MakaleWeb Uygulamaları

Duyguların Satın Alma Kararları Üzerinde Nasıl Bir Etkisi Var?

Karar verme aşamasında duygularımızın rolünü yok sayamayız.

Bütün o veri analizlerinize ve mükemmel pozitif/negatif etkileri listelerinize rağmen satın alma kararlarınız büyük oranda beynimizin duyguları yöneten kısmından etkileniyor.

Karar verme aşamasında duygularımızın rolünü yok sayamayız. Peki bu satın alma kararlarını etkilemeye çalışan pazarlamacılar için ne ifade ediyor?

Satın Almanın Biyolojisi

satın alma kararlarını duygularla yönetin

Güney Kaliforniya Üniversitesinde (University of Southern California) sinirbilim profesörü olan Antonio Damasio, insanların neredeyse bütün karar alma süreçlerinde duygunun bir ihtiyaç olduğunu öne sürüyor.

Antonio Damasio duygusal noksanlıkları olan ama beynin “düşünme” bölgelerinde sorun olmayan insanlarla bir araştırma yürüttü.

Katılımcılar etkili olarak bilgi sürecini yönetebildiler ve kritik düşünce yetilerini kullanabildiler ama bir karar veremediler. Çünkü düşünceleriyle ilgili herhangi bir şey hissetmiyorlardı.

Yalnızca yemek seçimi gibi çok kolay tercihler söz konusu olsa bile, katılımcılar ne yapmaları gerektiğini ve neden yapmaları gerektiğini açıklayabildiler ama bir sonuca varamadılar. Yazının devamı: https://bulut.press/duygularin-satin-alma-kararlari-uzerinde-nasil-bir-etkisi-var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.