Bilişim HukukuBilişim ProfesyonelleriMakale

Kişisel Veri Nedir ?

Sevgili Dostlar;
Bugünkü sohbet konumuza “kişisel veri” kişisel verilerin nitelikleri ve özellikleri üzerinde birkaç şey söyleyerek başlamak istiyorum.
Son bir yıldan beri sosyal medyada, internet ortamında, gün geçmesin ki, kişisel veri ile ilgili bir bilgi ya da haber ile karşılaşmayalım.
Peki nedir bu kişisel veri ?
Aslında sorunun cevabı kısaca 2016 yılında Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nda verilmiş. Ve Kanun’un 3/1-d maddesinde şöyle denilmiş : Kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgi kişisel veridir.
Böyle bir tanımlamada yer alan kavramları biraz yakından inceleyecek olursak;

 1. Her türlü bilginin kişisel veri olarak kabul edilmesi mümkündür. Kişilerin adı, soyadı, doğum tarihi ve doğum yeri, kişinin fiziki, ailevi, ekonomik ve sair özelliklerine ilişkin bilgiler, isim, telefon numarası, motorlu taşıt plakası, sosyal güvenlik numarası, pasaport numarası gibi bilgiler kişisel veridir.
 2. Bu bilgi gerçek kişiye ait olmalıdır. Diğer bir anlatımla hukuk süjesi olarak anonim şirket, limited şirket gibi tüzel kişilere ait bilgiler 6698 sayılı kanun kapsamında kişisel veri olarak kabul edilmemektedir. Sadece gerçek kişilere ait bilgiler kişisel veri kapsamında değerlendirilmektedir.
 3. Kimliği belirli veya belirlenebilir bir kişiye ait olan bilgiler kişisel veridir. Yani bir bilginin kimliği bilinen veya bilinebilecek durumda olan gerçek bir kişi ile ilişkilendirilebilmesi, o kişiye özgülenebilmesi halinde kişisel veri niteliğini kazanır. Başka bir anlatımla, kişisel verinin, kişinin fiziksel, ekonomik, kültürel, sosyal veya psikolojik kimliğini ifade eden somut bir nitelik taşıması veya kimlik, vergi, sigorta numarası gibi herhangi bir kayıtla ilişkilendirilmesi sonucunda kişinin belirlenmesini sağlayacak nitelikte olması gerekir.
  Sevgili Dostlar;
  6698 sayılı kanunun 6 ıncı maddesinde bir de “özel nitelikli kişisel veri” lerden bahsedilmektedir. Özel nitelikli kişisel verilere uygulamada ve doktrinde “hassas veri” diyen yazarlarımız da mevcuttur. Diğer verilere nazaran daha özel niteliğe sahiptirler. Bu verilerin neler olduğuna gelince :
  Kişilerin ırkı, etnik kökeni, siyasi düşüncesi, felsefi inancı, dini, mezhebi veya diğer inançları, kılık ve kıyafeti, dernek, vakıf ya da sendika üyeliği, sağlığı, cinsel hayatı, ceza mahkûmiyeti ve güvenlik tedbirleriyle ilgili verileri ile biyometrik ve genetik verileridir.
  Kanun’da özel nitelikli kişisel veriler, sınırlı sayma yoluyla belirlenmiş olup, kıyas yoluyla dahi genişletilmesi mümkün değildir.
  Kişisel verilerle ilgili açıklamalarımıza gelecek sohbetlerimizde de devam edeceğiz.
  Şimdilik sözü fazla uzatmayalım.
  Gelecek sohbetimizde buluşmak üzere.
  Sevgiyle kalın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.