Bilişim ProfesyonelleriMakaleYazılım Geliştirme

Phyton Proje Fikri Mi Arıyorsunuz? Hemen tıklayın!

Phyton Proje Fikri ihtiyacınız olan tek şeyse, aşağıda sizler için 43 tane yeni fikir sunuyoruz!

Phyton Proje Fikri Mi Arıyorsunuz? Hemen tıklayın!

Phyton Proje Fikri Mi Arıyorsunuz? Sizler için harika fikirler hazırladık!

Python ile kod yazmanın keyfi, çok sayıda eylemi açık kodun az miktarda net kodunda ifade eden kısa, öz ve okunabilir sınıfları görmek olmalıdır, ölüme kadar sıkıcı küçük kod rüyaları yığınlarından değil.

– Guido van Rossum

Öyleyse, Python’a yeni başlayan biri veya bir kariyer yapmak isteyen biriyseniz, gerçek zamanlı Python projeleri üzerinde çalışmak yapabileceğiniz en iyi şeydir. Size pratik deneyim sağlayacak ve Python bilginizi geliştirecektir. Hadi en iyi Python proje fikirlerini keşfetmeye başlayalım. Size yardımcı olması için, bazı kaynak kodları ile bazı python projeleri sağlanmıştır.

Yeni Başlayanlar İçin Python Projeleri Bu bölümde, Başlangıç seviyesi Python projelerinin listesini göreceksiniz:

 1. Python’da Adam Asmaca Oyunu Python Proje Fikri: Bu Python projesi, Python kullanarak bir adam asmaca oyunu geliştirmeyi amaçlar.

Bu modülü uygulamak için sadece Python’ın random ve time modüllerine ihtiyacınız vardır.

Bu projeyi oluşturmak için başka harici modüllere gerek yoktur, Python işlevleri ve döngüler yeterlidir.

 1. Python Alarm Saati Python Projesi: Bu Python projesinin ana amacı bir alarm saati geliştirmektir.

Datetime ve Tkinter, bu projeyi oluşturmamıza yardımcı olan en kullanışlı Python kütüphanelerindendir.

Gereksinimlere göre alarmı ayarlamak için kullanıcı dostu bir arayüze sahip olmak önemlidir.

 1. Python Mad Libs Oluşturucusu Proje Fikri: Mad Libs özellikle çocuklar için heyecan verici ve eğlenceli bir oyundur. Python projesi, hikayeleri birkaç özelleştirme ile rastgele oluşturur.

Kullanıcılar ayrıca bazı kelimeleri girebilir ve projeye sonra kelimelerinizi kullanarak hikayeler oluşturacaktır.

 1. Masaüstü Bildirim Sistemi Python Uygulaması Python Proje Fikri: Bu proje, belirli bir süre sonunda sizi bilgilendirecek bir masaüstü bildirim sistemi oluşturmayı amaçlar.

Uygulama sisteminizde çalışır.

Bu uygulamaların geliştirilmesi, requests, notify2 vb. gibi kütüphaneleri kullanır.

 1. Python E-posta Dilimleme Projesi Proje Fikri: Python E-posta Dilimleme Projesi, bir e-posta adresini girdi olarak alır ve kullanıcı adını ve alan adını çıkarır. Elde edilen bilgi daha sonra kullanıcıya gösterilir.

E-posta dilimleme işlemi, e-posta adresindeki “@” sembolünü tanımlayarak dizeyi kullanıcı adı ve alan bölümlerine bölmeyi içerir.

 1. Python Sayı Tahmin Projesi Proje Fikri: Bu, bir mini oyun geliştirmeyi amaçlayan heyecan verici Python projelerinden biridir.

Bu programda, bilgisayar rastgele bir sayı seçer ve ardından kullanıcıların aynı sayıyı ipucu kullanarak tanımlamaları gerekir.

Kullanıcının puanı her yanlış cevap verdiğinde azalır ve cevap doğru ise artar.

 1. Python Dil Çevirici: Metin malzemesini veya bazı kelimeleri bir dilde başka bir dile çevirmek için bir dil çevirici kullanabilirsiniz.

Bu Python projesi, metni gerçek zamanlı bir şekilde bir dilde başka bir dile çevirir.

 1. Python İnternet Sitesi Engelleme: Python Proje Fikri: Bu ilginç Python Projesi, bir web sitesinin açılmasını engelleyen bir uygulama oluşturmayı amaçlar.

