Bilişim ProfesyonelleriMakale

En Zayıf Şifreler Nedir 10 Popüler Şifre

En Zayıf Şifreler Nedir 10 Popüler Şifre

En Zayıf Şifreler Nedir 10 Popüler Şifre

Güvensiz parolalar bilgisayar korsanlarının kapısını açıyor, ancak kullanıcılar sistemlerinde giriş güvenliğini hala ihmal ediyor ve parolalar konusunda dikkatsiz davranıyorlar.

Her gün yeni yeni uygulamaların ve cihazların hayatımıza girdiği günümüzde teknoloji artık hayatımızın vazgeçilmezi oldu. Yıllar önce katıldığım bir etkinlikte, sunum yapan siber güvenlik uzmanı olan arkadaşımız bir soru sormuştu. “Birden fazla uygulama veya cihaz kullanıp, birden fazla şifre kullanan kaç kişi var ve kaç şifre kullanıyorsunuz?” diye sorduğunda kalabalık salonda genel olarak 1 şifre kullananların sayısı bir hayli fazlaydı. her uygulama ve cihaz için ayrı ayrı şifre kullanan ise sadece on kadar arkadaşımız vardı. Akıllı telefonların hayatımıza girmesinden sonra ise uygulama kullanımı ve dolayısıyla daha fazla şifreleme herkesin ihtiyacı oldu. Bilgisayarı, akıllı telefonu ve uygulamaları ele geçirilen insanlar artık daha duyarlılar.

Evet, şifreler yorucu bir konu. Hangi cihaz, hangi uygulama hangi şifre ile çalışıyor, bu hepimizin ortak sorunu. Bunun içinde yine yeni uygulamalar yardımımıza koşuyor. Burada da handikap şifrenizi herhangi bir şekilde ele geçiren ise bütün cihazlarınıza ve uygulamalarınıza hiç zorlanmadan erişebiliyor olacak. En iyi çözüm her cihaz için ve uygulama için unutmayacağınız sadece sizin tahmin edebileceğiniz kombinasyonlarla şifrelerinizi aklınızda tutmanız. Daha pratik yolu ise otantikasyonlar* ile bu konuya çözümler üretilmesi.

ESET‘teki güvenlik uzmanları artık güvenli olmayan ilk 10 yönlendirici parolasını bir araya getirdi.

İşte En Popüler ve En Zayıf 10 Şifre:

  1. admin
  2. root
  3. 1234
  4. guest
  5. password
  6. 12345
  7. support
  8. super
  9. Admin
  10. pass

*Otantikasyon (Authentication) Nedir? Kimlik doğrulama, herhangi bir sisteme erişmeye çalışan kullanıcının iddia ettiği kullanıcı olup olmadığını kanıtlama sürecidir. Web uygulamalarında oturum açmak için yapılan kimlik doğrulamada, kullanıcıya ait özel kullanıcı adı ve parola gibi metrikler kullanılır.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.