Bilişim ProfesyonelleriMakaleManşet

İşletmenizin dijital bir ikize ihtiyacı var mı?

İşletmeniz için dijital bir ikiz geliştirmek, bağlantı ve karlılıkta yeni bir çağ açabilir ve şirketinizin COVID sonrası hazır olmasını sağlar.

İş süreciniz için dijital bir ikiz oluşturmak, ticari ve kaynak verimliliği sağlayabilir. TechUK, bir dijital ikizi şu şekilde tanımlıyor: “Fiziksel veya fiziksel olmayan bir şeyin durumunun ve davranışının gerçek dünyadaki işlevsel bir çıktıyla ilgili, sanal bir temsili.” 

Genellikle şehirlerle, yapılı çevreyle ve günümüzdeki üretimle ilgili olarak, tüm işletmeler yenilik yapmalarına, işlerini kolaylaştırmalarına ve müşterilerine daha iyi ürün ve hizmetler sunmalarına yardımcı olacak bir dijital ikiz geliştirebilir.

Uygulamada, bir dijital ikiz, dijital ikizden gerçek dünyadaki eylemleri yönlendiren veri toplama için sensörler, çoklu iletişim kanalları ve analitik modeller (simülasyonlar veya görselleştirme) dahil olmak üzere bir dizi teknoloji içerecektir.

İşletmeler, salgın sonrası talebi karşılamak için ürün ve hizmetlerini geliştirmeye çalışırken, hızla yenilik yapmak çok önemlidir. Onların Ve dijital dönüşüm yol haritaları da çizilmiş yeniden radikal olmuştur, dijital ikizler düzene operasyonlar için bir platform sunuyoruz ve etkili dahil teknolojileri kullanan 5G şeylerin internet (IOT) ve yapay zeka (AI) . Endüstri 4.0 ve tüm bu teknolojilerin kullanımı, üreticiler dijital geleceklerini benimsedikleri için , genellikle dijital ikiz konseptinin temel bir örneği olarak gösteriliyor .

Eğilimle ilgili bir raporda Deloitte, dijital ikizlerin bir işletmenin karar verme sürecini nasıl geliştirebileceğine de işaret ediyor:

“Dijital ikizler, bir kuruluşun proaktif, veriye dayalı kararlar alma, verimliliği artırma ve olası sorunları önleme becerisini büyük ölçüde artırabilir. Ve ne olurdu senaryolarını güvenli ve ekonomik bir şekilde keşfederek gelecekle deneyler yapmayı mümkün kılabilirler. “

Mobil bağlantı Ar-Ge şirketi InterDigital’in araştırma ve inovasyon direktörü Gaël Seydoux, dijital bir ikiz geliştirmek için ideal bir aday olarak insan kaynakları ve eğitime işaret ediyor. “Dijital ikiz teknolojinin en umut verici kullanım örneklerinden biri, eğitim ve İK amaçları için sanal aracılar oluşturmaktır” diyor. “Kitlesel uzaktan çalışma, eğitimin giderek sanal hale geleceği anlamına geliyor ve dijital temsilcilerin, çalışanlarla cana yakın bir şekilde çalışıp etkileşimde bulunabilmelerini sağlamak, eğitim kalitesinin düşmemesini sağlamak için zorunludur.”

Bir dijital ikizin bir işletmeye sağlayabileceği pratik fayda, sürekli zekadır. Veriler, IoT gibi genişleyen teknolojilerden bir şirkete akarken, bu bilgileri stratejik planlamayı yürütmek için kullanmak artık hiçbir kuruluşun görmezden gelemeyeceği ticari bir zorunluluktur.

Gartner, 2021 boyunca dönüşüm teknolojileri olarak hiperotomasyon, yapay zeka mühendisliği ve dağıtılmış bulut dahil olmak üzere çeşitli teknoloji trendlerine işaret ediyor. Bunların tümü dijital bir ikizin eklenmesiyle bağlantı kurabilir ve bunlardan faydalanabilir. Bir dijital ikizin bunlara ve diğer teknolojilere getirebileceği ek bilgiler, gelişmiş siber güvenlik ve iyileştirilmiş müşteri ve çalışan deneyimlerini içerir.

Dijital ikizinizi kucaklamak

Yine de dijital bir ikiz geliştirmek, hızlı bir geri dönüş görevi değildir. IT Pro’ya konuşan Rolls-Royce Power Systems teknik ürün müdürü Sean Gigremosa, işletmelerin dijital bir ikiz geliştirmeye başlarken karşılaşabilecekleri zorlukları özetledi. “Asıl zorluk, farklı sistemler ve çözümlerdeki şeyleri düşünmeye alışmış bir BT kuruluşunu ikna etmektir. Dijital ikiz gerçekten farklı bir mimari zihniyettir ve bazı BT kuruluşları dijital ikiz mimariye geçmenin değerini görmezler.”

