İnternetMakale

Tor Browser Nedir? Kimler için Uygundur?

Etkin bir internet kullanıcısıysanız “Tor browser ne demek?“diye merak etmiş olabilirsiniz. Siz de bu eklentiyi kullanıp kullanmamanız gerektiği konusunda soru işaretlerine sahipseniz, Tor kullanımı hakkında merak ettikleriniz hakkında daha fazla bilgiye yazımızla ulaşabilirsiniz.

Browser Nedir?

İnternet sayfalarına ulaşımı sağlayan yazılım ve yardımcı programlara web browser (web tarayıcı) adı veriliyor. Daha kolay bir dille ifade etmek gerekirse internete bağlanırken her gün kullandığımız platformlar birer browser, yani tarayıcı olarak adlandırılıyor.

Browserlar, internette yayınlanan doküman kodlarını yorumlayarak resim, yazı ve video gibi görsellerin kullanıcıların ekranına gelmesini sağlıyor. Browser, internette yer alan tüm dokümanların görüntülenmesine olanak tanıyor.

Browser, World Wide Web ağı üzerindeki internet sayfalarının görüntülenmesini sağlıyor. Diğer bir adı tarayıcı olan program ve uygulamalar sayesinde kullanıcılar; arama motorları, sosyal medya platformları ve bloglar başta olmak üzere tüm internet sitelerini kolayca görüntüleyebiliyor.

Tarayıcılar internette dolaşmayı kolaylaştırırken, doğru kullanılmadığı zamanlarda ise güvenlik açısından ciddi sorunlar doğuruyor. Tarayıcı performansını hızlandırmak için kullanılan eklentiler fayda sağlarken zararlı eklentiler kimlik hırsızlığına sebep olabiliyor. Bu sebeple tarayıcınıza eklenti yüklerken geliştiricinin güvenilir olup olmadığına mutlaka kontrol etmeniz gerekiyor.

Tor Browser Nedir?

Tor, teknoloji severlerin gizliliğini korumak amacıyla kullanılan ve çoklu şifreleme katmanlarına atıf yapan “The Onion Router”ın kısaltması olarak biliniyor. Tor’un temel amacı internetteki ayak izinizi gizlemek şekline özetleniyor. Kısacası Tor tarayıcısını kullandığınız zaman internette anonim olarak gezinebilir ve indirme yapabilirsiniz.

Tor Browser, ilk başta ABD Deniz Kuvvetleri tarafından istihbarat operasyonları esnasında ABD hükümetinin haberleşmesini korumak için geliştirilse de günümüzde çevrim içi gizliliği koruyan ve kar amacı gütmeyen bir organizasyon olarak biliniyor.

Biraz daha detaylandırmak gerekirse Tor, anonim ağ yapılarından Onion Routing mantığında çalışıyor. Tor üzerinden bir internet sitesine istek yolladığınız zaman en az 5 server üzerinden istek gönderiliyor. İstek ilk server tarafından değerlendirildikten sonra ikinci servera iletiliyor. Daha sonra ikinci server isteği değerlendirip bunu üçüncü servera iletiyor.

Tor Browser Nasıl İndirilir?

Tor Browser APK eklentisini diğer tarayıcılara nazaran daha kolay kullanabilirsiniz. İnternette gezinti yapmak amacıyla normalde kullandığınız tarayıcıların yerine geçecek olan Tor tarayıcısını Tor download komutuyla kolayca indirip yükleyebilirsiniz. Tor browser indirme işleminin bitmesinin ardından artık Tor sitelerine güvenli bir gizlilik katmanı ile dahil olabilirsiniz.

İndirme işlemine başlamak için kullanmakta olduğunuz tarayıcınızın farklı bir versiyonu olan Tor tarayıcısını indirmeniz gerekiyor. Diğer adım olarak masaüstünüze Tor indir seçeneğiyle Tor tarayıcısını yüklemek kalıyor. Tor, Windows’a entegre edilmeyen taşınabilir bir yazılım olarak karşınıza çıkıyor. Yani tarayıcıyı bilgisayarınızdaki herhangi bir dosyadan, hatta bir USB sürücüyle dahi çalıştırabilirsiniz.

