Bilişim ProfesyonelleriMakale

Grafiksel kullanıcı arayüzü nedir?

Grafiksel kullanıcı arayüzünün ne olduğunu, ne için kullanıldığını ve komut satırı arayüzlerine göre faydalarını açıklıyoruz.

Modern dünyada, özellikle artık birçok cihaz dokunmatik ekranla geldiğinden, bilgisayarların başlangıçta bir grafik kullanıcı arayüzü (GUI) ile gelmediğini hayal etmek zor olabilir. Bilgisayarların daha kullanıcı dostu ve dolayısıyla daha satılabilir hale gelmesi için bu arayüzlere ihtiyacı var, bu yüzden bu cihazların bir GUI kurulu olmadan geldiğini hayal etmek çok zor.

GUI’nin gelişi yeni bir bilgisayar çağını getirdi ve onları sadece kodlamayı bilenlerin değil, dünya çapında daha fazla insanın hayatına soktu. Monitörü fare ve klavyelere bağladı ve günümüzde sesli komutlar  ve dokunmatik ekranlar gibi bir dizi farklı girişe bile izin veriyorlar.

GUI’lere büyük ölçüde bağımlı olan bir diğer unsur, web siteleri, özellikle neredeyse tamamen GUI sistemlerine bağlı olan WordPress gibi blog platformlarıdır. Önceden bir web sitesi ancak kapsamlı kodlama becerileri ile oluşturulabiliyordu  , ancak WordPress sayesinde kullanıcılar CSS veya HTML yerine resimler ve simgelerle kendi sitelerini oluşturabiliyorlardı.

GUI benimseyen ilk kuruluşlardan bir tanesi olan  Apple onun Lisa ve Macintosh bilgisayarlarda tane uygulanmaktadır. O zamandan beri, teknoloji önemli ölçüde çok çeşitli kullanım durumları ve uygulamalarına doğru ilerledi. Web sitelerinde, araç gösterge tablolarında, cep telefonlarında, araç gösterge panellerinde ve hatta TV’lerde daha fazla GUI’nin kullanıldığını göreceğiniz için bu yalnızca bilgisayarlar için geçerli değildir. 

Grafiksel kullanıcı arayüzünün faydaları nelerdir?

Bir GUI’nin ana avantajı, yeni başlayanlardan ileri düzey geliştiricilere veya diğer teknoloji konusunda bilgili bireylere kadar, her düzeyde bilgi sahibi insanlar için bir sistem kullanan sistemleri daha erişilebilir hale getirmesidir. GUI’ler sayesinde, bir işlevi yürütmek için bilgisayara bir komut satırı aracılığıyla talimat vermek zorunda kalmadan herkesin dosyaları taşımasını, menüleri açmasını, internette arama yapmasını veya programları başlatmasını kolaylaştırır.

GUI’ler ayrıca anında geri bildirim sağlama avantajına da sahiptir. Örneğin bir simgeye tıkladığınızda açılır ve bu gerçek zamanlı olarak görüntülenebilir. Bir  komut satırı arabirimiyle , geri dönene kadar bunun geçerli bir giriş olup olmadığını bilemezsiniz; geçerli değilse hiçbir şey olmaz.

Grafiksel bir kullanıcı arayüzü kullanmanın dezavantajları nelerdir?

Öğeler metin yerine grafik olduğundan, GUI’ler standart metin tabanlı bir kullanıcı arayüzüne kıyasla çok daha fazla işlem gücü kullanabilir.

Ek olarak, ileri düzey kullanıcılar GUI’leri sinir bozucu bulabilir, çünkü genellikle işlem tamamlanmadan önce bir dizi eylemin (menü açmak, açmak istediğiniz dosyaya gitmek, tıklamak gibi) gerçekleşmesi gerekir. Bir metin veya komut satırı kullanıcı arayüzü ile tek bir satır girilebilir ve bu işlem gerçekleştirilecektir.

Grafiksel kullanıcı arayüzlerinin tarihi

İlk grafik kullanıcı arayüzü 1981’de Xerox PARC’da Alan Kay, Douglas Engelbart tarafından bir işletim sisteminin grafiksel bir temsiline sahip olmanın onu kitleler için daha erişilebilir hale getireceğini fark eden diğer araştırmacılar tarafından geliştirildi.

GUI’nin ilk ticari kullanımı 1983’te Apple Lisa bilgisayarındaydı. Bundan önce, MS-DOS ve Linux gibi bilgisayarlar , kullanımları tüketicilerden ziyade gelişmiş iş kullanıcıları ile sınırlı olduğundan, komut satırı UI’leri kullanıyordu.

Bir yıl sonra, Apple Macintosh, GUI’ye sahip en popüler ticari bilgisayar oldu. Microsoft , 1985’te Windows 1.0 ile aynı şeyi izledi, ancak Windows 2.0 1997’de piyasaya sürüldüğünde önemli bir gelişmeydi. Microsoft, 1995’e ve Windows 95’in piyasaya sürülmesine kadar, Apple’ın GUI sistemleri dünyasındaki ticari başarısını yakalayamadı.

Grafiksel bir kullanıcı arayüzü ne için kullanılabilir?

GUI’ler, bilgisayar işletim sistemlerinin çoğu, mobil işletim sistemleri ve mevcut yazılımlar için kullanılır. Linux gibi bazı işletim sistemleri hala komut satırı arabirimleri kullanıyor olsa da, bu onları yalnızca derinlemesine komut bilgisine sahip olanlar için uygun oldukları için daha az yaygın hale getirir.

Yazının orijinali için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.