Bulut - Cloud TeknolojileriHaber Duyuru Etkinlik

HPE, Athonet’in satın alınmasıyla özel 5G genişletmesini hedefliyor

HPE, 5G özel ağları sağlamak için İtalya merkezli Athonet şirketini satın aldı.

HPE, şirketin kurumsal ağ erişimini genişletecek ve Greenlake platformunu güçlendirecek bir hareket olan mobil çekirdek ağ sağlayıcısı Athonet’i satın aldığını duyurdu.

Sektör devi, bu hamlenin uç nokta tekliflerini birleştireceğini ve Athonet’in gelişmiş 5G özel ağları sağlamak için sektördeki konumundan yararlanacağını ve B2B müşterileri için daha hızlı dağıtımlara yol açacağını belirtti. 

Bu hizmetlerden en fazla yararlanabilecekler bulut hizmet sağlayıcıları olarak belirlendi. HPE artık telekomünikasyon şirketlerine ve sektördeki diğer kuruluşlara gelişmiş ağ düzenlemesi ve otomasyonu dahil olmak üzere özel 4G ve 5G ağları sunabilecek.

HPE, yasal onaylara tabi olarak işlemin üçüncü çeyreğin başında kapanmasını bekliyor. Bundan sonra bir noktada firmanın hizmetleri HPE’nin Aruba portföyüne entegre edilecek ve BT yöneticilerinin özel 5G’yi HP’nin birleştirilmiş konsolu aracılığıyla kontrol etmesine ve platformun AIOps’undan faydalanmasına olanak tanıyacak.

Athonet İtalya merkezlidir ve dünya çapında 450’den fazla müşteriye ve ortağa 4G ve 5G mobil çekirdek ağları sunmuştur. Özel sektör ve kamu sektörü dağıtımında uzmandır ve HPE’nin işine entegrasyon, daha eksiksiz özel ağ kapsamı sağlayacak şekilde ayarlanmıştır.

HPE, özel 5G’yi gelecek için önceliklerinden biri olarak belirledi ve Athonet ile bu hizmetler, şirketin uçtan buluta platformu olan HPE Greenlake’e getiriliyor.

Greenlake aracılığıyla, özel 5G ve Wi-Fi, aylık abonelik modeliyle sunulacak ve işletmelerin platformun bir hizmet olarak sunulan ağ üzerinden özel 5G’yi benimsemesine olanak tanıyacak tüketim modelleriyle birlikte sunulacak.

HPE Küresel Başkan Yardımcısı ve İletişim Teknolojileri Grubu Genel Müdürü Tom Craig, “Telco müşterileri, bağlantılı uçta artan müşteri beklentilerini karşılamak için özel 5G ağlarını dağıtmanın daha basit yollarını arıyor” dedi .

“Aynı zamanda kurumsal müşteriler, mevcut kablosuz ağlarını tamamlayan kampüs ve endüstriyel ortamlarda düşük gecikme süresi, ayrılmış kaynaklar, genişletilmiş menzil ve güvenlik ile özelleştirilmiş bir 5G deneyimi talep ediyor.

“Athonet’in satın alınmasıyla HPE, CSP ve kurumsal müşteriler için en eksiksiz özel 5G ve Wi-Fi portföylerinden birine sahip oldu ve bunu HPE GreenLake aracılığıyla bir hizmet olarak sunacağız.”

Athonet, Aruba’ya getirildiğinde, Eylül 2020’de HPE tarafından satın alınan SD-WAN işletmesi Silver Peak gibi firmaların yanında yer alacak.

Özel 5G ağları, işletmelere bir dizi iyileştirilmiş hizmet sunar ve nesnelerin interneti (IoT) cihazları, uç bilgi işlem, endüstriyel robotik, telematik ve gelişmiş veri ağı gibi sistemler için önemli bir destektir .

Mart 2022 tarihli bir IDC tahmini , özel 5G pazarının 2026 yılına kadar yıllık 1,6 milyar ABD Doları (1,3 milyar £) değerine ulaşacağını öngördü.

Bu ağlar, özellikle üretim katları ve nakliye merkezleri gibi kontrollü ortamlara yüksek verim sağlama ihtiyacı olan işletmeler arasında giderek yaygınlaşıyor.

Nokia ve Kyndryl, 418 milyar sterlinlik Endüstri 4.0 pazarındaki operasyonları genişletme amacıyla özel 5G’de genişletilmiş bir ortaklık duyurdu .

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.