Haber Duyuru EtkinlikİnternetYapay Zeka

GPT-4 genel kullanıma sunuldu

Yapay zekanın önde gelenlerinden OpenAI, GPT-4’ü 14 Mart 2023 tarihinde duyurdu. Önceki sürümlerden daha büyük, hızlı ve doğru. GPT-3.5 destekli ChatGPT yalnızca metin girdilerini kabul ederken, GPT-4 görüntüleri metine çevirme, şarkı besteleme ve video üretme gibi özellikler barındırıyor.

Görüntüleri de girdi olarak kabul ediyor

GPT-4, büyük bir multimodal modeldir. Multimodal modeller metin dışında görüntüleri de girdi olarak kabul ediyor. GPT-3 ve GPT-3.5 ise yalnızca metinden gelen sorulara cevap veriyordu. GPT-3’e kıyasla 8 katı kadar yani 25.000 kelimeden fazla metin işleme kapasitesine sahip. En önemli yenilik ise görüntülerin metin olarak kabul edilmesi. Bu yeni özelliğin bir çok yeni kapıyı aralayacağı tahmin ediliyor. Görüntü yeteneği şimdilik genel kullanıcılara kapalı sunulurken, belirli kullanıcılar test etme şansına sahip olacak. Temmuz ayının sonuna kadar genel kullanımda kalacak, sonraki süreçte kullanılabilirlik sınırı gelecek.

GPT-4 nasıl kullanılır

Kullanıcılar olarak GPT-4’ü kullanabilmek için öncelikle ChatGPT+ adlı ücretli aboneliği almamız gerekiyor. Premium hesap olarak geçerli olan ChatGPT+ olmadan GPT-4’e erişim mümkün değil. Aylık 20 Dolar ile Premium üyeliğe sahip olabiliyoruz. Stripe, İzlanda Hükümeti, Morgan Stanley ve Khan Academy GPT-4’ü kullananlar arasında yer alıyor. Yakın zamanda tüm dünyada aktif olarak görebileceğiz.

Kusursuz değil

Ne kadar iyi olursa olsun hatasız ve kusursuz değil. GPT-4 uydurma bilgiler de sunabiliyor. İlerleyen zamanlarda daha iyi güncellemeler ile daha verimli sonuçlar alınacağı tahmin ediliyor.

OpenAi kendi YouTube kanalında GPT-4 ile ilgili bir tanıtım videosunu paylaştı. Aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=–khbXchTeE

Kaynaklar

https://openai.com/gpt-4

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.