Bilişim ProfesyonelleriMakaleWeb Uygulamaları

Front-End Geliştirici Olmak İçin İhtiyacınız Olan 7 Beceri

Web tasarımı ve geliştirmenin iki bölümü olduğundan, web geliştirmeye giden yol tamamen basit değildir. Birinci bölüm, Back-End (arkayüz), bir web sitesinin teknik yönlerini oluştururken, ikinci bölüm, Front-End (arayüz), sitenin görsel çekiciliğine odaklanır. 

Açılır menülerden arama çubuklarına kadar, bir kullanıcının bir web sitesinde incelediği, tıkladığı veya etkileşimde bulunduğu her şey, arayüzün bir parçasıdır. Bu arayüz tasarımı, bir arayüz geliştiricinin emeğinin meyvesidir.

İyi bir arayüz estetiği, işletmelerin markalaşmayı aktarmasına da yardımcı olur. Forrester Research tarafından yapılan bir araştırmaya göre, “iyi tasarlanmış bir kullanıcı arayüzü, bir web sitesinin dönüşüm oranını% 200’e kadar artırabilir.”  

Küçük ve orta ölçekli işletmeler, büyümeyi artırmada bir web sitesinin arayüzün önemini göz önünde bulundurarak, arayüz geliştiriciyi çok önemli bir rol olarak görür. 

Aşağıdaki arayüz geliştirici kariyer kılavuzu, bir olmak için ihtiyacınız olan yedi beceri dahil olmak üzere arayüz geliştiricilerle ilgili en kritik soruların bazılarını yanıtlıyor. 

Bir arayüz geliştiricinin hayatından bir gün 

Her web sitesinin bir arayüzü ve arkayüzü vardır, bu nedenle arayüz geliştiriciler asla yalnız çalışmazlar. Tipik bir iş gününde, arayüz geliştiriciler, web tasarımcılarının fikirlerini duyarlı ve güzel görünümlü kullanıcı arayüzlerine dönüştürür. 

Sunucular ve veritabanları gibi bir web sitesinin “perde arkası” altyapısını işleten ve sürdüren arkayüz geliştiriciler, arayüz geliştiricilerin çalışmalarını tamamlar. İşte bir front-end geliştiricinin rolünde büyük olasılıkla gerçekleştireceği diğer görevler ve sorumluluklar.

  • Gelişmiş kullanıcı deneyimi için grafikleri ve sayfa hızını optimize edin
  • Web sitesinde marka tutarlılığını kontrol edin
  • Temel web sitesi öğelerinin işlevsel testlerini zamanında gerçekleştirin 
  • Web sitelerini mobil uyumlu hale getirmek için özellikler geliştirin
  • Herhangi bir tarayıcıda kullanıcı etkileşimini geliştiren araçlar oluşturun
  • Yerinde arama motoru optimizasyonu (SEO) uygulayın

Ön uç geliştirici olmak için gereken beceriler

Doğru becerileri edindiğiniz sürece, üniversite diploması olmayan bir arayüz geliştirici olmak mümkündür. Aşağıda, bir arayüz geliştiricinin sahip olması gereken en önemli yedi teknik becerinin listesi bulunmaktadır.

1. HTML ve CSS

Köprü metni biçimlendirme dili (HTML) ve basamaklı stil sayfaları (CSS), bir web sitesinin temel unsurlarıdır. HTML web sayfalarına yapı kazandırırken CSS, HTML öğelerinin renk, yazı tipi, yazı tipi ve daha fazlasıyla stilize edilmesine yardımcı olur. 

2. JavaScript

HTML ve CSS, ağırlıklı olarak statik olduklarından, salt metin içeren bir web sitesi için faturaya mükemmel şekilde uyar. JavaScript , duyarlı web siteleri için yararlı bir eklenti olabilir.

Bu istemci tarafı programlama dili, bir web sitesine anketler, slayt gösterileri ve formlar gibi etkileşimli özellikler eklemenize olanak tanır. Ayrıca sayfa animasyonu, kaydırma, ses ve video dahil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere dinamik öğeler için destek sunar.

3. Frameworks ve Kitaplıklar

Çerçeveler, oturum açma ve arama arayüzleri gibi yaygın web sitesi öğeleri için önceden yazılmış kod modülleridir. Dahil edilmeleri kolaydır ve yeniden kullanılabilirler. Popüler JavaScript çerçevelerinin örnekleri arasında AngularJS, Ember ve ReactJS bulunur.

