Haber Duyuru Etkinlik

Dijital Türk Lirası nedir? Sonunda test aşamasına gelindi

Dijital Türk Lirası nedir? Sonunda test aşamasına gelindi Okumaya devam edin.

Dijital Türk Lirası nedir? Sonunda test aşamasına gelindi

Dijital Türk Lirası nedir? için test aşamasına gelindi. Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme Projesi ikinci faz pilot bulguları doğrultusunda, dijital Türk lirasının ödemeler için kullanımı testlerine gelecek yıl başlanacak.​​​​​​​

Dijital Türk Lirası, Türkiye’deki resmi para birimi olan Türk Lirasının dijital bir versiyonudur. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından geliştirilen bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olarak tanımlanır.

Dijital Türk Lirası, geleneksel banknot ve madeni para biriminin elektronik bir temsilidir. Amaç, daha hızlı, daha güvenli ve daha verimli bir ödeme sistemi sağlamaktır. Dijital Türk Lirası, blok zinciri veya dağıtık defter teknolojisi gibi kripto teknolojilerini kullanabilir, ancak tam olarak nasıl uygulandığı ve teknik detayları TCMB tarafından belirlenecek şekildedir.

Dijital Türk Lirası’nın avantajları arasında anlık ve düşük maliyetli ödemeler, güvenli ve şeffaf işlemler, finansal dahil edilme ve finansal sistem istikrarını artırma potansiyeli bulunur. Ayrıca, dijital Türk Lirası, merkez bankasının doğrudan kontrolü altında olduğu için güvenilirlik ve para politikası yönetimi açısından da önemli bir avantaja sahip olabilir.

Dijital Türk Lirası’nın nasıl kullanılacağı, nasıl dağıtılacağı, güvenlik önlemleri ve düzenlemeler gibi konular TCMB tarafından belirlenecektir. Gelişmekte olan bir proje olup, tam olarak nasıl uygulanacağı ve ne zaman piyasaya sürüleceği konusunda detaylı bilgiler henüz mevcut değildir. TCMB’nin ilgili açıklamalarını ve güncel gelişmeleri takip etmek, dijital Türk Lirası hakkında daha fazla bilgi edinmek için en güvenilir kaynak olacaktır.

AA muhabirinin 2023 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’ndan yaptığı derlemeye göre, gelecek yıl da enflasyon, para politikası ve mali piyasalara yönelik ödemli adımların atılmasına devam edilecek.

Blokzincir tabanlı dijital merkez bankası parası uygulamaya konulacak. Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme Projesi ikinci faz pilot bulguları doğrultusunda, dijital Türk lirasının ödemeler için kullanımı testlerine başlanacak.

Dijital Türk lirası sistemlerinin dijital kimlik ve FAST sistemleri ile araştırma-geliştirme kapsamında entegrasyon çalışmaları tamamlanacak. Toptan dijital para çalışmaları kapsamında bankalar ile araştırma, geliştirme ve test çalışmaları yapılacak.

Uluslararası iyi uygulamalardan yararlanılarak firmalara fırsat eşitliği sağlayan, güvenli bir finansal teknoloji (fintek) ekosisteminin oluşumu desteklenecek. “Düzenleme Deney Alanı ve Endüstri Deney Alanı” oluşturulacak.

İstanbul Finans Merkezinin faaliyete geçişini takiben “İstanbul Finans ve Teknoloji Üssü” kurulacak.

Haber kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Tüm yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.