MakaleWeb Uygulamaları

XML Sitemap Nedir ve Oluştururken Nelere Dikkat Edilmelidir?

XML Site Haritası, arama motorlarına mevcut tüm içeriğe genel bir bakış sağlamak için bir web sitesindeki tüm sayfaları listeleyen özel bir belgedir. Özellikle 500 sayfadan daha büyük web sitelerinde bir XML Site Haritası uygulanması şiddetle önerilir.

xml-site-haritasını-bulutpress-sizin-için-oluşturur

Web tasarımı için Bir XML Site Haritası uygularken aşağıdaki en iyi uygulamalara bağlı kalın:

  • XML Site Haritasını web sitenizin içeriğiyle güncel tutun.
  • Temiz olduğundan emin olun: yalnızca dizine eklenebilir sayfalar dahil edilmelidir.
  • robots.txt dosyanızdan XML Site Haritasına başvurun.
  • Tek bir XML Site Haritasında 50.000’den fazla URL listelemeyin.
  • (Sıkıştırılmamış) dosya boyutunun 50 MB’ı geçmediğinden emin olun.
  • Lastmod, Priority ve Changefreq özelliklerini kafaya takmayın.

İyi haber: BulutPress® içerik yönetim sistemi üzerinde oluşturacağınız tüm web sitelerinde sitemap.xml dosyası, kurallara ve yönergelere uygun olarak, otomatik oluşturulur. BulutPress® kullanıcıları xml site haritası oluşturmak için 3.parti harici yazılımlar ya da eklentiler kurmak zorunda kalmazlar.

XML Site Haritası Nedir?

XML Site Haritası, bir web sitesindeki tüm sayfaları listeleyen ve arama motorlarına yönelik özel bir belgedir. Bir telefon rehberiyle karşılaştırın: Arama motoruna hangi içeriğin mevcut olduğunu ve ona nasıl ulaşılacağını söyler. Ayrıca, içeriğin en son ne zaman güncellendiği ve içeriğin göreli öneminin ne olduğu gibi bazı ekstra bilgiler sağlanabilir.

XML Site Haritaları, arama motorları için çok kullanışlıdır, çünkü onlara mevcut tüm içeriğe bir kerede tek bir genel bakış sağlar. Bu, yeni eklenen içeriği hızlı bir şekilde keşfetmenin bir yolu olarak web sitenizi ilk kez ziyaret ettiklerinde hem onlar için bir başlangıç ​​noktası olarak hizmet eder.

Önemli olan, XML site haritaları ile “normal” site haritaları (“HTML site haritaları” olarak da adlandırılır) arasındaki farktır. Bu site haritaları, ziyaretçilerinizin web sitenizde içerik bulması içindir, XML site haritaları ise arama motorları içindir.

XML Site Haritasına Neden Önem Vermelisiniz?

XML Site Haritaları, arama motorlarının web sitenizin içeriğini değerlendirmesine yardımcı olur ve onları yeni veya güncellenmiş içerikten haberdar eden bir mekanizmadır. Bu nedenle, mümkün olduğunda bunları uygulamanız önerilir. Ve özellikle daha büyük web siteleri (500’den fazla sayfa) için gerçek bir olmazsa olmaz haline gelirler.

Bir XML Site Haritası Neye Benzer?

Bir XML Site Haritası, arama motorları içindir ve bu nedenle, bilgisayarlar için anlaşılması kolay bir dilde biçimlendirilir: XML. Neyse ki XML insanlar için de oldukça okunabilir, bu yüzden bir örneğe bakalım:

xml sitemap dosyası nasıl görünür

Şimdi, neler olduğunu anlamak için tek tek parçaları inceleyelim: https://bulut.press/xml-sitemap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.