Bilişim ProfesyonelleriHaber Duyuru Etkinlik

Microsoft, çalışan stresiyle mücadele için teknoloji patenti aldı

Patentli teknoloji, biyometrik verilere dayalı olarak bir çalışanın “kaygı puanını” hesaplıyor.

Microsoft’un yeni patentli özelliği, çalışan sağlığına ve esenliğine odaklanır ve çalışanlar strese girdiğinde bir mola öneriyor.

Teknoloji devi, “Sağlık İçgörülerini Yüzeye Çıkarmak İçin Bağlamsal Sinyallerden Duygu Algılama” “Emotion Detection From Contextual Signals For Surfacing Wellness Insights,” başlıklı patentinde, fitness izleyicileri, dijital asistanlar ve akıllı saatler dahil olmak üzere çeşitli giyilebilir cihazlardan biyometrik verileri toplayan bir “sağlıklı yaşam içgörü hizmeti” tanımlıyor.

Giyilebilir cihazlardan elde edilen kan basıncı ve kalp atış hızı izleme verileri, bir çalışanın e-posta yazma ve gözden geçirme, toplantılara katılma ve daha fazlası gibi iş görevleri sırasındaki stres düzeylerini tespit etmeye yardımcı oluyor.

Sistem, bir görevle ilişkili kaygı düzeyinin belirli bir eşiğin üzerinde olduğunu belirlerse, sağlık içgörü hizmeti, iş etkinliğiyle ilgili bir iyilik hali içgörüsünü tetikleyebiliyor.

Örneğin, hizmet, bir e-posta uygulamasından, bir kullanıcının bir yöneticiden gelen bir e-postayı okumak için önceden tanımlanmış bir eşikten daha fazla zaman harcadığını gösteren bilgiler alırsa, kullanıcının o belirli zamandaki kan basıncı ve kalp atış hızı değerlendiriyor.

Sağlıklı yaşam anlayışı çözümü, “ek veya alternatif olarak, stresli iş olayları yaşarken bir kullanıcının refahını artırmak için öneriler içerebiliyor.”

Örneğin, bir e-postayı okumak için uzun zaman harcamak bir endişe işaretiyse, sağlıklı yaşam öngörüsü “Bir ara vermeyi ve daha sonra geri dönmeyi düşünün” olabiliyor.

Ek olarak, hizmet, dil girdilerini kızgın, mutlu ve kayıtsız tonlara göre sınıflandırmak için doğal dil işleme modellerini içerebiliyor.

Microsoft’un baş grup mühendislik müdürü Subramanian Ramakrishnan konuyla ilgili “İşletmelerin çalışanlarının sağlığı ve refahına önemli yatırımlar yapması yaygınlaştı” dedi.

“İşletmeler, yetenekleri elde tutmayı daha iyi başarabildikleri için bu tür yatırımların değerli olduğunu anlıyor. Ek olarak, sağlıklı ve mutlu çalışanlardan elde edilen iş ürünü genellikle daha iyidir. Kurumsal bir işyerinde, e-postalar birincil iletişim modudur ve e-posta istemcileriyle etkileşim kurmak için çok fazla çalışan zaman harcanır. E-postayla ilgili kaygı, çalışanların üretkenliğini ve sağlığını etkileyen acil bir sorundur, “diye ekledi Ramakrishnan.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.