Yükleme konumunuzu masaüstünüzden değiştirmek istediğinizde göz at düğmesini tıklayıp hedefinizi seçmeniz yeterli. Buradan itibaren kurulum işlemini diğer herhangi bir programı kurduğunuz şekilde devam ettirebilirsiniz. Tor tarayıcısını indirdikten sonra Tor filmleri izleyebilir, dok tor oyunu, GTA 5 Tor gibi oyunları oynayabilirsiniz.

Tarayıcıyı yüklemenizin akabinde, seçtiğiniz hedefte Tor tarayıcısı adlı bir dosya oluşturuluyor. Bu dosyanın içinde, “Tor tarayıcısını başlat” ögesini görebilirsiniz. Bu bağlantıya tıklayınca doğrudan Tor ağına bağlanma ya da öncelikle proxy ayarlarını yapılandırma seçeneği açılıyor.

Tor Browser belirli bir ağa dahil olmadan önce verilerinizi şifrelenmiş paketler halinde grupluyor. Tor, gönderen hakkında bilgi edinmek için kullanılabilecek; boyut, kaynak, varış yeri ve zamanlama gibi bilgileri içeren tüm paket bölümünü kaldırıyor ve bu sayede verilerinizin tümü size ait hale geliyor.

Bu işlemlerin ardından şifrelenmiş veriler birçok farklı sunucu üzerinden rastgele bir şekilde gönderilmeden önce paketlenen bilgilerin geri kalanı da şifreleniyor ve böylece veri paketleriniz izlenemez hale geliyor.

Tüm bu işlemler istek gönderdiğiniz siteye erişene dek devam ediyor. Bu adımlar gerçekleşirken tüm bilgileriniz şifreleniyor. Tüm server bilgileriniz her server geçişinde şifrelendiğinden ve bağlantı yollarken birçok server üzerinden geçtiğinden ötürü, dışarıdan hangi bağlantıya giriş yapıldığını öğrenmek neredeyse imkansız hale geliyor. Bu da internet üzerindeki anonimliğinizi sağlıyor.

Tor Browser Avantajları ve Dezavantajları

Tor Browser hız açısından birçok server yolu üzerinden bağlantı kurduğu için normal bir internet tarayıcısından daha yavaş bir bağlantı hızı sunuyor.

İnternet hızınızın belli bir değerin üzerinde olması sayesinde Tor ile yaptığınız bağlantının kalitesini doğrudan arttırabilirsiniz. İndirme hızınızın en az 20 MBPS değerinin üzerinde olması Tor ile internete bağlanmanızda size kolaylık sağlıyor.

Tor üzerinden VPN ya da bir proxy kullanarak herhangi bir şekilde sınırlandırılmış bir ağa bağlandıysanız ikinci seçenek olarak manuel şekilde proxy ayarlarınızı yapılandırmanız gerekiyor. İkisi arasındaki ilişki kulağa biraz karmaşık gelse de, Tor ve VPN birbirleriyle birlikte kullanılabiliyor.

Teknik detaylara haiz olmasanız da her birinin artı ve eksilerini bilmeniz büyük önem taşıyor. Hem Tor hem de VPN’i aynı anda kullanmak internet hızını düşürdüğü için ikisini birleştirerek kullanmak bu düşüşü daha da belirgin hale getiriyor.

VPN üzerinden Tor kullanımında akış bilgisayarınız > VPN > Tor > internet şeklinde seyrediyor. Bu kullanımın size faydası, internet servis sağlayıcınızın bir VPN kullandığınızı bilse dahi Tor’u kullandığınızı bilemeyecek olması.

