MakaleWeb Uygulamaları

Kullanıcı Deneyimi ve Fitt Yasası

Araştırma ve testler sayesinde, kullanıcı deneyimleri her zaman geliştirilebilir. Kullanıcı deneyimini iyileştirmenin en yaygın yollarından bazıları şunlardır: Deneyimi geliştirmek için danışma yaklaşımı benimsemek, harekete geçirici mesajları belirlemek, duyarlı web tasarımı uygulamak, Fitt Yasasını dikkate almak (aşağıda bundan bahsedeğiz), ezici veri girişinden kaçınmak ve dahası.

Ux’i Geliştirmek İçin Fitt Yasasını Kullanma

Fitt yasası, belirli bir kullanıcının faresini veya imlecini bir web sitesindeki hedef alana taşıması için geçen süreyi belirleyen tahmini bir modeldir. Fitt yasasının birden fazla versiyonu var ama hepsi genel fikir etrafında dönüyor,

“Bir hedefe geçmek için gereken süre, ona olan mesafeye bağlıdır, ancak boyutuyla ters yönde ilgilidir.”

Fitt yasası, kullanıcılar için kullanılabilirliğe ek olarak ergonomiyi geliştirmek için UX tasarımında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Örnek vermek gerekirse: Apple’ın MacBook Pro’sunda yeni Touch Bar’ı gördünüz mü? Bu, klavyenin üstündeki bir kullanıcının Google’ı kullanırken deneyimini hızlandıran, bir sayfaya yer işareti koyan, ekran parlaklığını, hacmini ve daha fazlasını değiştiren bir dokunmatik ekrandır. Touch Bar seçenekleri, dizüstü bilgisayarınızda hangi sayfaya göz attığınıza bağlı olarak değişir, bunun bir uygulama olup olmadığı, ziyaret ettiğiniz bir site, hatta sadece kişisel ayarlarınız. Yazının devamı: https://www.kullanicideneyimi.org.tr/kullanici-deneyimi-fitt-yasasi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.