MakaleWeb Uygulamaları

Potansiyel Olarak Zararlı Geri Bağlantılardan Kurtulun

Backlink profiliniz, Moz Domain Authority puanınızın önemli bir bölümünü oluşturur. Öncelikle iyi bir backlinkin ne olduğunu belirleyelim. İyi bir geri bağlantı (backlink), nişinizdeki güvenilir, alakalı bir web sitesinden gelmelidir. Etki alanı yetkileri (DA domain authority) ne kadar yüksek olursa, geri bağlantınız o kadar iyi olur! Sıralamanıza faydadan çok zarar verecek geri bağlantılar şunlardır:

  • Yüksek spam puanlı geri bağlantılar
  • Bir geri bağlantı oluşturucudan veya bir bağlantı değiş tokuşundan satın alınan bağlantılar
  • Tamamen alakasız bir web sitesinden veya sektörden bağlantılar
  • Düşük kaliteli dizin sitelerinden bağlantılar
  • Google tarafından cezalandırılmış bir siteden gelen herhangi bir bağlantı

Google search console hesabınıza giriş yaparak geri bağlantılarınızı sık sık kontrol etmelisiniz.

zararlı olabilecek backlinkleri analiz edin

Backlink Analizi Nedir ve Neden SEO Çalışmalarınızın Bir Parçası Olarak Yapmalısınız?

Backlink profilinizi düzenli olarak analiz etmiyorsanız, hemen yapmaya başlamanız gereken bir şeydir. Hem kendi hem de rakiplerinizin bağlantı profilleri hakkında ne kadar çok içgörüye sahip olursanız, stratejilerinizi geliştirmek için bu bilgileri kullanma şansınız o kadar artar.

Rekabetçi Bir Bağlantı Boşluğu Belirleyin

Bir geri bağlantı analizi yapmak, sizinle ana rakipleriniz arasındaki bağlantı boşluğunu anlamanıza yardımcı olur. Kendi bağlantı profilinizin ve rakiplerinizin kalitesini anlayarak, diğerlerine karşı sıralama yeteneğinizi belirleyebilir ve onları geçmenin ne kadar zor olacağını görebilirsiniz. Bu, bağlantı boşluğunu kapatacak ve rekabet avantajı elde etmenize yardımcı olacak bir strateji geliştirebileceğiniz anlamına gelir.

Rakiplerinize karşı ne kadar iyi olduğunuzu ne kadar çok bilirseniz, stratejiniz o kadar iyi olabilir ve sıralamalarınızı olumlu yönde etkileyen bağlantılar oluşturmak için fırsatlar bulmak o kadar kolay olacaktır.

Kötü Bağlantıları Belirleyin ve Sıralamanızı Korumak İçin Harekete Geçin

Yanlış bağlantı türü (genellikle kötü bağlantılar, toksik bağlantılar, spam içerikli bağlantılar veya doğal olmayan bağlantılar olarak adlandırılır) sitenizin organik performansına zarar verebilir ve bir geri bağlantı denetimi yapmak, bu sorunları ve endişe duyulan alanları proaktif olarak bulmanın en etkili yoludur. Sıralamalarınızı korumak için harekete geçebilir.

Kötü bağlantıların bir sonucu olarak zaten olumsuz bir etki görecek kadar talihsizseniz, sorunu düzeltmek ve kaybettiğiniz sıralamayı yeniden kazanmak için bir analiz yapmanız gerekecektir. Basitçe söylemek gerekirse, düzenli olarak backlink analizi yaptığınızda, olası sorunları sorunlara neden olmadan önce çözebilirsiniz.

Kaliteli Backlink Nedir?

Kaliteli bağlantılar güvenilir kaynaklardan gelir ve hiçbir şekilde arama motoru sıralamalarını değiştirmeyi amaçlamaz. Bunların neye benzediğini anlamak için gidilecek en iyi yer Google’ın Web Yöneticisi Yönergeleridir.

Aslında, Google bize doğrudan söylüyor:

google yönergelerine göre faydalı backlink nedir

Bunu basitçe ifate etmek gerekirse, yüksek kaliteli bağlantılar, birisinin içeriğinizi değerli bulması ve ona bağlantı vermeyi seçmesi sonucunda (editoryal) doğal olarak yerleştirilmiş olanlardır.

Bir bağlantı editoryal (kullanıcının ilgi duyması ve kendi isteği ile) olarak yerleştirildiğinde, bu, bir yazar veya web yöneticisi tarafından yapılır, çünkü bunu yapma kararı alırlar. Bağlantı kurmak zorunda değillerdi, ancak okuyucularına yardımcı olmak için genişletmek veya kullanmak istedikleri değerli bir içerik oluşturduğunuz için bunu seçtiler. İşte dikkat etmemiz ve gerçekten anlamamız gereken şey de budur.

Dijital Halkla İlişkiler ve içerik pazarlamasının bu kadar popüler bağlantı kurma taktikleri haline gelmesinin nedeni, doğrudan gazetecilerin, editörlerin ve diğer yayıncıların bir hikayeyi veya içeriği ele almayı ve ona bağlantı vermeyi seçmeleriyle sonuçlanmalarıdır. Bu taktikler, yüksek kaliteli bağlantılar oluşturmanıza ve toksik bağlantılarla ilişkili risklerden kaçınmanıza yardımcı olur.

Yazının devamı: https://bulut.press/zehirli-geri-baglantilar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.