Fakat sanılanın aksine Tor bir VPN ya da dahili bir VPN’e sahip olan bir tarayıcı yazılımı değil. Hem Tor hem de VPN teknolojisi internette gizli bir şekilde arama yapmanıza olanak sağlıyor ama aslında ikisi de birbirinden oldukça farklı teknolojiler olarak sunuluyor.

Neden Tor Browser Kullanılır?

Tor ağı, internetteki etkileşimlerinizi farklı Tor sunucularına aktararak kimliğinizi gizlemeyi hedefliyor. Bilgisayar korsanları ve kimlik hırsızları gibi etkinliğinizi izlemeye çalışan herkese karşı eksiksiz bir gizlilik ve güvenlik sağlıyor.

“Tor nedir?” sorusuna ilk olarak Derin Web cevabını almış olabilirsiniz. Tor, herhangi bir arama motorunda bir ya da başka nedenden ötürü kayıtlı olmayan web sitelerine erişim sağlıyor. Derin Web’i tanımlamak için popüler benzetme olarak buz dağı kullanılıyor.

Tor dendiği zaman akla “Derin Web” ya da “Karanlık Web” olarak bilinen bir internet katmanına giriş kapısı geliyor. Bu kulağa biraz ürpertici ve yabancı gelse de aslında Derin Web, internetin büyük çoğunluğunu kapsıyor.

Sıklıkla kullanılan arama motorları vasıtasıyla aranabilir olanlar buz dağının sadece görünen yüzünü oluşturuyor. İnternetin geri kalan kısmı da Derin Web, yani yüzeyin altında kalan kısım olarak biliniyor.

Tor siteleri sıklıkla dillendirilenin aksine internetteki yasa dışı faaliyetler için kullanılmıyor. Özellikle internet kısıtlamaları olan ülkelerde yaşayanlar veya çalışanlar tarafından Tor browser sıklıkla tercih ediliyor.

Tor browser kullanarak yalnızca internet etkinliğinizi gizlemekle kalmayıp aynı zamanda internet üzerindeki bilgilerinizin anonim kalmasını da sağlayabilirsiniz.

Tor Browserı Kimler Kullanır?

Çevrim içi gizlilik günbegün daha fazla tehlike altındayken Tor browser interneti anonim olarak kullanmanız için güçlü ve ücretsiz bir yol sunuyor. Tor’u kaliteli bir VPN’le birlikte kullanarak hem Tor’un sağladığı anonimlikten hem de VPN’in güvenlik özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Tor kullanıcılarının çoğunu gazeteciler, aktivistler ve internette gezinirken anonimliğini korumak isteyen kişiler oluşturuyor. Tor kullanıcılarına anonimlik sağladığı gibi sunuculara da bu imkânı tanıyor. Sadece Tor ağ kullanılarak gelen bağlantıları kabul edecek biçimde ayarlanan sunucular Tor saklı servisler olarak nitelendiriliyor.

Tor Browser Neye Yarar?

Önce bir VPN’e bağlanmak ve sonra Tor’a bağlanmak (“VPN üzerinden Tor” veya “VPN üzerinden Onion” olarak da bilinir) size Tor ağının tüm gizlilik korumalarının yanı sıra, herhangi bir Tor düğümünün gerçek IP adresinizi görmesini engelleyen ek bir koruma sağlar.

Tor Browser Kullanmak Suç mu?

Tor’u kullanmak yasalara aykırı mıdır? Yazılım açısından Tor ve diğer anonim tarayıcı kullanımı tam anlamıyla yasalara aykırı değildir.

Türkiyede Tor Browser Kullanmak Yasak mı?

Tor kullanmak yasa dışı mıdır? Yazılım tarafında, Tor ve diğer anonim tarayıcıların kullanımı kesinlikle yasa dışı değildir.

Tor Browser Gerçekten Güvenli mi?

