Bilişim ProfesyonelleriMakale

Kamu sektörü ve özel sektör – geçiş yapmak nasıl bir şey

Kamu ve özel sektör arasında geçiş yapmak CIO’lar için nadiren olabilir, ancak bu hareketi yapan bir teknoloji şefi bunun büyük faydalar sağladığını söylüyor.

Pek çok CIO (Chief Information Officer) için, kamu sektöründen özel sektöre geçiş, rahatça yapılamayacak kadar büyük bir hamle gibi görünür. 

Şu anda Boots’ta CIO olan Richard Corbridge, Nisan 2019’da Leeds Teaching Hospitals NHS Trust’ta CIO olarak görev yaptığı önceki görevinden vazgeçmeyi anlattığında bu algıyla bizzat karşılaştı.

“Ne yapacağım ile ilgili olarak, kamu sektöründen ve sağlık hizmetlerinden uzaklaşıp Boots’a gideceğim netleştiğinde birçok insan benimle iletişime geçti” diyor. “‘Özel sektöre geçerken dikkatli olun, çok hızlı tempolu, nasıl başa çıkacaksınız’ diyorlardı.”

Bu tür bir algı, bazı BT liderlerini sektörleri değiştirme girişiminden uzaklaştırabiliyor. Corbridge, kamudan özel sektöre geçiş yapan çok fazla CIO örneği olmadığını öne sürüyor ve önemli bir faktörün bilinmeyen korkusu olduğunu söylüyor.

“CIO’lar, özel sektöre girmenin o kadar hızlı ve inanılmaz derecede farklı ve korkutucu olacağına dair şehir efsanesinden endişe duyuyor ve kamu sektöründe kalmayı tercih ediyorlar. Gerçekte ise durum hiç de öyle değil.”

Corbridge ayrıca korku faktörünün her iki yöne de gittiğini fark ediyor. Bir kamu sektörü CIO’su geçiş yapmakta tereddüt edebilirken, yeni bir BT şefi arayan kuruluş, mavi çipli kimlik bilgileri olmayan birini atamak konusunda kendi çekincelerine sahip olabiliyor.

Corbridge, “Patronum biraz kumar oynadı” diyor. “Ağır bir şekilde düzenlenen büyük organizasyonlarda değişim ve yenilik deneyimleyen birini istiyordu ve bu beceriyi Boots’a getirmek istiyordu.”

Corbridge, şirkete yenilik müdürü olarak katıldı ve marka genelinde sağlık ve esenlik yeteneklerine yaratıcı bir yaklaşım oluşturmaya yardımcı oldu. Buradaki başarısı, Ağustos 2020’de başka bir değişime yol açtı, bu kez Leeds’te ve daha önce İrlanda’daki Sağlık Hizmetleri İdaresi’nde üstlendiği CIO görevini üstlendi.

Corbridge, 2020 boyunca ilk iki kilitlemeyi (pandemi kapanmasını), sanal GP hizmetlerinin oluşturulması, şubelerde COVID-19 testlerinin uygulanması ve çevrimiçi hizmetlere geçişi destekleyen programlar dahil olmak üzere Boots için bir dizi proje üzerinde çalışarak geçirdi. Daha önce hiçbir e-ticaret deneyimi olmayan Corbridge, çevrimiçi ticarette yıllık % 250 artışa öncülük etti.

İşletmenin bilmesi gereken kamu sektöründeki teknoloji liderliğinin kalitesine dikkat çekiyor. 

Corbridge, “Özel sağlık kuruluşlarına veya diğer sağlık kuruluşlarına veya ilaç şirketlerine gitmek için büyük NHS Trust CIO’larına bakıyorsanız, gerçekten dikkate alınması gereken bazı şaşırtıcı yetenekler var” diyor. (NHS Trust İngiltere ve Galler’deki Ulusal Sağlık Hizmeti içindeki bir organizasyon birimidir ve genellikle bir coğrafi alana veya özel bir işleve hizmet eder.)

Kamu sektöründeki dijital liderliğin son birkaç yılda önemli ölçüde geliştiğini savunuyor. Çevrimiçi öğrenmeden elektronik sağlık hizmetlerine ve müşteriye dönük çevrimiçi hizmetlerin geliştirilmesine kadar, modern kamu sektörü CIO’ları, kuruluşlarının operasyonel olarak mükemmelleşmesine yardımcı olmak için teknolojiden yararlanmalıdır.

