Bulut - Cloud Teknolojileriİnternet

Web Sitenizi Farklı Bir Web Sunucusuna Nasıl Taşıyabilirsiniz?

Mevcut web barındırma hizmeti şirketiniz sizi mükemmel özellikler ve hizmetlerle şaşırtamazsa, web sitenizi farklı bir barındırma şirketine taşımayı planlayabilirsiniz. Sitenizi başka bir ana bilgisayara taşımak yorucu bir süreçtir ve zor bir süreçtir, dikkatli olmanız gerekir, böylece taşıma herhangi bir kesinti olmadan sorunsuz bir şekilde gerçekleşir. Eğer Farklı Bir Web Barındırıcısına Geçme Zamanım Geldi diyorsanız aşağıdaki yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Web sitenizi neden başka bir Web Host servis sağlayıcısına taşımalısınız?

Web barındırma hizmeti, çevrimiçi girişiminizin, bir e-ticaret mağazasının veya kişisel bir blogun başarısında önemli bir rol oynar. Çevrimiçi projenizin başarısı, büyük ölçüde barındırma şirketinizin kalitesine bağlıdır. Bununla birlikte, barındırma şirketiniz mevcut ihtiyaçlarınızı veya artan ihtiyaçlarınızı karşılayan bir hizmet sunamazsa, web sitenizi yeni bir barındırma şirketine taşımaya karar verebilirsiniz.

Barındırma hizmeti sağlayıcınızı değiştirmeye karar verdiğinizde, işletmenizin büyümesine yardımcı olacak tüm harika web barındırma özelliklerini gerçekten sağlayabilecek yeni bir ana bilgisayarı dikkatlice seçmelisiniz.

Web sitenizi başka bir web barındırma şirketine taşıma işlemi

Şirketin sunduğu depolama, hız vb. Faktörlere dayanan harika bir web barındırma şirketi seçtikten sonra, web sitenizi bu yeni ana bilgisayara taşıma işlemine başlamanız gerekir.

Web sitenizi yeni bir web barındırıcısına taşıma süreci şunları içerir:

  • Tüm dosyaları, veritabanlarını, e-posta hesaplarını yeni ana sunucuya taşıma
  • Test ve kontrol
  • Sorun giderme
  • DNS kayıtlarınızı başarıyla taşıma

Web sitenizi yeni bir ana bilgisayara taşımanın ayrıntılı süreci:

Web sitenizin yeni barındırma platformunun gerçek taşınması, dosyalarınızın, veritabanlarınızın ve e-postalarınızın yeni ana makinenize kopyalanmasıyla başlar. Statik bir web siteniz varsa, tek ihtiyacınız olan dosyaları mevcut web barındırma sunucusundan indirmek ve yeni ana bilgisayara yüklemek olduğundan işlem çok daha kolay olacaktır. Bununla birlikte, dinamik bir web siteniz varsa, süreç daha fazla çaba gerektirir.

  • Mevcut barındırma platformundan dosyalarınızın bir yedeğini oluşturun

Varsa tüm dosyaları, veritabanını mevcut ana sunucunuzdan indirmeniz ve bilgisayarınızda depolamanız gerekir. Her dosyayı yedeklediğinizden emin olun, böylece onları yeni ana bilgisayara yüklediğinizde web siteniz normal şekilde çalışır.

Bilgisayarınıza dosya indirmek için Smart FTP, Cute PDF gibi temel FTP yazılımlarını ve indirilecek grafikleriniz, HTML dosyalarınız varsa FileZilla gibi yazılımları kullanabilirsiniz. Veritabanlarınızı mevcut web barındırma şirketinden PhpMyAdmin veya yeni web barındırma şirketinizde bulunan herhangi bir uyumlu yazılımı kullanarak indirmeniz gerekecektir.

  • Dosyaları yeni bir web barındırıcısındaki bir sunucuya yükleyin

Tüm dosyaları, veritabanlarını bilgisayarınıza kopyaladıktan sonra, bunları yeni ana bilgisayarın sunucusuna yüklemeniz gerekecektir.

Yeni barındırma sağlayıcısından aldığınız hoş geldiniz postası, dosyaları doğru sunucuya yüklemek için talimatlara sahip olacaktır.

