Bilişim ProfesyonelleriSiber Güvenlik

Kötü Amaçlı Yazılımdan Koruma ve Antivirüs Arasındaki Fark Nedir?

Kötü amaçlı yazılımdan koruma ve virüsten koruma dünyalarında gezinmenize yardımcı oluyoruz

İster kişisel ister iş aygıtında olsun, güvenlik yazılımı herhangi bir bilgisayar için önemli bir araçtır ve kimseyi şaşırtmamalıdır. Makinenizi doğru bir şekilde korumazsanız, onu çok çeşitli tehditlere karşı açık bırakırsınız. Bu, yalnızca bilgisayarınıza zarar verme potansiyeline sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda saldırganların finansal verileri, parayı veya diğer hassas bilgileri çalacağı anlamına da gelebilir.

Buna rağmen, güvenlik ortamı, çeşitli tehdit türlerini savunan bir dizi farklı yazılım türüyle artık her zamankinden daha kafa karıştırıcı ve karmaşık. Bu, bazen ihtiyaçlarınıza en uygun ürünün hangisi olduğunu bulmayı zorlaştırabilir.

En yaygın güvenlik yazılımı türlerinden ikisi, virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılımdan koruma yazılımıdır. Benzer bir iş yapıyorlar gibi görünse de, biraz farklıdırlar. Virüsten koruma yazılımı, cihazlarınız için genel amaçlı koruma sağlayarak, cihazı önceden var olan çeşitli açıklardan yararlanmalara ve virüslere karşı korur. Öte yandan, kötü amaçlı yazılımdan koruma, özellikle Truva atları ve fidye yazılımlarıyla mücadele etmek için tasarlanmış bir savunma katmanı sağlayarak daha özel olma eğilimindedir . Çeşitli profesyoneller ve kuruluşlar genel antivirüsü tercih etmeye karar vermiş olsa da, birçoğu bunu diğer kötü amaçlı yazılımdan koruma araçlarıyla da güçlendirdi.

Kötü amaçlı yazılım nedir?

Malware, ‘amaçlı yazılımlar’ kısaltması, size veya makineyi zarar vermek oluşturuldu yazılımların her parçası atfedilen geniş terimdir. Terim, ‘bilgisayar virüsü’ gibi ifadelerle aynı zamanda icat edilmiş olsa da, 2000’lerin sonlarına kadar ana akım haline gelmedi.

‘Virüs’ ve ‘kötü amaçlı yazılım’ın eş anlamlı olmadığını belirtmek önemlidir. Virüsler, genellikle kendi kendini çoğaltma ve ağlar aracılığıyla yayılma yetenekleriyle tanımlanan çok özel bir kötü amaçlı yazılım türü olma eğilimindedir . Bu, farklı bir kötü amaçlı yazılım türü olan solucanlarla paylaştıkları bir özelliktir. Virüsler ayrıca çeşitli işlevleri yerine getirmek için kodlanabilir, ancak genellikle kurbanın kötü amaçlı bir dosya veya program açarak onu etkinleştirmesi için kandırılması gerekir.

Antivirüs yazılımı nedir?

Virüsler yalnızca bir tür kötü amaçlı yazılımsa, virüsten koruma yazılımı tüm bu diğer tehditlerle savaşamaz, değil mi?

Tam olarak değil.

Kötü amaçlı yazılımlar ilk olarak internetin ilk günlerinde, ev içi bağlantıdaki patlama ile birlikte ön plana çıktı. İnternet erişimi olan kişilerin sayısı arttıkça, kötü amaçlı yazılımlar daha kolay yayılabilirdi ve kötü amaçlı yazılımların en yaygın biçimi mütevazı virüslerdi.

Cascade, Phantom ve Anna Kournikova gibi gösterişli ve coşkulu örnekler sayesinde virüsler medyanın büyük ilgisini çekti. Siber güvenlik firmaları, birçoğu diğer kötü amaçlı yazılım türlerine karşı koruma sağlasalar da ve isim takılıp kalsa da, bundan faydalandılar ve ürünlerini ‘antivirüs yazılımı’ olarak pazarlamaya başladılar.

Bugün, sözde ‘antivirüs’ programları, çok çeşitli farklı kötü amaçlı yazılım türlerine karşı koruma sağlayacaktır. Aslında, daha fazla siber suçlu onları daha etkili yöntemler lehine terk ettikçe, virüslerin kendileri giderek daha nadir hale geliyor.

Antivirüs ve kötü amaçlı yazılımdan koruma aynı şey midir?

Kafa karıştırıcı bir şekilde, virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılımdan koruma araçları aynı şey değildir. Kötü amaçlı yazılım temizleme araçları olarak da bilinen kötü amaçlı yazılımdan koruma programları , işlev açısından geleneksel antivirüs programlarından biraz farklıdır.

Antivirüs, önlemeye odaklanır ve bir makineyi en başta virüs bulaşmasını engelleyerek korur. Bununla birlikte, kötü amaçlı yazılımdan koruma, önceden indirilmiş ve etkinleştirilmiş olan kötü amaçlı programların kökünü kazımaya ve yok etmeye yöneliktir. İki araç arasında çok fazla geçiş olsa da, birçok güvenlik uzmanı, korumayı en üst düzeye çıkarmak için hem virüsten koruma hem de kötü amaçlı yazılımdan koruma araçlarını birlikte kullanmanızı önerir.

Yazının orijinali için tıklayınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.