İnternetMakale

İnternet hız testi – Speedtest nedir?

İnternet hız testi, internet kullanan herkes tarafından bilinen ve bir diğer adı ile “speedtest” nedir? 

İnternet hız testi – “speedtest” nedir? 

Speedtest sizin internet hız testini yaptığınız andaki internet bağlantınızın kaç Mbps olduğunu gösteren bir uygulamadır. Genelde girmek istediğiniz bir web sitesi veya kullanmak istediğiniz bir uygulama yavaş açıldığında yada hiç açılmadığında kullandığınız internet hizmetini aldığınız internet servis sağlayacınızın size ne kadar internet hızı verdiğini öğrenmek için bu testi yaparsınız. Bu test aracılığı ile cep telefonu ve bilgisayarınızın internet bağlantı kalitesinin değerini de öğrenebilirsiniz.

İnternet hız testi – Speedtest neden yapılır?

Kullandığınız , tablet, telefon veya kişisel bilgisayar (masaüstü, notebook-laptop) gibi cihazlar ile girmek istediğiniz web sitesine veya kullanmak istediğiniz uygulamanın yavaş çalışmasında ilk aklıınıza gelen internet bağlantınızı kontrol etmek oluyor. İnternet bağlantınız var ve siz internet hala bağlantı sorunu yaşıyorsanız sonrasında ilk yapacağınız şey internet bağlantı hızını kontrol etmek oluyor.

Peki bu durumda ne yapıyorsunuz.. Arama motoruna internet hız testi yapıp, ilk sıradaki web sitesinden veya sürekli kullandığınız bildiğiniz web sitesinden bağlantı hızınızı kontrol ediyorsunuz. Bu siteler genel de hizmet aldığınız internet servis sağlayıcılar olduğu gibi dünyada en çok kullanılan hız testi uygulaması siteleri üzerinden bağlantı hızınızı kontrol ediyorsunuz.

İster bir uygulama yükleyin ister bir web sitesi kullanın, bağlantınızın performansını anlamak için testi birkaç kez çalıştırmak iyi bir fikirdir. İndirme ve yükleme hızı sonuçları sunan her testin tamamlanması bir dakikadan kısa sürecektir. Bazı popüler hız testi hizmetleri arasında Speedtest, Fast.com veya CloudFlare gibi web siteleri bulunuyor. Bunlardan biri ile internet bağlantınızı hızlıca kontrol edebilirsiniz.

Peki internet hız testini nasıl yaparsınız?

Genelde arama motoruna hız testi yazdığınızda karşınıza çıkacak ilk sitelerden biri www.speedtest.net sitesi olacaktır. Bu siteye girdiğinizde karşınıza aşağıdaki gibi, biri masaüstü web sitesi ekran görüntüsü, diğeri cep telefonu ekran görüntüsünde olduğu gibi bilgiler çıkacaktır. GO butununa basarak hizmet aldığınız servis sağlayıcının size sunduğu internet hızınızı öğrenebilirsiniz.

One thought on “İnternet hız testi – Speedtest nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.