Gigremosa ayrıca açıkça tanımlanmış bir kullanım senaryosuna sahip olduğunu da belirtiyor. “Diğer zorluk ise gerçekten doğru kullanım durumu veya dijital ikiz ile çözülecek problem üzerinde başlamak. Bir başlangıç ​​noktanız olmalı; kesinlikle okyanusu kaynatmak istemezsiniz. Küçük bir şeye başlayın ve onu başarıya ulaştırın ve bunun üzerine inşa edin ”diyor.

Gelişmekte olan pek çok teknolojiyle, iş liderleri bunalmış hissedebilirler. Genişleyen DARQ teknolojileri (dağıtılmış defter, yapay zeka, genişletilmiş gerçeklik ve kuantum hesaplama), birçok işletmenin aşağıya inmek istediği bir yol gösteriyor. Ancak, bu teknolojilerin uygulanması ve kucaklayan Iot , endüstriyel IOT (IIoT) ve 5G herhangi bir kafa karışımını yapar CIO veya CTO.

Tüm bu teknolojiler, tüm işletmeleri farklı derecelerde etkileyecektir. Şirketler, dijital ikiz konseptini kullanarak, oluşturdukları dijital ikiz veya ikizlerle birlikte bunları kullanmak için ilk adımlarını atabilirler. Çoğu işletmenin birkaç dijital ikiz geliştirmesi düşünülemez değil, bazıları tek başına var olurken diğerleri tamamen entegre.

Gelecek sanal

Dijital ikizlerin kullanımı birçok sektörde giderek yaygınlaşmaktadır. Twaice, araç üreticilerinin pil ömrünü daha iyi tahmin etmesine yardımcı olmak için otomotiv endüstrisi için, özellikle elektrikli araç (EV) pilleri için dijital ikizler yaratıyor. Cityzenith, inşaatta yapılı çevrede daha fazla verimlilik yaratmak için binaların sanal kopyalarını oluşturur. 

Sağlık hizmetlerinde, klinisyenlerin teşhisine yardımcı olmak için bir hastanın organlarının dijital ikizi oluşturmak artık mümkün. Auckland Bölge Sağlık Kurulu, hastanenin fiziksel varlıklarını modellemek ve uzaktan yönetmek ve her bir kaynağın nasıl kullanıldığını iyileştirmek için Auckland Şehir Hastanesi’nin dijital bir ikizini oluşturdu.

Halihazırda dijital ikiz kavramı net tanımlardan ve aynı zamanda standartlardan yoksundur. Dijital İkiz Konsorsiyumu netleştirmek ve daha geniş kabulü için konsept sürücü çalışıyor. Ve yapılı çevrede, Cambridge Üniversitesi’nin Dijital Yapılı Britanya Merkezi (CABB), “yapılı çevremizden daha iyi sonuçlar elde etmek için bağlantılı dijital ikizlerden oluşan bir ekosistem” adını verdiği bir Ulusal Dijital İkiz yaratmak için bir program oluşturdu.

Ulusal Dijital İkiz Programı başkanı Mark Enzer, dijital ikiz girişimlerinin tüm işletmelerin dijital dönüşümünün bir parçası olduğu sonucuna varıyor: “Burada ve şimdi dijital ikizleri geliştiren ve birbirine bağlayan kuruluşlardan bu içgörüyü elde edebilmek, Ulusal Dijital İkiz Programı tüm endüstri, akademi ve hükümet genelinde çalışıyor. “

Gigremosa, dijital ikizlerin nasıl iletişim kurabileceğine dair bu daha kapsamlı görüşü yineliyor: “İkizin değeri içsel olarak iyidir, ancak daha büyük değer, ikizlerimizi müşterilerimizin ikizlerine, tedarikçilerimizin ikizlerine ve ötesine bağlamaya başladığımız zamandır. İkizlerden oluşan bir ekosisteme sahip olarak çok fazla değer ve içgörü üretebiliriz. “

Yeterli sayıda işletme dijital ikizlerini geliştirdiğinde, kritik bir kitleye ulaşılabilir. Birkaç ikizin birbirine bağlanması yeni fırsatlar yaratır ve maliyetler azaltılarak ve müşteri deneyimleri artırılarak verimlilik iyileştirilebilir. 

Dijital ekosistem, büyük ölçüde IoT ve 5G’nin sunacağı hızlı mobil geniş bant ortamları sayesinde genişledikçe, bu yeni dijital ortamlardan tam olarak yararlanmak için dijital ikizler oluşturulabilir. Bir dijital ikizi fiziksel karşılığının üzerine katmanlayın, fiziksel sistemleri birçok kısıtlamasından kurtarır. 

Dijital bir ikizin sunabileceği çeviklik ayrıdır, ancak sonuçta, işletmelerin gelişmesini ve yenilik yapmasını sağlayan şey, ikizlerin birbirleri arasında kurabilecekleri bağlantılardır.

Makalenin Orjinal Kaynağı : https://www.itpro.co.uk/business-strategy/digital-transformation/359392/does-your-business-need-a-digital-twin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.