Böyle bir program, kullanıcıları sahte web sitelerinden ve sosyal medya gibi diğer dikkat dağıtıcı unsurlardan korumak için yardımcı olur.

 1. Hedef Pratik Python Oyunu: Hedef veya atış oyunları günümüzde oldukça popülerdir ve doğru bir konuma hedeflemek için güçlü hedefleme yetenekleri gerektirir.

Bu Python Başlangıç seviyesi projesi, oyuncuların atış becerilerini geliştirmelerine yardımcı olacaktır.

 1. Python Kişi Rehberi Python Proje Fikri: Geliştiricinin amacı bir kişi rehberi uygulaması oluşturmaktır.

Kullanıcılar, kişi rehberi uygulamalarını kişi bilgilerini kaydetmek için kullanabilirler.

Kullanıcılara ayrıca kişi bilgilerini bulma, güncelleme veya kaydedilmiş kişileri silme olanağı da verilir.

 1. Python Metin Konuşma Projesi: Metin Konuşma projesi, metni girdi olarak alır ve düğme tıklamasıyla metni seslere dönüştürür.
 2. Python Taş Kağıt Makas Oyunu: Bu, muhtemelen hepimizin oynadığı ilginç oyunlardan biridir.

Birkaç temel kural kümesi ile oyun iki oyuncu arasında oynanır.

Oyuncunun modeline göre, oyunu kimin kazandığı için kurallar ve koşullar belirlenebilir.

 1. Python ile Not Defteri Oluşturmak: Bu, Python’da bir Metin Düzenleyici (Not Defteri) oluşturmayı amaçlayan basit bir Python projesidir.

Metin düzenleyici Python projesi oluşturmak için gerekli ön koşullar Tkinter ve Python’ın temel kavramlarıdır. 14. Python 2048 Oyunu 2048, ilginç ve heyecan verici bir matematik bulmaca oyunudur.

Bu Python projesini oluşturmak için geliştirici, Tkinter ve Python’ı kullanabilir.

Orta Düzey Python Projeleri ve Kodları

 1. Python Rastgele Şifre Oluşturucu: Çevrimiçi hesaplarımız için güçlü bir şifre sahip olmak, onları hackerlardan ve sahtekarlıklardan korumak için önemlidir.

Ayrıca güçlü bir şifre oluşturmak çok zahmetli bir iş.

Bu Orta Düzey Python projesi, karakterler, alfabeler ve rakamlar içeren güçlü rastgele şifreler üreten bir uygulama oluşturmayla ilgilidir.

 1. Python Para Dönüştürücü Projesi: Bu, Python projesi içinde en heyecan verici projelerden biridir ve bir para birimi çevirici geliştirmeyi amaçlar. Böyle bir projeyi pratiğe koymak, Python becerilerinizi ve bilginizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Python Para Çevirici, kullanıcıların veritabanından veya API’den elde edilen güncel döviz kurlarıyla miktarları farklı para birimleri arasında dönüştürmelerine olanak tanıyan kullanışlı bir araçtır.

Proje, uluslararası işlemler veya seyahatlerle uğraşan insanlar ve işletmeler için yardımcı bir araç sunarken, öğrenenler API’larla çalışarak JSON verileriyle veri işleme ve işleme deneyimi kazanırlar.

 1. Python Geri Sayım Saati ve Zamanlayıcı Projesi Python Proje Fikri: Bir birey, bir kullanıcının bir zamanlayıcıyı ayarlayabileceği bir geri sayım zamanlayıcı masaüstü uygulaması geliştirmek için Python kullanabilir.

Zaman aralığı bittiğinde, uygulama kullanıcıyı bilgilendirecektir.

 1. Python Mesaj Kodlama ve Çözme Projesi: Kodlama, hassas bilgilerinizi güvence altına almak için gereklidir.

Python projesinin amacı, ortak bir anahtar kullanarak mesajları kodlamak ve çözmektir.

Bu projeyi Python’da oluşturmak için Tkinter ve base64 kütüphanesinden yararlanabilirsiniz.

 1. Hafıza bulmaca Python oyunu Proje Fikri: Hafıza bulmaca oyunu, bir saniye boyunca bazı kutuları görüntüler ve ardından kapatır.

Burada kullanıcının görevi kutuları açmak ve benzer kutuları bulmaktır.

Kutular eşleştirildiğinde, puan artar.

