MakaleWeb Uygulamaları

Yeni Başlayanlar İçin Kullanılabilirlik Testi Kılavuzu

Hemen hemen her disiplinde, başkalarının çalışmanızı yeni bir gözle değerlendirmesini sağlamak iyi bir fikirdir ve bu özellikle kullanıcı deneyimi ve web tasarımı için geçerlidir. Aksi takdirde, kendi işinize yönelik taraflılığınız, onu algılamanızı çarpıtabilir. Mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini oluşturmanızı sağlayan şey, çalışmanızın aslında amacı olan kişilerden, yani kullanıcılarınızdan doğrudan öğrenmektir.

UX ve tasarım uzmanları, ürünleri veya web sitelerinin kullanıcı deneyimi hakkında her zaman kullanıcı geri bildirimi almak için kullanılabilirlik testinden yararlanır. Bu gönderide şunları öğreneceksiniz:

Kullanılabilirlik testi nedir?

  • Amacı ve hedefleri
  • Çalışabileceği senaryolar
  • Gerçek hayattan örnekler ve vaka çalışmaları
  • Kendinizden birini nasıl yönetirsiniz?
  • Yol boyunca kullanabileceğiniz yazılı sorular

Kullanılabilirlik Testi Nedir?

Kullanılabilirlik testi, bir ürünün veya web sitesinin kullanıcı deneyimini değerlendirme yöntemidir. UX araştırmacıları, ürün veya web sitelerinin kullanılabilirliğini temsili bir kullanıcı veya müşteri grubuyla test ederek, gerçek kullanıcılarının ürün veya web sitelerini kolayca ve sezgisel olarak kullanıp kullanamayacaklarını belirleyebilir.

UX araştırmacıları, genellikle erken geliştirme aşamasından piyasaya sürülmesine kadar ürünlerinin her yinelemesinde kullanılabilirlik çalışmaları yürütürler.

Bir kullanılabilirlik çalışması sırasında moderatör, ekibin geri kalanı gözlemlerken ve notlar alırken katılımcılardan bireysel kullanıcı oturumlarında bir dizi görevi tamamlamalarını ister. Gerçek kullanıcılarının ürünlerinde veya web sitelerinde gezinmesini izleyerek ve bu konudaki övgülerini ve endişelerini dinleyerek, katılımcıların görevleri ne zaman hızlı ve başarılı bir şekilde tamamlayabildiklerini ve kullanıcı deneyiminden nerede keyif aldıklarını, sorunlarla karşılaştıklarını ve kafa karışıklığı yaşadıklarını görebilirler. Devamı için: https://www.kullanicideneyimi.org.tr/kullanilabilirlik-testi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.