Bilişim ProfesyonelleriHaber Duyuru EtkinlikManşet Yanı

Boston Dynamics Güney Koreli Hyundai’ye Satıldı

SoftBank, robot üreticisi Boston Dynamics’i Hyundai ile 1,1 milyar dolarlık anlaşma ile sattı

SoftBank, ABD robotik grubunu Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai’ye 1,1 milyar dolarlık bir anlaşma ile satmayı kabul ettikten sonra Boston Dynamics’e yaptığı yatırımdan önemli bir getiri elde etti.

Cuma günü açıklanan anlaşma uyarınca, Hyundai ve başkanı Euisun Chung, iki ayaklı Atlas ve dört ayaklı Spot da dahil olmak üzere robot üreticisinin% 80 hissesine sahip olacak. SoftBank, bir yan kuruluş aracılığıyla% 20 hisseye sahip olacak.

Daha önce Google satın almıştı

Google, 2013’ün sonlarında ve sonrasında Massachusetts Institute of Technology’den mekanik robotik öncüsü olan Boston Dynamics’i satın aldı. 2017’de SoftBank’a sattı .

O zamanlar SoftBank, 100 milyon $ ‘ın üzerinde bir değere sahip bir anlaşma ile Boston Dynamics ve Japon robot grubu Schaft’ı satın almayı kabul etti. İşleme aşina bir kişiye göre, Hyundai’ye yapılan satıştan 574 milyon dolar alacak.

Boston Dynamics’in SoftBank tarafından satın alınması, başlangıçta Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Yabancı Yatırımlar Komitesi tarafından yapılan bir incelemeyle korunmuştur . Nihayetinde anlaşma, 2013’ün sonlarında ABD savunma teknolojisi kurumu Darpa’nın sponsor olduğu gelişmiş bir robotik yarışmasını kazanan Schaft’ın satın alınmasını reddetti. Google daha sonra Schaft bölümünü kapattı.

Anlaşma, Hyundai’nin daha geniş bir mobilite hizmetlerine geçişin bir parçası olarak robotik alanındaki ayak izini genişletmesiyle geldi. Bay Chung, şirketin geleneksel otomobil üretimine olan bağımlılığını azaltmaya ve robotik ve kentsel hava hareketliliği dahil olmak üzere büyüme faktörlerini geliştirmeye kararlı.

Hyundai daha önce Uber ile ortaklık kurduğunu ve uçan taksiler geliştireceklerini duyurmuştu

Hyundai, otomobil üretiminden elde ettiği gelirin payını% 50’ye indirmeyi planlıyor; robotik ve kentsel hava hareketliliği sırasıyla% 20 ve% 30’luk paya sahip.

Şirket yaptığı açıklamada, depo ve fabrikalarda kullanılan lojistik robotların yanı sıra engelli veya yaşlılar tarafından kullanılabilen hizmet robotları için büyüme potansiyeli gördüğünü söyledi.

Bay Chung, “Bu işlem, Hyundai Motor Group ve Boston Dynamics’in yeteneklerini gelecekteki mobilitede yeniliğe öncülük edecek şekilde birleştirecek” dedi.

Bu, Bay Chung’un Ekim ayında şirketin başkanı olmasından bu yana ilk büyük ölçekli satın alma oldu. Sürücüsüz otomobiller geliştirmek için Dublin merkezli otomotiv teknolojisi grubu Aptiv ile ortak girişime 2 milyar dolar yatırım yaptığı için bu aynı zamanda şirketin en büyük yatırımıdır.

Yıllardır yeni teknolojileri benimsemekte yavaş olduğu için eleştirilen Hyundai, şirketi bir mobilite hizmet sağlayıcısı olarak yeniden icat etme sözü verdikten sonra, Bay Chung’un liderliğinde yeni sektörlerdeki yatırımlarını keskin bir şekilde artırdı. .

Geçen yıl otomobil üreticisi, önümüzdeki beş yıl içinde geleneksel otomobil üretiminden elektrikli araçlar, hidrojen yakıt hücreleri ve sürücüsüz arabalar gibi sektörlere geçmek için 35 milyar dolarlık bir yatırım planını duyurdu. yıl. Ocak ayında Hyundai, Uber ile ortaklık kurduğunu ve uçan taksiler geliştirmek için 1,5 milyar dolar harcayacağını duyurdu.

Haber Kaynağı: Financial Times

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.