“Verimlilik ve dönüşümle ilgili çünkü oldukça basit, başka yolu yok,” diyor. “Sağlık hizmetleri, yaygın söylentilerden çok daha hızlı ilerliyor. Geçtiğimiz on yıl içinde temeli büyük ölçüde değişti – hızlandı, değişim şevki orada, ekipler orada ve bir şeyler yapma arzusu var mı.”

Corbridge, bu yeni deneyimlerin kamu sektörü CIO’larını iyi durumda bıraktığını söylüyor. Boots’ta şirketin daha verimli olmasına ve daha fazla para yaratmasına yardımcı olan bir teknoloji yaratma görevi verilmiş olsa da, bir kamu sektörü CIO’sunun benzer şekilde organizasyonlarını daha verimli hale getirmesi ve tasarruf yaratması gerekiyor: “Gerçekte hala bir kâr ve zarar konuşması. . “

Boots ve Leeds Eğitim Hastaneleri arasındaki farkların, NHS Trust’ın bazılarının inandığı kadar büyük olmadığını söylüyor: her ikisi de büyük kuruluşlar, her ikisi de önemli düzeyde yönetişime tabidir ve her ikisi de yardımcı olmak için dijital teknolojiden yararlanmaya çalışıyor. kuruluşlarını ve vatandaşlara sundukları hizmetleri dönüştürür.

Yine de bazı farklılıklar var. “NHS’yi değişiklik yapmak için sınırlı bütçesini BT’ye harcamaya ikna etmeye çalışmayı düşünüyorsanız, her zaman bir ikna. , böylece neden daha zor bir sohbet olduğunu anlayabilirsiniz “diyor.

“Daha çok bir e-ticaret uzmanı olmak için bir dönüşüm gündemi olan bir perakendecide ve kitlesel kişiselleştirme ve dijital pazarlamayla ilgili yaptığımız her şeyde, ihtiyacımız olduğu gerçeğinin kesin olduğunu oldukça hızlı bir şekilde anlıyorsunuz. sağlık sisteminde bulunmayan teknolojiye yatırım yapmak. “

Kamu sektörüne geçiş nadir olsa da, kanıtlar CIO’ların neredeyse her zaman yeni fırsatlar aradığını gösteriyor. Gartner , CIO’ların en az % 25’inin herhangi bir zamanda “geçişte” olacağını ve organizasyonlarını veya rollerini değiştireceğini söylüyor . 

Analist, yeni bir CIO rolüne geçişin bir birey için en stresli, ancak ödüllendirici kariyer kilometre taşlarından biri olabileceğini söylüyor. İyi tasarlanmış bir geçiş, CIO ve katıldıkları organizasyon için daha fazla değer yaratır.

Peki Corbridge’i harekete geçmeye ne teşvik etti? 

“Yeni bir şey denemem gerekiyordu. ‘Haydi deneyelim; farklı olup olmadığını ve ne kadar heyecan verici olabileceğini görelim’ diye düşündüm.”

Rolün sağladığı yeni dijital dönüşüm fırsatlarına işaret ediyor. Walgreens Boots Alliance’ın bir parçası olarak Boots, çok daha büyük küresel bir organizasyonun parçasıdır. Corbridge, dünyanın her yerindeki işletmenin diğer bölümlerindeki yöneticilerle etkileşim kurma ve onlardan bir şeyler öğrenme şansına değer verir.

“Öyleyse bu büyük bir ilgi: ‘İngiltere BT’nin yaptıklarını nasıl alıp ABD’ye veya diğer ülkelere uygulayabiliriz?’ Bir BT noktasından COVID yanıtı etrafında neler yaptığımıza baktığımda, ifşa etmemiz gereken pek çok zor öğrenilmiş ders var. Aktarabileceğimiz gerçekten olumlu şeyler var. “

Bu nedenle Corbridge için, sektörlerdeki değişim bir nimet oldu – ve benzer bir hamle yapmak isteyebilecek diğer teknoloji liderlerine tavsiyeleri var: “Doğru kuruluşu bulun ve yapın.”

https://www.zdnet.com/article/for-the-cio-digital-transformation-remains-the-key-wherever-they-work/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.