MakaleWeb Uygulamaları

Dijital Cüzdan Nedir, Nasıl Temin Edilir ve Nasıl Çalışır?

Kullanışlı, güvenli ve kullanımı kolay dijital cüzdanlar, büyüyen e-ticaret ve mobil ödeme dünyasında yer alan insanlar için olmazsa olmazlar haline geldi. Artık işletmeler arası ödeme araçları olarak da ortaya çıkmaya başladılar. Burada dijital cüzdanların gerçekte ne olduğunu, nasıl çalıştıklarını ve temel teknoloji desteklerini keşfedeceğiz.

Dijital Cüzdan Nedir?

Bazen e-cüzdan olarak da adlandırılan dijital cüzdan, doğrudan akıllı telefon gibi bir mobil cihazdan ödeme yapmanızı sağlayan bir yazılım uygulaması ve hizmetidir. En yaygın olarak, fiziksel perakende mağazalarında ve çevrimiçi olarak çalışan indirilebilir bir cep telefonu uygulaması biçimini alırlar. Dijital cüzdanlar, nakit bakiyelerini ve kredi ve banka kartları gibi diğer ödeme araçlarını güvenli bir şekilde saklar, ancak bunları fiilen “depolamadan” yaparlar. Bazıları pasaportları, ehliyetleri, ulaşım kartlarını, etkinlik biletlerini ve hediye kartlarını da saklayabilir. Özellikle kripto para birimleri için dijital cüzdanlar da vardır.

Ayrıca, işletmeler arası (B2B) işlemler için yeni bir tür küresel dijital cüzdan 2021’de ortaya çıkmaya başladı. Bu tür cüzdanlar, bir şirket arasındaki elektronik ödemeleri basitleştirmek için bir şirketin kurumsal kaynak planlama (ERP) sisteminin muhasebe modülleriyle entegre olur. Bir şirketin yabancı tedarikçilere tercih ettikleri para biriminde ödeme yapabilmesi için çoklu para birimi özelliği içerirler.

Temel Çıkarımlar

  • Dijital cüzdanlar, e-nakit bakiyelerini, çoklu kredi/banka kartlarını, hediye çekleri ve ulaşım kartları, etkinlik biletleri ve kimlik belgeleri gibi diğer ödeme ortamlarını güvenli bir şekilde kaydeden indirilebilir uygulamalardır.
  • Genellikle akıllı telefonlar, tabletler ve akıllı saatler gibi mobil cihazlarda kullanılırlar.
  • Dijital cüzdanlar, temassız ödeme yapmak, çevrimiçi veya uygulama içi satın alımlar için ödeme yapmak, arkadaşlara para aktarmak veya ATM’lerden nakit çekmek için kullanılabilir.
  • Dijital cüzdanlar, geleneksel cüzdanlardan daha iyi güvenlik ve kullanıcılar için daha fazla kolaylık sunar.
  • Kripto para birimi anahtarları, aktif ticaret için borsalarda “sıcak cüzdanlarda” veya güvenlik için çevrim dışı “soğuk cüzdanlarda” tutulabilir.

Dijital Cüzdan Açıklaması

En yaygın kullanılan dijital cüzdanlar, akıllı telefonlar ve tabletler için indirilebilir uygulamalardır, ancak kişisel bilgisayarlar için dijital cüzdanlar ve USB çubuklarına benzeyen özel donanım cüzdanları da dahil olmak üzere kripto para birimi için tasarlanmış diğerleri de vardır. Tıpkı fiziksel bir cüzdan gibi, dijital bir cüzdan da nakit parayı, kredi kartlarını ve banka kartlarını tutar, ancak elbette nakit elektroniktir ve kartlar gerçek kartların sanal görüntüleridir.

Yazının devamı: https://bulut.press/dijital-cuzdan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.