Bulut - Cloud Teknolojileri

Hizmet olarak PC (PCaaS) için 5 dakikalık kılavuzumuz

Hizmet olarak (PC as a Service-PCaaS) bilgisayar nedir, işinize nasıl yarar sağlayabilir ve nasıl başlarsınız?

Hizmet olarak PC (PCaaS), standart PC yaşam döngüsü yönetimine popüler bir alternatif haline geldi. BT departmanlarının, güvenlik gibi daha acil görevlere odaklanması için lojistik ve bakım sorumluluklarını devretmesine olanak tanıyor.

Birçok yönden, PCaaS, işletmelerin  daha yeni ve daha iyi teknolojiyi en az sorunla benimsemesini sağlayan başka bir “hizmet olarak” model olduğu için dijital dönüşümle de bağlantılıdır. ABD’de, Market Watch’a göre, 2024 yılına kadar pazarın 141.6 milyar dolara ulaşması bekleniyor ve bu, 2019’da tahmin edilen 15.9 milyar dolardan önemli ölçüde yüksek.

PCaaS nedir?

Bazen ‘hizmet olarak cihaz’ (DaaS) olarak da bilinen PCaaS modeli, donanım, yazılım, servis ve finansmanı tek bir kurulumda bir araya getirerek bilgisayar yaşam döngüsü yönetimini basitleştirmeyi amaçlar. Buradaki fikir, işgücü deneyimini iyileştirmek ve çalışanlar ile bilgisayarları arasında sorunsuz çalışan BT oluşturmaktır.

Aynı zamanda bir CIO’nun bir şirkete daha fazla dijital hizmet eklemesine, performansı iyileştirmesine ve nihayetinde kendi alanında rekabet etmesine yardımcı olmasının temel bir yoludur.

PCaaS pazarında her biri farklı paketlere sahip çok sayıda satıcı vardır. Dell gibi büyük şirketler, 24 saat destek ve tek bir iletişim noktası olarak hareket etmek için ‘Servis Teslimat Yöneticisi’ ile kapsamlı servisler sunabilir.

Hangi sağlayıcıyı kullanırsanız kullanın ve seçtiğiniz plan ne olursa olsun, PCaaS’ı oluşturduğu söylenen beş temel sütundan oluşacaktır:

  • Cihazlar ve yazılımlar  BT departmanları tarafından seçilir.
  • Görüntüleme, etiketleme, yazılım paketleme vb. dahil olmak üzere yapılandırma hizmetleri  sunulur.
  • Uzaktan yönetim hizmetleri,  temel olarak arıza/düzeltme türlerine odaklanır ve ayrıca cihazları, güvenliği ve ağ yapılandırma ayarlarını doğrudan yönetebilir.
  • Varlık kurtarma  , kullanımdan kaldırılan makinelerin yeni cihazlar için değiştirilmesini içerir.
  • Sabit finansman  , yukarıdaki unsurların aylık tek bir abonelik ücreti altında birleştirilmesini sağlar.

PCaaS’ın ticari faydaları nelerdir?

Windows 10 ana ekranının görüntülendiği birden fazla bilgisayarın bulunduğu uzun bir ofis masası

PCaaS çok farklı şekillerde bir organizasyon, iş cihazlarını tedarik şey dahil yadsınamaz sadeleştirme olmanın ana biri yararlanabilir cep telefonları için masaüstü. Aslında, düzenli olarak ihtiyaç duymadığınız, ancak ekibinizin şu anda üzerinde çalıştığı bir proje için gerekli olan donanımı da içerebilir. Büyük olasılıkla yalnızca birkaç kez kullanacağınız cihazlara para atmak yerine, cihazları artık ihtiyaç duymadığında iade edeceğiniz ortak satıcınızdan bir kira sözleşmesiyle sipariş edebilirsiniz. Bu sayede proje tamamlandıktan sonra kuruluşunuz gereksiz donanımlara takılmayacaktır. Ancak en önemlisi, çok para tasarrufu sağlar ve PCaaS, donanım, yazılım ve tüm ek hizmetleri sabit bir aylık ücret altında bir araya getirerek maliyetleri azaltmakla ilgilidir.

