Bilişim ProfesyonelleriMakale

Kırık ekonomilerimizi yeniden inşa etmek pazar düzeyinde işbirliği ile başlar

Kırık ekonomilerimizi yeniden inşa etmek pazar düzeyinde işbirliği ile başlar

Kırık ekonomilerimizi yeniden inşa etmek pazar düzeyinde işbirliği ile başlar

R3’ün CTO’su Richard Brown, salgın sonrası kırık ekonomilerin yeniden inşasında pazar düzeyinde işbirliğinin oynayabileceği rolü tartışıyor.

Şirketlerin krizden kurtulmak için yeni teknolojileri kullanmak için birlikte çalışmaları gerekecek.

Kriz zamanlarında işbirliği kritiktir – ve bu girişim dünyasında daha az doğru değildir. Tüm endüstrilerin mevcut pandeminin ekonomik etkisinden geri adım atması için, işletmelerin, şiddetli rakipler olsalar bile, kaynakları bir havuzda toplamaları ve piyasa düzeyinde işbirliğini güçlendirmenin bir yolunu bulmaları gerekecektir. Bu çerçevede, gelişmekte olan teknolojiler tüm endüstrilere ölçekte işbirliği yapmak için ihtiyaç duydukları araçları sağlamada nasıl bir rol oynayabilir?

Sağlık, finans, tedarik zinciri, lojistik veya diğer herhangi bir endüstride olsun, şirketler genellikle akranlarıyla işbirliğine karşı dikkatli olurlar. Firmaların fikri mülkiyetlerini kaybetme, kartel karşıtı düzenlemeler ya da ticari sır verme konusunda endişelerinin yanı sıra, rekabet kültürü etrafında serbest pazarlar kuruluyor.

Bu nedenle, bir piyasanın kilit yönlerinin bu kadar büyük olmasını kolaylaştıran uygulamaları dağıtma fırsatına rağmen, hiçbir zaman gerçekten olmadı. Tarihi boyunca, BT endüstrisi, bireysel firmaların işlerini optimize etmek için, genellikle büyük verimsizlikler yaratan ve bir bütün olarak endüstriler için ilerleme yolunda duran amansız bir yürüyüş izledi.

Ancak savunmalarında yazılım satıcıları, müşterilerinin değerli verileri paylaşma korkusuna uyan çözümler sunarak yalnızca pazardaki firmaların nasıl işlediğine yanıt verdiler. Şimdiye kadar, kurumsal yazılımın nadiren geçebildiği firmanın ve faaliyet gösterdiği pazarın söz konusu görünmez bir hattı var. Pazar düzeyinde optimizasyon elde etmek, bir tedarikçiye istenmeyen kontrol ve güç seviyelerini de yakalamadan düşünülemez.

Bu nedenle, tüm pazarın operasyonlarını merkezi bir paylaşılan hizmette bir araya getirerek şaşırtıcı yeni verimlilikleri takip etme fırsatı ortaya çıktığında bile, dalmayı haklı çıkarmak son derece zordur. Ancak, altyapıyı ve uygulamaları sizin için çalıştıran satıcılar üzerinde bu gücü bırakmadan tüm bir endüstrinin standartlaştırılması ve optimize edilmesinin bir faydası olsaydı ne olurdu?

Bir yazılım firması olarak, tüm sektör düzeyinde çalışan uygulamaları yazabileceğiniz ve dağıtabileceğinizi ve böylece bu tasarrufları ve fırsatları yakalamanızı ve müşterilerinize daha iyi hizmet vermenizi ancak sonuçta ortaya çıkan ağdaki her katılımcının saklandığını hayal edin. verilerinin, iş süreçlerinin ve iş mantığının şirket içinde veya bulutta gerçekte nerede çalıştığına dair kararları kontrol eder.

Bu, bir uygulamanın tüm endüstri için bir kez yazılabileceği anlamına gelir – hataların ve maliyetin basitleştirilmesini ve azaltılmasını düşünün – tıpkı merkezi piyasa hizmetlerinin veya tekel hizmet sağlayıcılarının eski günlerinde olduğu gibi, ancak varlıktan gelen büyük kontrol ve güç olmadan o merkezi operatör.

Bu dengeyi sağlayan bir dizi yüksek kaliteli kurumsal blockchain projesi zaten var. Onları karakterize eden şey, pazarlarının işleyişini, herkesin ve müşterilerinin yararına olacak şekilde geliştirmek için – genellikle rakip – firma gruplarını bir araya getirmeleridir.

Kurumsal blockchain‘in görünüşte basit ama dönüşümlü “Gördüklerim Gördüğüm” yenilikçiliği burada çok önemlidir. WYSIWIS, bir firmanın, güven duydukları ve kontrol ettikleri iş uygulamalarının, başka bir firmanın güven duydukları ve kontrol ettikleri uygulamalarla senkronize olduklarından emin olmalarını sağlar.

Aynı standart uygulama endüstri genelinde kullanılabilir, ancak her firma kendi kopyasının kontrolünü ve dolayısıyla kendi kaderini kontrol eder. Her firma, verilerinin nerede yaşadığına ve bunları kimin kontrol edeceğine karar verme gücünü elinde tutar.

Böylece, endüstriler nihayet rakipler de dahil olmak üzere tüm firmalar için tek bir büyük bilgisayarın avantajlarından yararlanabilir. Ve bu, nerede olması gerektiği konusunda kontrolü elinde tutarken, bireysel firma düzeyinde, genel bulutun avantajlarını güçlendirmenin anahtarıdır.

Önümüzdeki aylarda ve yıllarda kırık ekonomilerimizi yeniden inşa etme kabiliyetimiz, tüm endüstrilerin günlük iş uygulamalarına işbirliği ruhunu ileri sürme becerisine ve istekliliğine bağlı olacaktır. Ve kurumsal blockchain teknolojisi, piyasa düzeyinde optimizasyon ihtiyacını karşılamada merkezi bir rol oynayabilir ve kriz sonrası pozitif dijital değişim için zemin hazırlayabilir.

Bu makale; R3’ün CTO’su Richard Brown tarafından yazıldı.

Haber Kaynağı: https://www.information-age.com/rebuilding-our-broken-economies-starts-with-market-level-collaboration-123489684/

One thought on “Kırık ekonomilerimizi yeniden inşa etmek pazar düzeyinde işbirliği ile başlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.