 1. Python Hesap Makinesi: Tkinter gibi Python’ın çeşitli kütüphanelerini kullanarak grafiksel kullanıcı arayüzüne sahip bir hesap makinesi oluşturulabilir.

Bu Python projedeki amaç, hesaplamaları ve farklı işlemleri gerçekleştirmek için çeşitli düğmeleri içeren bir hesap makinesi oluşturmaktır.

Bilimsel hesaplamalar için daha fazla özellik ve işlevsellikler de ekleyebilirsiniz.

 1. Instagram Botu: Python’da Instagram Botu, insanların takip etme, beğenme, yorum yapma vb. gibi temel etkinliklerini otomatikleştirmek için yardımcı olur. Aşırı kullanım sizi devre dışı bırakabileceğinden düşük bir frekansta çalıştırmak önemlidir.
 2. Python Yılan Oyunu: Bu, çoğumuzun daha önce oynadığı en ilginç oyunlardan biridir.

Python ve çeşitli çekici kütüphanelerini kullanarak yılan oyununu oluşturabilirsiniz.

 1. Rastgele Wikipedia makalesi uygulaması Python Python Proje Fikri: Bu proje, rastgele bir Vikipedi makalesi sağlayan bir uygulama geliştirmeyi amaçlar.

Bundan sonra kullanıcının önünde, makaleyi okumak isteyip istemediğini soran bir soru yer alır.

Evet cevabıyla, makale tam olarak gösterilir, aksi takdirde bir sonraki rastgele makaleye bakar.

 1. Kaydırma Taş Bulmaca Oyunu: Python Kullanıcının görevi bu oyunda kutuyu birer birer kaydırmak, böylece her kutu doğru yere yerleştirilebilir.

Oyun, Python ve diğer işlevselliğini kullanarak oluşturulabilir.

 1. Resimden Metin Çıkarma: Python kullanarak Bu Orta Düzey Python projesinin amacı, OpenCV ve tesseract kullanarak resimlerden metin içeriği çıkarmaktır.

Bu projeyi uygulamak için Python, OpenCV, Tkinter ve Tesseract hakkında bilgi sahibi olmak gereklidir. 12. Python Otomatik Lisans Numarası Plaka Tanıma Python Proje Fikri: Bu proje, plaka numarasını tespit etmeyi amaçlar.

OpenCV, plakaları tanımak ve plakalardan karakter ve rakamları çıkarmak için Python Pytesseract’ı kullanmak için kullanılır.

 1. Python Tik Tak Oyunu: Tik Tak Oyunu, sadece bir kalem ve kağıtla hemen hemen hepimizin oynadığı eski oyunlardan biridir.

Temel Python ve pygame (Python’ın bir kütüphanesi) kavramlarına sahip olma bilgisi gereklidir. 14. Python Çevrimiçi Üniversite Kabul Yönetim Sistemi Bu Python projesi, Django adlı, Python tabanlı bir açık kaynak web çerçevesi kullanılarak geliştirilebilir.

Sistem, Giriş ve Kaydolma, ayrıntılı ders görünümü, dersleri silme veya ekleme, farklı kullanıcılara farklı erişim hakları gibi özelliklere sahip olacaktır.

Gelişmiş Düzey Python Projeleri ve Kaynak Kodları

 1. Python Harcama Takip Projesi: Harcama takibi en ilginç uygulamalardan biridir ve çok kullanışlıdır.

Kullanıcıların harcamalarını izlemelerine ve harcamalarının istatistiksel analizini yapmalarına olanak tanır.

 1. Python Yüz Maskesi Tespiti Python Proje Fikri: Bu Python projesinin temeli, bir kişinin web kamerasında maske takıp takmadığını tespit edebilen gerçek zamanlı bir sistem geliştirmektir.

Modeli eğitmek için Keras ve OpenCV kullanılabilir.

 1. Python Sohbet Botu: Sohbet botu aslında insanlar gibi iletişim kurma ve eylemler gerçekleştirme yeteneğine sahip yazılımdır.

Sohbet botları günümüzde kişisel ve profesyonel yaşamda oldukça popülerdir.

Bunu Python, Keras, NLTK vb. kullanarak oluşturabilirsiniz.

 1. Toplu Resim yeniden boyutlandırma/dosya yeniden adlandırma uygulaması: Python Bir kişinin bir dizi resmi yeniden boyutlandırması ve yeniden adlandırması gerektiğinde durumlar vardır.

