İşletim Sistemleri

Microsoft resmi olarak Windows 11’i Parallels aracılığıyla Mac’lere getiriyor

Windows 11 Mac’lere geliyor

Parallels ile ortaklık, resmi Windows 11 işletim sistemini ilk kez Mac’e getiriyor, ancak bir püf noktası var

Microsoft, M1 ve M2 Apple silikon yongaları ile donatılmış Mac’leri çalıştıran kullanıcıların artık Windows 11’i Parallels Desktop sürüm 18 aracılığıyla Apple donanımına yükleyebileceklerini duyurdu.

Windows 11, işletim sisteminin (OS) sanallaştırılmış bir örneği aracılığıyla sunulan Windows 11 Pro ve Enterprise’ın Arm sürümleriyle sınırlı olacaktır.

Parallels, Mac sahipleri tarafından Apple donanımı üzerinde çalışan önceki Windows işletim sistemlerinin sanallaştırılmış örneklerini almak için yıllardır kullanılmaktadır.

Sanallaştırma yazılımı, 2021’den beri Apple silikon Mac’lerde destekleniyor, ancak Windows yüklemeleri her zaman resmi olmayan geçici çözümler gerektirdi. Microsoft, Perşembe günü Windows 11 kol kurulumlarına resmi olarak izin verdi.

Apple’ın M1 yongası piyasaya sürülmeden önce, Mac’leri Intel CPU’lar tarafından destekleniyordu ve kullanıcıların Windows 10’u bilgisayara yerel olarak yüklemek için sabit disklerini bölmelerine olanak tanıyan Apple’ın Boot Camp Assistant yazılımını destekliyordu. 

Bu yöntemle, kullanıcılar önyükleme sırasında hangi işletim sisteminin başlatılacağını seçebilir. Apple, Boot Camp Assistant’ı kendi çipleriyle çalışan Mac’lere getireceğini hiçbir zaman önermedi.

Parallels, Windows’u Mac’lerde çalıştırmak isteyenler için hala uygun ve popüler bir seçenekti, ancak disk bölümlemeli bir kurulum için sabit sürücülerinde önemli bir alan ayırmak istemediler.

Mac’te Windows 11 Arm: Sınırlamalar

Windows 11’i Mac’te çalıştırmak isteyen kullanıcıların ana dezavantajlarından biri, Arm sürümünün zaman zaman Windows için oluşturulmuş uygulamaların düzgün çalışmadığı sorunlarla karşılaşmasıdır.

Bunun nedeni, yazılım sürücülerinin yalnızca genel olarak Windows 11 için değil, Arm tabanlı PC’ler için Windows 11 için özel olarak geliştirilmesi gerekmesidir.

Bu, potansiyel olarak virüsten koruma ve kötü amaçlı yazılımdan koruma ürünlerinin, yazdırma yazılımlarının, diğer sanallaştırma yazılımlarının ve çeşitli çevre birimlerinin düzgün çalışmasını etkileyebilir.

‘Windows deneyimini değiştiren’ bazı yazılımlar, Windows 11 Arm’da da sorunlarla karşılaşabilir. 

Microsoft, giriş yöntemi düzenleyicileri (IME’ler), yardımcı teknolojiler ve bulut depolama uygulamaları gibi uygulamaların bu kategoriye girebileceğini söyledi.

Ek bir sanallaştırma katmanı gerektiren uygulamalar da desteklenmez. Android için Windows Alt Sistemi ve Linux için Windows Alt Sistemi – Windows kullanıcılarının sırasıyla Android ve Linux uygulamalarını Windows içinden çalıştırmalarına izin veren yazılım , Parallels Windows deneyiminde çalışmaz.

Siber güvenlik uzmanları için Windows Sandbox ve Virtualization-based Security (VBS) de çalışmaz.

Windows Faks ve Tarama kullanılamayacak ve Microsoft ayrıca bazı üçüncü taraf virüsten koruma yazılımlarının çalışmayabileceği konusunda uyardı, ancak Windows Güvenliği’nin sistemi siber güvenlik tehditlerinden koruyacağından emin oldu.

Kullanıcılar, Windows makineleri için oluşturulmuş ancak Microsoft Store’da bulunmayan yazılımları çalıştırmaya devam edebilecek.

Mac’te Windows 11 Arm: Lisanslama

Parallels, “kullanıcıların Windows 11’i normal Windows satın alma süreçleri aracılığıyla satın alabileceklerini” söyledi. 

Bir Windows 11 Pro anahtarının maliyeti doğrudan Microsoft’tan 219,99 £’dir ve Windows 11 Enterprise lisansları Microsoft 365 Enterprise aracılığıyla satın alınır. Bu lisansların Parallels ile nasıl çalışacağı hemen belli değil.

Parallels bir blog yazısında “Mac cihazında çalışan Windows 11 işletim sistemini lisanslamak basittir” dedi. 

“Anahtar Yönetim Hizmetleri gibi kurumsal lisanslamayı ele alan aynı toplu lisanslama sistemi, Windows 11 konuk işletim sistemine Pro veya Enterprise lisansları sağlamak için kullanılabilir.”

Mac’te Windows 11 Arm: Windows 365 Cloud PC alternatifi

Microsoft, Windows 365 Cloud PC hizmeti ile Mac kullanıcılarının Windows 11’e herhangi bir cihazdaki tarayıcıları aracılığıyla nasıl erişebileceklerini de vurguladı.

İş kullanıcıları, bir Windows 11 bulut sunucusuna kullanıcı başına aylık 31 ABD doları (yaklaşık 26 £) gibi düşük bir ücretle (maksimum 300 kullanıcıyla) erişebilir.

Temel plan, iki sanal CPU’ya, 4 GB RAM’e ve 128 GB depolamaya erişim ile bulutla çalışan bir Windows örneğine erişim sunar . Sırasıyla 8 GB RAM ve 16 GB RAM sunan Standart ve Premium katmanlarda fiyatlar yükseliyor. Premium katman ayrıca sanal CPU sayısını ikiye katlayarak dörde çıkarır.

Makalenin orjinal kaynağını bu linkten okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.