Bulut - Cloud Teknolojileriİnternet

Farklı Bir Web Barındırıcısına Geçme Zamanım mı Geldi?

Bu soruyu soruyorsanız, cevap “evet” olabilir ancak zamanlamanızı dikkatlice düşünün.

Fasthosts Genel Müdürü Simon Yeoman, “İşletmenizin ihtiyaçlarını iyileştirmeyi düşünmek iyi bir şey.” dedi. Birçok işletme çok basit bir web sitesiyle başlar ve işleri büyüdükçe hırsları genellikle mevcut web barındırma çözümlerinin sınırlarını aşar.

Bu, büyüyen birçok işletme için tanıdık bir hikaye olacak. Genellikle personel yetersizdir ve ilk günlerde işten ayrılmaya odaklanırlar. Şirket dışı bir geliştirici için bütçeleri yoksa, iletişim bilgilerini ve belki de bir ürün özetini veren basit bir web sayfası yönetebilecekleri tek şey olabilir.

Altı ay sonra ihtiyaçları değişecek ve ilk tercihlerini belirleyen faktörler artık geçerli olmayabilir.

GoDaddy EMEA Başkan Yardımcısı Stefano Marruzi, “Fiyat, yeni ortaya çıkan işletmeler veya bir fikri test etmek isteyen herkes için çok uygun,” dedi. “Ancak daha büyük kuruluşlara ve orijinal kurulumlarının ikinci veya üçüncü sürümünde olan daha istikrarlı işletmelere bakın ve diğer parametreler çok daha önemli hale geliyor.”

Genellikle bu noktada, daha tam özellikli bir barındırma anlaşmasını karşılayabilecekleri zaman, işletmeler ilk geçişlerini düşüneceklerdir.

O ikinci adımı atmak

Peki, işletmeler ilk kez geçiş yaparken nelere dikkat etmelidir? Marruzi, fazlalığı listenin başına koyar, ardından performans ve güvenilirlik gelir.

“Hâlâ zayıf gelişmiş sitelerle veya kabul edilemez yükleme süreleri sunan ideal olmayan yerlerde barındırılan sitelerle karşılaşıyoruz. Bu nedenle, gecikme ve kapsamla birlikte herhangi bir teklifin performansını kontrol edin. Çoğu durumda% 99,9 güvenilirlik yeterlidir. Bir diğer .09 ise dikkate alınması gereken bir unsurdur, ancak bunun maliyet üzerinde bir etkisi olabilir. “

Bu ölçümleri potansiyel bir sonraki sunucunuzdan topladıktan sonra, bunları kullanmakta olduğunuz hizmetle karşılaştırabilir ve geçiş yapıp yapmama konusunda tamamen bilinçli bir karar verebilirsiniz.

1 & 1 Internet’ten Thilo Haertel, geçiş yapmak isteyen veya ilk sunucusunu seçmek isteyen herkesin göz önünde bulundurması gereken beş benzer alanı listeler: hız, çalışma süresi, ölçeklenebilirlik, güvenlik ve güvenilirlik.

“Hepimiz sitelerin hızlı bir şekilde yüklenmesini bekliyoruz ve yavaş bir sayfaya veya düzenli kesinti süresinden muzdarip bir sayfaya ulaşırsak başka bir yere bakacağız – ve bu faktörler de bir web sitesi gelişip ölçeklenirken sağlam kalmalıdır.” dedi. “Daha fazla çeşitlilik ve hacimde içerik, bir web barındırıcısından daha iyi performans ve destek gerektirir. Bu nedenle, ana bilgisayarlar genellikle çeşitli site gereksinimlerinin taleplerini karşılayan kayan bir paket ölçeği sağlar. Öyleyse, sorun: Bunlar sizin için ölçeklenebilir mi? İş mi? Daha yüksek trafikle baş edebiliyorlar mı? Güç kesintisi veya DDoS saldırısı durumunda projeleriniz kullanılabilir olmaya devam edecek mi? “

1 & 1 Internet’ten Haertel’in aramayı önerdiği özelliklerin çoğu – coğrafi olarak yedekli sunucu mimarisi, kötü amaçlı yazılım koruması ve sitenize bir içerik dağıtım ağı kullanarak hizmet etme yeteneği dahil – mevcut sunucunuz henüz sunmuyorsa kırmızı bayraklar olmalıdır. Güvenilirliğin yapbozun en önemli parçası olduğunu söylüyor ancak güvenlik hem ev sahibinin hem de müşterisinin sorumluluğunda.

Sunucum Saldırıya Uğradı. Ayrılmalı mıyım?

Fasthosts’tan Yeoman hack saldırılarıyla ilgili olarak “Böyle olaylar olabilir.” dedi. “On yıldan daha geriye gidersem, Fasthosts’un başına geldi. Herkesin başına gelebilir, ancak sağlayıcınızın bununla açık ve dürüst bir şekilde ilgilenmesini istersiniz.”

Fasthosts, bilgi güvenliği yönetimi için ISO 27001 ile uyumludur ve tüm uyumlu işletmeler gibi, gerekli standartların korunmasını sağlamak için her iki yılda bir yeniden sertifikalandırılmalıdır.