Verilerin önişlemesi için, Makine Öğrenimi ve Python kullanarak bir uygulama oluşturmanız gereklidir.

 1. Kütüphane Yönetim Sistemi: Python Projesi Kütüphane Yönetim Sistemi, Tkinter kullanılarak oluşturulabilen ilginç bir Python projesidir.

İşlevler sunar, kitap verme, kitap iadesi, kitap görünümü vb.

 1. Python Hızlı Yazı Testi: Bu Python projesinin amacı, kullanıcının yazma hızını değerlendirmesine yardımcı olacak bir program oluşturmaktır.

Tkinter, kullanıcının yazma hızını, doğruluğunu ve dakikadaki kelime sayısını test etmek için rastgele cümleler yazmasına yardımcı olacak bir kullanıcı arayüzü oluşturmak için kullanışlıdır. 7. Dosya Yöneticisi Python Projesi Proje Fikri: Tüm dosyaları sisteminizde yönetmek ve aramak ve farklı konumlara kopyalayıp yapıştırmak için bir dosya yöneticisi projesi oluşturabilirsiniz.

 1. Python İntihal Kontrolü: Herhangi bir metin materyalinin veya belgelerin intihalini kontrol etmek için, bir doğal işlem kütüphanesi ile google arama API’sini kullanarak bir uygulama oluşturabilirsiniz.
 2. Python Müzik Çalar: Bir kişinin Python kullanarak bir müzik çalar uygulaması da oluşturabileceği mümkündür.

Etkileşimli bir arayüz oluşturarak, dizinlerde çeşitli dosyaları da arayabilirsiniz.

 1. İçerik Derleyici: Python’da İnternette iyi ve ilgili içerik bulmak, birçok web sitesi ve içerik olduğundan zor bir iştir.

İçerik Derleyici otomatik olarak ilgili içerik ve popüler web sitelerini arar.

 1. Python Soru Cevap Uygulaması: Bu, standart bir soru cevap uygulaması oluşturmayı amaçlayan ilginç bir Python projesidir.

Bir dizi soru kullanıcılara sağlanır ve onların aynı cevaplayabilmelerine izin verilir.

Uygulama daha sonra bir cevabın doğru mu yanlış mı olduğunu gösterir. Ve kullanıcı testi bitirdiğinde, son puan görüntülenir.

Uygulama ayrıca tüm soruları, cevapları ve kullanıcıların puanlarını saklamak için bir veritabanı gerektirir.

Yöneticileri atama seçeneği de gereklidir. Bu, yöneticilerin diğer kullanıcılar için testler oluşturmasına ve güncellemesine olanak tanır.

 1. El Yazısı Rakam Tanıma Projesi: Python’da Bu Python projesi, MNIST veri kümesini kullanarak El Yazısı Rakam Tanıma uygulaması oluşturmayı amaçlar.

Buna ek olarak, konvolüsyonel sinir ağlarını kullanmanız gereklidir.

 1. Kaydırılabilir Taş Bulmaca: Python kullanarak Python Proje Fikri: Proje, çok sayıda seviyeli bir kaydırılabilir Taş oyunu oluşturmayı amaçlar.

Oyuna başlamak için oyuncunun oynamak istediği bir seviye seçmesi gerekmektedir.

Bu projeyi oluşturmak için gereken ön koşullar pygame, random, sys ve os modülleri dir.

 1. Python Gerçek Zamanlı Yüz Tanıma Projesi: Bu Python projesinin amacı, gerçek zamanlı olarak yüzü tanımaktır.

Bu ilginç projeyi uygulamak için Python ve OpenCV hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. 15. Siyah ve Beyaz Resimleri Renklendiren Python Bu ileri seviye Python projesinin amacı, Siyah ve Beyaz resimleri Python ile renklendirmektir.

Bu projede, siyah beyaz resimler giriş olarak çalışır ve renkli bir görüntü çıkış olarak üretilir.

Sonuç Yukarıda bahsedilenler, En İyi Yeni Başlayan Python Projeleri, Orta Düzey Python Projeleri ve Gelişmiş Python projelerinin bazılarıdır.

Önerimiz, temel Python projeleri ile başlamanız ve ardından kademeli olarak Python orta düzey projelere ve ardından Python gelişmiş projelere geçmenizdir.

Bu pratik Python projeleri, Python becerilerinizi ve bilginizi geliştirmenize yardımcı olacak ve daha özgüven kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz

Tüm yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.