için Reddit toplulukları :

https://www.reddit.com/r/darknet 
https://www.reddit.com/r/TOR
https://www.reddit.com/r/onions

● Birkaç site daha :

• Dark Web Wiki: Soğan sitelerinin kaotik ve sık güncellenmeyen bir listesi burada mevcuttur.

• Önsezi: elektronik tablo biçiminde, hangi soğan alanlarının yukarı/aşağı olduğuna dair günlük darkweb raporları sağlar.

IACA Karanlık Web Araçları: Uluslararası Suçla Mücadele Akademisi tarafından sağlanan ücretsiz kaynaklar.

● Şunu unutmayın:

Dark web’e girmeden önce VPN’inizin etkinleştirilmesi gerekir . Bu her şeyden önce, VPN’i açmadan asla Dark Web’e girmeyin.

Dark Web , her zaman tetikte olmanız ve kişisel bilgilerinizi paylaşmamanız veya herhangi bir açılır reklama tıklamamanız gereken çok tehlikeli bir yerdir


Deep Web Hakkında Bazı Bilgiler

Deep Web’e nasıl giriliyor?

Deep Web’ özel tarayıcılar sayesinde giriliyor. Tor Browser bu tarayıcıların en bilineni. Bu bedava anonim yazılım Soğan Yönlendiricisi olarak da biliniyor. Bu yazılım kullanıcının IP’sini efektif bir şekilde maskeliyor ve takibini imkansız kılarak, tam bir anonimlik garantisi veriyor. Bu yönlendiricinin aktif destekçileri arasında Amerikan National Science Foundation ve ABD Dışişleri Bakanlığı bulunuyor. Çünkü Tor’un kuruluş amacı bir dijital çağ enigma makinesi şeklinde ABD’nin internet üzerindeki istihbaratını korumaktı.

Deep Web ne kadar büyük?

Tahminlere göre arama motorlarıyla ulaşılan internet toplamın sadece yüzde 5 ila 10’u. Bu da demek oluyor ki Deep Web internetin %90’ınını içeriyor. Gizli olan veritabanlarından dolayı kesin bir tahmin yürütmek imkansız ve numaralar kesin veya güncel değil. Ama bazılarına göre Deep Web, 7.5 perabyte veriyle, erişilebilen internetten 500 kat daha büyük. Bu tahminlerin 2001’e ait olması ise işin ne kadar ilerlemiş olabileceğini gözler önüne seriyor.

Dark web girersek ne olur?

Dark Web Yasal Mı? Dark Web’e girmek yasak değildir. Ancak Dark Web’in içinde yasal olmayan adreslere yönlendirilebilirsiniz. Eğer ki yanlış adresi girerseniz ya da size internet üzerinden bir davetiye gönderilirse ve bu adreslerde herhangi bir aktivite de bulunursanız suçlu duruma düşebilirsiniz.

Deep Web Türkiyede yasak mı?

Peki derin internete yani Deep Web’e girmek suç mudur? Hayır, deep web kullanmak ya da sadece giriş yapmak suç değildir. Ancak önemli bir ayrıntı var ki, legal olan bu boyutun %95’i illegaldir.

Dark Web içinde ne var?

Dark Web Üzerinde;

  • Veri sızıntısı sonucu ele geçirilen kimlik numaraları,
  • Ücretli platformlara ait kullanıcı adı ve parola bilgileri,
  • Yasa dışı maddelerin satışı,
  • Rahatsız edici hizmetler,
  • Sahte teknolojik ürün satışı,
  • Kiralık katiller ve benzeri illegal dünya bulunmaktadır.

Dark Web ne zaman kuruldu?

Darknet kavramı ilk olarak 1970 yılında ARPANET projesinde kullanıldı. ARPANET’te ayrıcalıklı olan IP’ler, darknet ile tespit ediliyor.

Deep Web de neler oluyor?

Google gibi arama motorlarının ulaşamadığı web sayfalarının tümüne verilen addır. Akademik çalışmalarda, bu kategoriye giren sayfaların miktarının, herhangi bir yolla erişilebilecek bütün internet sayfalarının takribi olarak 30 katı civarında olduğu belirlenmiştir.

One thought on “Dark Web hakkında bir çok şey

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.