MakaleWeb Uygulamaları

Kullanılabilirlik Vs. Kullanıcı Deneyimi: Fark ne?

Bir web sitesi, uygulama veya başka bir ürün oluştururken, asıl amacınız kullanıcınızın ihtiyaçlarını karşılamaktır. Böyle yapmak için, ürünün kullanımının kolay olmasını istersiniz – ama bu kadar değil. Ayrıca uygun olmasını, erişilebilir, güzel, benzersiz, değerli, hoş, ve daha birçok şey istiyorsunuz. Neden?

Çünkü kullanımı kolay bir şey mutlaka iyi bir kullanıcı deneyimi sağlamaz. Örneğin WhatsApp’ta silme özelliğini kullanın. Yanlış sohbete bir mesaj gönderdiğinizi veya yazım hatası yaptığınızı varsayın. Mesajı silmek için, mesaja dokunup basılı tutabilir ve “sil” i tıklayabilirsiniz. Yeterince kolay, değil mi?

Sorun, mesajın teknik olarak silinmemesidir. Sadece engellenir ve aşağıdaki metin satırı ile değiştirilir: “Bu mesaj silindi” – bu, mesajı ilk etapta silme amacını yener.

İnternette UX başarısızlıklarının daha kötü örnekleri var. Hepsini kıkırdıyorum, aynı zamanda kullanıcı deneyimi için tasarım yapmanın zor olduğunu da bilin.

Nedenin bir kısmı, kullanıcı deneyiminin bu kadar geniş bir terim olmasıdır. Bir tanım ararken, genellikle kullanılabilirlik gibi diğer terimlerle birleştirilmiş olduğunu fark etmiş olabilirsiniz.. Herhangi bir yanlış anlamayı açıklığa kavuşturmak için, kullanılabilirliği ve kullanıcı deneyimini tanımlayalım ve aşağıdaki temel farklılıklara bakalım. https://www.kullanicideneyimi.org.tr/kullanilabilirlik-ve-kullanici-deneyimi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.