Veritabanlarını yeni sunucuya yüklerken, önce eski web barındırma sunucusunda kullandığınız web uygulamalarını yüklemeniz gerekir. Daha sonra PhpMyAdmin’in yardımıyla, veritabanını yeni sunucuya verebileceksiniz.

  • Yeni sunucuya E-posta Hesapları ekleyin

Tüm dosyaları ve veritabanlarını yeni sunucuya ekledikten sonra, önceki ana sunucuda bulunan e-posta hesaplarınızı da eklemeniz gerekir.

E-posta, dijital çağda, özellikle çevrimiçi iş için, birincil iletişim modudur, hiçbir iletişimi kaçırmak istemezsiniz, bu nedenle, bir “yakalama” adresi oluşturmanız gereken tüm e-postalarınızı aldığınızdan emin olmak için. Bir yakalama adresiniz olduğunda, herhangi bir e-posta adresi eklemeyi unutmuş olsanız bile, herhangi bir e-postayı kaybetme riskini almazsınız.

  • Test ve kontrollerinizi yapın

Artık yeni sunucudaki tüm dosyalara, veritabanlarına, e-postalara sahip olduğunuza göre, yeni sunucuda her şeyin mükemmel çalışıp çalışmadığını test etmeniz gerekecek. Testi geçici bir URL ile bir ayna sitede gerçekleştirebilirsiniz. Tüm bağlantı metinlerinin ve resimlerinin düzgün çalıştığından ve istediğiniz gibi göründüğünden emin olun. Her şeyin yolunda gidip gitmediğini görmek için iyice test edin, çözümler bulabilir ve sorunları hemen düzeltebilirsiniz.

  • DNS kayıtlarını taşıyın

Web sitenizi yeni barındırma şirketinin sunucusuna taşımanın son aşaması, DNS kayıtlarını güncellemektir.

Öncelikle yeni hosting platformunuzdan veritabanı dizelerini kontrol panelinden değiştirmelisiniz. DNS kayıtlarını kontrol panelinden ve alan adı kayıt sitenizi kullanarak değiştirebileceksiniz.

Ayrıca DNS ad sunucularını da değiştirmeniz gerekecektir; ad sunucuları, kaydolduktan sonra yeni barındırma şirketinizden alacağınız hoş geldiniz e-postasında size verilecektir.

Tüm bu adımları gerçekleştirdikten sonra, geçiş işleminin tamamlanması ve başarılı olması yaklaşık 24-48 saat sürer.

Tüm adımları tamamladıktan ve web sitenizi yeni web barındırma sunucularına başarıyla taşıdıktan sonra, geçişin WHOIS arama aracını kullanarak başarıyla tamamlanıp tamamlanmadığını doğrulayabilirsiniz. Ayrıca e-posta hesaplarının düzgün çalışıp çalışmadığını da kontrol edebilirsiniz.

Web sitenizin yeni barındırma şirketi ile sunucu üzerinde çalışmasından memnun olduğunuzda, devam edip hesabınızı önceki barındırma hizmetleri şirketi ile kapatabilirsiniz.

Sonuç

Sık sık kesinti süreleriyle karşılaşırsanız, siteniz yavaş yüklenirse, web barındırma şirketiniz kötü müşteri hizmetleri sunar veya yüksek ücretler alırsa, web sitenizi farklı bir web barındırma şirketine taşımanız gerekir.

Web sitenizi yeni bir barındırma şirketine taşımak, özellikle teknik olarak zorluk yaşıyorsanız veya meşgul bir işadamınız varsa, sıkıcı ve zaman alıcı bir süreç olabilir.

İdeal olarak, ücretsiz geçiş hizmetleri sunan bir web barındırma şirketi seçebilirsiniz, ancak tüm barındırma şirketleri böyle bir hizmet sunmayabilir. Web Barındırma Şirketinizi seçin ve dikkatlice planlayın, böylece çok zaman alan bir süreç olan sık sık geçiş yapmanız gerekmez.

Makalenin Orjinal Kaynağı: https://reviewbridge.com/how-to-migrate-your-website-to-a-different-web-host/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.