Haber Duyuru EtkinlikManşet

Dünya Yazılımcılar Günü Kutlu Olsun

Çoğu kişi bilgisayarların, teknolojinin ve bunların arkasındaki yazılımın modern dünyanın gidişatında kritik öneme sahip olduğunu kolaylıkla kabul edecektir. Ancak var olan her akıllı yazılım parçasının arkasında, sorunları akıllı kodlarla, bulut güvenliği çözümleriyle ve yoğun geliştirme projeleriyle çözen bir yazılımcı (ve genellikle yazılımcılardan oluşan ekipler) vardır.

Yazılımcılar, teknolojinin gelişimine önemli katkılarda bulunan ve günlük hayatımızın birçok yönünü etkileyen kişilerdir. Mobil uygulamalardan web sitelerine, oyunlardan yapay zekaya kadar, yazılımcılar, dijital dünyamızı şekillendiren ustalar olarak kabul edilmektedir. Bugün yazılımcıların çalışmaları sayesinde, dünyamız daha bağlantılı, daha verimli ve daha eğlenceli bir yer haline geliyor.

NEDEN 13 EYLÜL

Dünya Yazılımcılar Günü, yılın 256’ncı gününde kutlanır. 365 gün süren yıllarda 13 Eylül’de kutlanırken, Şubat Ayı’nın 29 gün olduğu yıllarda 12 Eylül tarihinde kutlanmaktadır. 256. günün seçilmesi ise kolayca anlaşılabileceği üzere 8bit’i temsil eden ve 365(gün)’ten küçük en büyük 2’nin üstel fonksiyonu olması. Bu sebeple artık yıllarda 13 Eylül, normalde ise 12 Eylül “Yazılımcılar Günü” olarak anılmaktadır. Bu günden farklı olarak Çin’de Programcılar Günü tarihi 24 Ekim’e denk gelir. Bu tarih 1024 olarak yazılabilir ve Ki ikili önekine karşılık gelir.

NASIL ORTAYA ÇIKTI

Bu özel günün ortaya çıkışı, Parallel Technologies’in (bir yazılım şirketi) çalışanları Valentin Balt ve Michael Cherviakov tarafından önerilmesiyle başlar. 2002 gibi erken bir tarihte, günün Programcı Günü olarak tanınması için Rusya hükümetine sunulan bir dilekçe için imza toplamaya çalıştılar. 24 Temmuz 2009’da ise  Programcı Günü için bir idari emir taslağı yayınladı. 11 Eylül 2009‘da Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev kararnameyi imzaladı. Böylelikle resmi olarak tanınmış oldu.

Yazılımcılar, karmaşık sorunları çözme yetenekleri, kod yazma becerileri ve yaratıcı düşünme kapasiteleriyle modern dünyanın vazgeçilmez bir parçasıdır. Dünya Yazılımcılar Günü vesilesiyle, Bilişim Profesyonelleri olarak tüm yazılımcılarımıza teşekkür ediyoruz ve onların ileriye dönük projelerinde başarılarının devamını diliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.