MakaleWeb Uygulamaları

Kullanıcı Deneyimi için Tasarım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sevdiğiniz bir web sitesi veya uygulama hakkında düşünün. Bu konuda neyi seviyorsunuz? İlgili bilgileri toplama kolaylığı? Tek bir tıklamayla nasıl bir şey satın alabilirsiniz? Ya da sorularınızı ne kadar çabuk cevaplar? Şimdi bu web sitesini oluşturan kişileri düşünün. Amaçları neydi? Sevdiğiniz özelliklere sahip bir site oluşturmaya çalışıyorlardı – kullanımı kolay bir site, ihtiyacınız olan bilgileri etkili bir şekilde sağlayan ve zorluklarınıza veya endişelerinize göre uyarlanmış akıllı kararlar vermenizi sağlar.

UX, veya kullanıcı deneyimison kullanıcının genel deneyimine odaklanır, algıları dahil, duygular, ve bir şirketin ürününe verdiği yanıtlar, sistem, veya hizmet. UX, aşağıdakileri içeren kriterlere göre tanımlanır: kullanım kolaylığı, ulaşılabilirlik, ve rahatlık. Birlikte, bu bireysel faktörler müşterinin genel deneyimine katkıda bulunur.

UX kavramı en çok teknoloji açısından konuşulur, akıllı telefonlar gibi, bilgisayarlar, yazılım ve web tasarım. Bu nedenle UX sadece oldukça yeni bir alan değil, aynı zamanda değişken bir alan – teknolojideki gelişmeler nedeniyle hızla değişiyor, yeni etkileşim türleri ve kullanıcı tercihleri ortaya çıkıyor.

Müşterilerin bugün ihtiyaçlarını karşılamak ve zorlanma noktalarını çözmek için hızlı ve basit yollar istedikleri bir sır değil. UX’in bu kadar önemli olmasının nedeni budur.

Teknolojide olsanız da olmasanız da, sahip olduğunuz veya çalıştığınız şirketin büyük olasılıkla bir web sitesi var. Müşteriler, web sitenizi yararlı ve kullanımı kolay bulmazlarsa sizi saniyeler içinde unutabilirler. Aslında, çoğu web sitesi ziyaretçisi, bir sayfayı açtıktan sonraki bir dakika içinde ayrılmak isteyip istemediklerini belirler.

Kaynak: https://www.kullanicideneyimi.org.tr/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.