Bir eklenti ve uzantı yelpazesi olan kitaplıklar, bir web sitesine prefabrike öğeler eklemek için kullanışlıdır. İyi bir örnek, bir perakende web sitesinde geri sayım sayacıdır. jQuery, çok sayıda özelleştirme seçeneğine sahip, yaygın olarak kullanılan açık kaynaklı bir JavaScript kitaplığıdır. 

4. Sürüm kontrolü

Sürüm kontrol sistemi, zaman içinde kodda yapılan değişiklikleri izlemek için özel olarak tasarlanmış bir yazılımdır. Bu yazılımı kullanarak, geliştiriciler kodun önceki sürümlerini daha eski bir sürümle karşılaştırabilir, değişiklikleri taahhüt edebilir veya önceki sürümü geri yükleyebilir. 

Ayrıca, sürüm kontrol sistemleri, orijinal kaynak kodunun yedekleri olarak ikiye katlanabilir ve bu da işbirliğini kolaylaştırır. Örneğin Git sürüm kontrol sistemi, birden fazla geliştiricinin veya ekibin kaynak kodu değişikliklerini yüklemesine veya indirmesine izin verir. 

5. Çapraz tarayıcı ve cihaz testi

Çeşitli faktörlere bağlı olarak, bir web sitesinin görünümü tarayıcılar arasında değişebilir. Geliştiriciler, bu sorunu çözmek için tarayıcı araçlarını kullanır. 

Tarayıcı araçları, geliştiricilerin web sayfalarını belirli bir tarayıcıya en uygun şekilde test etmelerine ve ince ayar yapmalarına olanak tanır. Ek olarak, geliştiriciler site düzenini ve tasarımını ona erişen cihazın türüne bağlı olarak değiştirmek için duyarlı tasarım teknikleri kullanır.

Örneğin, bir PC bir masaüstü web sitesine eriştiğinde, site, daha büyük metin ve daha az ekran alanı kullanan mobil sitelere göre daha fazla ekran alanı ve küçük yazı tipi kullanır. 

6. Web performans optimizasyonu (WPO)

Yavaş yüklenen bir web sitesi, kullanıcı katılımını büyük ölçüde azaltabilir. Web sitesi performans optimizasyon teknikleri, otomasyon araçlarıyla daha hızlı yükleme süreleri sağlamaya yardımcı olur. 

Örneğin, Grunt, web sitesi işlevselliğinden ödün vermeden, görüntüleri otomatik olarak optimize eder ve cihaza bağlı olarak sayfa bileşenlerini daha hafif hale getirir.

7. Arama motoru optimizasyonu (SEO)

Arama motoru optimizasyonu, arama sonuçları aracılığıyla bir web sitesine gelen trafiği organik olarak artırma uygulamasıdır. 

Genel olarak, SEO uygulamalarını denetlemek için ayrı bir ekip vardır. Bununla birlikte, temel bilgileri bilmek, başlıkları, meta açıklamaları ve metni bir web sitesinde nereye yerleştireceğinizi belirlemenize yardımcı olabilir, böylece arama motorları bunları kolayca bulabilir. 

Web geliştiricisi işlerinin 2029 yılına kadar % 8 büyüyeceği tahmin ediliyor

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’na (BLS) göre, “web geliştiricilerinin istihdamının tüm meslekler için ortalamadan çok daha hızlı bir şekilde 2029 yılına kadar% 8 artması bekleniyor.” BLS, ani yükselişin nedeni olarak mobil cihazların ve e-ticaretin artan popülaritesini gösteriyor. 

Bilgisayar bilimi, bilgi teknolojisi ve yazılım mühendisliği gibi tasarımla ilgili kurslar, web geliştirme endüstrisine girişinizi kolaylaştırabilir. 

Alternatif olarak, bir UX / UI tasarım temel eğitim programına kaydolarak geliştirici kariyerinize hızlı bir başlangıç ​​yapabilirsiniz. Eğitim kampları, farklı kariyerlere geçmek isteyen kodlama meraklıları veya programcılar için büyük ikinci şanslar da sağlayabilir.

Diğer mesleklerde olduğu gibi, arayüz geliştirme için uygulamalı deneyim zorunludur. 

Karmaşık JavaScript projelerine geçmeden önce HTML ve CSS kullanarak basit web siteleri oluşturarak başlayın. Açılış sayfası, başlamak için mükemmel bir yerdir. Açık kaynaklı projelere katkıda bulunmak, değişen endüstri uygulamalarına ayak uydurmanıza da yardımcı olacaktır.

Makalenin Orjinal Kaynağı: https://www.itpro.co.uk/business-strategy/careers-training/358369/front-end-developer-career-guide-7-skills-a-front-end

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.