PCaaS ayrıca ekipmanınızı daha yeni modellere yükseltmeyi kolaylaştırarak kuruluşunuzun daha az maliyetle mevcut teknolojinin zirvesinde kalmasını sağlar. Sonuçta, hiç kimse maliyetleri düşürmek için eski, gecikmeli masaüstü bilgisayarları kullanmaktan hoşlanmaz: eski donanım, iş süreçlerini önemli ölçüde yavaşlatabilir, üretkenlik düzeylerini düşürebilir ve günlük görevleri tamamen perişan hale getirebilir. Öte yandan, özellikle masaüstü bilgisayarlarınızın kuruluşunuza birkaç yıl daha dayanmasını umuyorsanız, yeni ekipman genellikle pahalıdır. PCaaS ile iş ortağı-satıcınız eski donanımı alıp yeni bilgisayarlarla değiştirecektir. Bu şekilde, tüm ofis için yeni masaüstü bilgisayar alışverişi yapmak yerine kendi müşterilerinizin ihtiyaçlarına odaklanabilirsiniz. PCaaS ayrıca BT departmanlarına da fayda sağlarSerbest bırakılmış bir iş akışı ve serbest kaynaklarla, işi ileriye taşıyan daha yüksek katma değerli girişimlere odaklanabilen .

Yeni bilgisayar yönetimi modelleri, bulut sağlamayı da içerebilir. Birleşik uç nokta yönetimi (UEM), BT departmanlarının işletim sistemlerini ve makineleri entegre etmeyle ilişkili ağır yükleri ortadan kaldırmasına yardımcı olur. Bunun yerine bulut, cihazları yapılandırarak yönetim uygulamalarını kolaylaştırmaya ve yeni çalışan deneyimi kullanım senaryolarının kilidini açmaya yardımcı olabilir.

Ancak PCaaS her işletme için gerekli olmayabilir. UEM’e rağmen, bulut bilişim, PCaaS’a farklı bir yol çiziyor ve eleştirmenler hizmetin yakında modası geçebilecek donanıma yapıştığını iddia ediyor. İşletme büyüklüğü de dikkate alınmalıdır. Küçük işletmelerin bu tür kaynakları bir hizmete ayırması ekonomik olmayabilir (koşmadan önce yürümeniz gerekir). Ayrıca, başlangıç ​​kültüründe kişisel cihazlarda çalışmak yaygındır.

PCaaS’ı kullanmaya başlama

Yatırımın büyüme oranını inceleyen ve analiz eden iki kadın çalışan.

Halihazırda dijital dönüşüm sürecinde olan işletmeler, büyümeyi desteklemek için özellikle zamanın değerinin ve iş gücü deneyimine yatırım yapmanın öneminin farkında olmalıdır.

Ancak, sürece geçmeden önce, PCaaS’nin potansiyel maliyetlerini belirlemek için titiz bir yatırım getirisi değerlendirmesinden geçmek faydalı olacaktır. Kuruluşlar, modelin yalnızca cihazların kendileri üzerinde değil, aynı zamanda bilgisayar yaşam döngüsü yönetiminin diğer bölümlerinde de etkisi olduğunu dikkate almalıdır. Bu nedenle, kulağa ürkütücü gelse de, bir işletmenin ihtiyaçlarını belirlemenin yanı sıra harcama sürecini de araştırmak gerekir.

Sürecin şeffaflığını tespit etmenin yanı sıra PCaaS’nin gerçek değerini sergilemek için hem işletmenin hem de BT’nin temel endişelerini ve hedeflerini hizalamak önemlidir. Bazıları süreci ileriye doğru atılmış önemli bir adım olarak görse de, diğerleri bunu basitçe potansiyel iş akışı kesintisi olarak tanımlayabilir. Bu nedenle, PCaaS’a geçiş ve tüm faydaları, tüm soru ve şüpheleri yanıtlamak için zaman ayırarak tüm personel üyelerine kapsamlı bir şekilde anlatılmalıdır. 

Son olarak, işletmeler fazla ücretlendirilmemelerini sağlamak için PCaaS’ın değerinin farkında olmalıdır. Kapsamlı araştırmaya zaman ayırın ve her zaman ince baskıyı okuyun. Parlak yeni teknoloji fikri her zaman cazip gelse de , değeri yalnızca işe ne kadar iyi fayda sağladığıyla belirlenir.

Makalenin Orjinal Kaynağı: https://www.itpro.com/product-lifecycle-management-plm/34362/our-5-minute-guide-to-pc-as-a-service

One thought on “Hizmet olarak PC (PCaaS) için 5 dakikalık kılavuzumuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.