Haertel ayrıca, bir tür ihlalle karşılaşması durumunda ev sahibinizi hemen terk etmemenizi tavsiye eder. Bunun yerine, ne olduğunu ve tekrarlanmadığından emin olmak için ne gibi önlemler aldığını anlamaya çalışın.

“Siber suçlular, saldırılarında daha akıllı ve daha çalışkan hale geliyor,” dedi ve ekledi. “…ve her türlü web sitesi saldırıya uğrayabilir. Müşterilerin herhangi bir sorunu çözmesine yardımcı olacak destek ve rehberlik için barındırma sağlayıcınıza başvurabilmelisiniz.”

Açıkçası, ev sahibiniz bunu yapmıyorsa, başka bir yere bakma zamanıdır ancak durumu düzeltmesi için zaman vermek mantıklıdır. Hedeflenen herhangi bir ana bilgisayar, büyük olasılıkla yanıtları arayan çok sayıda müşteriye sahip olacaktır. Cevapları geçici olarak biraz yavaşsa bunu hesaba katın.

GoDaddy’den Marruzi de aceleci kararlara karşı tavsiyede bulunuyor. “Mevcut sunucunuz [aksi halde] güvenilir ve profesyonelse ve birden fazla yedek kopyaya sahipse, bir veya iki gün içinde sitemin geri yüklendiğini ve tekrar çalışır durumda olmasını beklerim.” Kesinti süresinin muhtemelen SLA’nızı ihlal edeceğini kabul ediyor ancak “O zaman için kanıtlanmış daha iyi seçenekler yoksa, kısa vadede, müşterilerinizle yeniden etkileşim kurarken mevcut çözüme bağlı kalın.”

Yaşadığınız herhangi bir aksama süresinin müşterilerinizi de etkilediğini unutmak kolaydır. Bu, tamamen bilgilendirme amaçlı bir sitede bir sorun olmayabilir, ancak web tabanlı bir uygulama için daha alakalı ve Marruzi’nin uyardığı gibi, sizin tarafınızdan yapılacak herhangi bir ani hareket, ikinci bir kesinti ile sonuçlanırsa kullanıcıları daha da etkileyebilir.

Gitmek için yanlış bir zaman mı var?

Konuştuğumuz ana bilgisayarların her biri aynı zamanda alan kaydı ile ilgilendi ve müşterilerinin çoğu ikisini birlikte satın aldı. Bu yüzden hareket etmek için doğru zaman ve yanlış zaman olup olmadığını bilmek istedik. Özellikle, bir alan adı kayıt döneminin sonuna geliyorsa, yenileme işlemi tamamlanana kadar bulunduğunuz yerde kalmalı mısınız?

Haertel, barındırma ve kayıt işlemlerinin mümkünse aynı sağlayıcıda tutulmasını tavsiye ediyor, ancak “Üst düzey bir etki alanı kaydı, herhangi bir aktarıma ek olarak genellikle bir yıl daha uzatılacaktır.” dedi. Bu, düşündüğünüz ev sahibi için geçerliyse, bir yıllık maliyetlerinizi etkili bir şekilde azaltabilir ve bir transferi daha çekici hale getirebilir.

Yine de, tek başına fiyat, diğer faktörler tarafından ağır basıyorsa, geçiş yapmak için yeterince iyi bir neden değildir.

“Birkaç yıl önce oluşturulmuş ve koda erişiminizin olmayabileceği bir çözümü taşımanız gerektiğinde, % 100 olmadığınız sürece bir geçişe girmeden önce iki defadan fazla düşünmeniz gerekecek Ortaya çıkabilecek tüm sorunları çözebileceğinizden eminim, “dedi Marruzi.

Sert ve hızlı bir kural yok gibi görünüyor. Her işletmenin kendi değişkenleri vardır ve bu değişkenlerle mevcut ev sahibinin tekliflerini karşılaştırması gerekir ve yavaş büyüyen işletmeler, ilk başladıklarında seçtikleri ev sahibinin onları varoluşlarının tamamı boyunca göreceğini görebilir. Diğerleri ilk iki yılında o kadar hızlı büyüyecek ki, mevcut sağlayıcıları üzücü bir şekilde yetersiz kalıyor.

Görüştüğümüz kişilerden her biri, sakin ve ölçülü bir yaklaşımla, iyi derecede dikkatli bir şekilde değerlendirmeyi tavsiye etti ancak Fasthosts’tan Yeoman en iyi tavsiyeye sahip: işinizin takvimine uydurun.

“Yıkıcı olabilir ve bir web sitesini önceki bir sağlayıcıyla olduğu gibi aynı konuma getirmek zaman alabilir.” dedi. “Bir perakende satış web siteniz varsa, Noel öncesi veya bir satış döneminde taşınmak muhtemelen akıllıca değildir. Sonuç olarak, işinize ve ihtiyaçlarınıza bağlı olmalıdır.”

Makalenin Orjinal Kaynağı tıklayınız.

One thought on “Farklı Bir Web Barındırıcısına Geçme Zamanım mı Geldi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.