Dijital MedyaMakale

Marka İletişimi ve Dijital PR Yönetimi Nedir, Neden Önemlidir?

DİKKAT! Bu bir Reklam içerikli yayındır!

Marka İletişimi ve Dijital PR Yönetimi Nedir, Neden Önemlidir?

Günümüzde dijitalleşme ile iletişim sınırlarının kaldırılması marka iletişimini daha önemli hale getirmiştir. Marka iletişimi kısaca markanın dış dünyaya vermek istediği mesajları, markanın konumlanmasını, geliştirilen pazarlama stratejilerini, markanın gelişimini ve itibarını kapsayan iletişim stratejilerinin tümüdür. Assa Teknoloji bu stratejileri oluştururken en önemli unsurları sizin için derledi;

 1. Markanızı nasıl konumlandıracağınıza karar verin.
  Markanızın potansiyel müşterilerini belirleyerek onların izlediği tüketici davranışlarını analiz edin. Bu analiz sonrası markanızın ve sunacağınız ürün veya hizmetin en uygun şekilde nasıl konumlandırılacağına karar verin.
 1. Markanız için önemli olan değer, vizyon ve misyonları belirleyin.
  Markanızın müşterilerin gözünde nasıl görüneceğine, nelere önem verdiğine, kendisini nasıl gördüğüne ve ilerde nerede olmak istediğine dair soruların cevaplarını belirleyerek değer, vizyon ve misyonunuzu oluşturarak yol haritanızı belirleyin.
 1. Markanızın izleyeceği yol haritasından sonra ona uyacak bir kimlik ve iletişim dili geliştirin.
  Markanızın belirlediğiniz yol haritasında güçlü bir şekilde ilerleyebilmesi için kendisini doğru bir şekilde ifade etmesi ve tutarlı davranması gerekir. Marka kimliğine uygun stratejiler ile tutarlı davranışları, markanın kendi ifade şekliyle ise iletişim dilini geliştirin.
 1. Oluşturduğunuz iletişim dilini tüm mesajlarınızda ve iletişiminizde aynı şekilde kullanın.
  Markanın kendini ifade etme şekliyle oluşturulan iletişim dilinin devamlılık gösterecek şekilde kullanılması gerekir. İletilen mailler, web site metinleri, sosyal medya içerikleri, basın bültenleri gibi her türlü iletişim kanalında oluşturulan bu dili kullanın.
 1. Markanızın iletişim dilini geliştirdiğiniz grafik tasarımlarında da uygulayın.
  Markanın iletişim dili aynı zamanda hem geleneksel hem de dijital kanallarda kullanılacak grafik tasarımlarında kendini bulmalı ve ona uygun geliştirilmelidir. Oluşturulan iletişim dili ve marka konumuna göre renkler, logo gibi tüm grafik kullanımlarını belirleyin ve uygulayın.

Bunun yanı sıra marka iletişimi aynı zamanda halkla ilişkiler stratejileriyle ve dolayısıyla dijital halkla ilişkiler stratejileriyle birlikte yürütülmektedir. Halkla İlişkiler (PR) faaliyetleri tüm paydaşlara etkili bir iletişim ile ulaşmayı ve istenilen şekilde anlaşılmayı sağlar. Bu yönüyle PR faaliyetleri markanın dışa açılan tüm iletişimini
kapsarken dijital PR faaliyetleri online ortamda markanın iletişimini kapsar. Aynı zamanda paydaşlardan gelecek geri bildirimleri değerlendirmek ve onlara uygun stratejiler geliştirmek için de PR faaliyetleri önem taşır.

Bu makale Assa Teknoloji’nin destekleri ile yayınlanmıştır.

Assa Teknoloji Hakkında;  Organizasyonların karmaşık ihtiyaçlarını bütüncül olarak ele olan Assa Teknoloji, kurulduğu günden itibaren güncel ve çözüm odaklı hizmetler sunan bir şirket olarak marka hayalleri gerçekleştiriyor.

Assa Teknoloji ile irtibat kurmak için; 

Detaylı bilgi için: www.assatekno.com
LinkedIn: www.linkedin.com/company/assatekno/
Instagram: https://www.instagram.com/assatekno/
Facebook: https://www.facebook.com/AssaTekno
X (Twitter): https://twitter.com/assatekno

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.