Tor Browser, IP adresinizi ve verilerinizi şifreleyen yönlendirme tekniği sayesinde genellikle güvenli olarak kabul edilir ancak her web tarayıcısı gibi Tor da çevrim içi tehditlerden sizi tamamen koruyamaz. Tor’un yavaş bir web tarayıcısı olduğunu da unutmamak

Tor kullanırken VPN gerek var mı?

Tor’a dünyanın her yerinden erişmek için CyberGhost VPN’i kullanabilirsiniz. Basitçe bir CyberGhost sunucusuna bağlanın, ardından Tor Browser’ı açın. “VPN üzerinden Tor” IP adresinizi Tor’un giriş düğümlerinden gizler. Bu aynı zamanda İSS’nizin de Tor ağına eriştiğinizi bilemeyeceği anlamına gelir.

Tor Browser paralı mı?

Hayır. Tor Browser açık kaynaklı bir yazılımdır ve ücretsizdir.

Tor Browser IP gizler mi?

Bu araç, VPN ya da internet bağlantınız koptuğunda bile IP adresinizi gizli tutuyor.

Tor Browser yerine ne kullanılır?

Öncelikle TOR’un alternatif olan Riffle anonim internet ağının devrimsel bir güvenlik teknolojisi kullanmadığını belirtelim. Riffle var olan gizlilik koruma taktiklerini kullanıyor, ama bunları daha önce görülmemiş, farklı bir şekilde kullanıyor. Yeni TOR alternatifi Riffle, mixnet sisteminden yararlanıyor.

Tor Browser da neler yapılabilir?

Tor browser kullanarak internet de gezinti yaparken kimliklerinizi hiç bir şekilde diğer sitelerin görüntülemesine izin vermez. Yani internet de gezinti yaparken tamamen anonim (gizli) bir şekilde gezinti yapabilirsiniz. Tor browser çok katmanlı bir şifreleme ile kullanıcılarına hizmet sunar.

Tor Browser geçmiş tutar mı?

Browsing History / Tarama Geçmişi, bir web tarayıcı kullanırken hangi web sitelerinin ne zaman ziyaret edildiğinin kaydıdır. Tor Browser, oturumunuzu kapattıktan sonra tarama geçmişinizi siler.

Tor Browser kime ait?

Tor projesinin tarihi 1995 yılına kadar gitmektedir. ABD Deniz Harp Araştırma Laboratuvarı çalışanlarından Paul Syverson, Micheal Reed ve David Goldschlog tarafından ABD gizli servislerinin çevrimiçi istihbarat iletişimini koruma amacıyla hayalet bir proje olarak başlamıştır.

Tor neden çalışmıyor?

Bilgisayarınızın sistem saatini denetleyin. Doğru ayarlanmamış ise Tor bağlantısı kurulamaz. Sisteminizde başka bir Tor Browser ya da ‘Tor‘ kopyasının çalışmadığından emin olun. Tor Browser uygulamasının çalışıp çalışmadığından emin olamıyorsanız, bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Tor nasıl kaldırılır?

Tor Browser sisteminizden kolayca kaldırılabilir:

Windows üzerinde:

  • Tor Browser klasörünü ya da uygulamasını bulun. Varsayılan olarak Masaüstü klasörü kullanılır.
  • Tor Browser klasörünü ya da uygulamasını silin.
  • Çöp kutunuzu boşaltın.

macOS üzerinde:

  • Tor Browser klasörünü ya da uygulamasını bulun. Varsayılan olarak Applications klasörü kullanılır.
  • Tor Browser uygulamasını çöp kutusuna atın.
  • ~/Library/Application Support/ klasörüne gidin.
  • Yeni macOS sürümlerinde Library klasörünün gizli olduğunu unutmayın. Bu klasörü açmak için Finder içinde “Git” menüsünde “Klasöre git…” seçeneğini kullanın.

One thought on “Tor Browser Nedir? Kimler için Uygundur?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.