MakaleWeb Uygulamaları

Kullanıcı Dostu URL Nedir ve Nasıl Oluşturulur?

Google, SEO başlangıç ​​kılavuzunda basit, kullanıcı dostu URL’ler kullanmanın öneminden bahseder, peki bunu nasıl yapabilirsiniz?

İyi haberle başlayalım: BulutPress® içerik yönetim sistemi ile oluşturulan web tasarım projelerinde SEO için optimize edilmiş doğru URL’ler oluşturmak oldukça kolaydır. Çünkü BulutPress® yapısı gereği kullanıcı dostu url oluşturma özellikleriyle donatılmıştır.

Doğru bir kullanıcı dostu url için sayfanızı bir kaç kelime ile tanımlamak, boşlukları tire (-) ile değiştirmek SERP için genelllikle yeterince iyi bir uygulamadır.

kullanıcı-dostu-url-nedir

URL nedir?

İngilizce Uniform Resource Locator kelimlelerinin kısaltması, Tekdüzen Kaynak Bulucu (URL), bir web sayfasına erişmek için tarayıcıya girdiğimiz web adresidir.

google arama sonucunda url örneği

Google Arama Sonuçlarındaki URL’mizin Örneği

Web URL’lerine bağlantı da denir. Birçok kişi doğrudan web sitenize erişmek için bir bağlantıya tıklar. Peki sayfa URL’sinin ne olduğu önemli mi? Evet öyle! Bağlantınızın nasıl göründüğü önemlidir.

URL Yapısı Nedir?

URL, internetteki bir adrestir. Bir protokol, alan adı ve bir yoldan oluşur.

basit-bir-url-yapısı-böyle-adlandırılır

Protokol, tarayıcının http:// veya https:// (“s” güvenli anlamına gelir) o sayfa hakkındaki bilgileri nasıl aldığıdır.

Alt alan (sub domain. örneğin: www), alan adının ana “kök” alan adından önce gelen kısmıdır. Birden çok alt etki alanı oluşturabilirsiniz, ancak bunlar temelde farklı web siteleridir, bu nedenle gerçekten ihtiyacınız olmadıkça çok sayıda alt etki alanına sahip olmak istemezsiniz. Alt alanlar, web sitenizdeki içeriği düzenlemek için oluşturulur. Bir alt etki alanı için yalnızca www değil, herhangi bir karakter dizisini kullanabilirsiniz. BulutPress® içerik yönetim sisteminde sub-domainleri genellikle, web sitesinin farklı dillerini yayınlamak için kulanıyoruz.

Alan adı (domain), bir web sitesinin bulunduğu benzersiz adrestir. Örneğin: sarvon.com

Üst düzey alan adı (TLD) örneğin .com, .org, .net’tir ve son yıllarda binlerce üst düzey alan adı ortaya çıkmıştır. BulutPress® web sitenizi yayınlamak için istediğiniz TLD’yi kullanabilirsiniz.

Yol (path), bir sayfanın, gönderinin veya dosyanın tam konumunu belirtir.

URL Yapıları Farklı Olabilir

Tüm web siteleri aynı URL yapısını kullanmaz. Bu çok normaldir. Bir web sitesinin URL yapısı, web sitesinin benzersiz ihtiyaçlarına göre değişiklik gösterebilir.

Örneğin, uluslararası bir sitenin URL’si büyük olasılıkla birden çok dil veya konum için yapılandırılacaktır. Bir blog web sitesinin URL yapıları, bir e-ticaret veya üyelik sitesinden farklı olabilir. Bir devlet web sitesinin URL yapısı muhtemelen bir sosyal ağdan farklı olacaktır.

Web sitesinin amacına bağlı olarak, URL yapıları değişecektir, ancak hangi yapı seçilirse seçilsin, uygun bir URL yapısını korumak için temel en iyi uygulamalar hala geçerlidir.

URL Yapısı SEO İçin Neden Önemlidir?

URL’ler, web sitenizin içeriğinin organizasyonudur. İçeriğiniz ve bir kullanıcı arasındaki bağlantıdır. URL yapısı şu iki ana nedenden dolayı önemlidir: https://bulut.press/url

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.