Bilişim ProfesyonelleriİnternetMakale

Mobil-Ticaret / M-Ticaret Nedir?

Mobil ticaretin yükselişi, tüm şirketlerin mobil duyarlı web sitelerine sahip olmasını hayati hale getirdi.

M Ticaret olarak da bilinen Mobil Ticaret, perakende satışta cep telefonlarının kullanılmasını içerir. Cep telefonu web trafiği artık masaüstü web trafiğini geride bırakırken, Broadband Search’e göre bu avuç içi cihazlar satış ve pazarlamada giderek daha önemli hale gelen bir yol olarak görülüyor. Satış Döngüsü verileri, örneğin, cep telefonlarının 2019’daki tüm çevrimiçi satışların % 53’ünü ve e-ticaret trafiğinin % 65’ini oluşturduğunu gösteriyor .

Perakendecilerin, trafiğin masaüstünden mobile geçişi göz önüne alındığında m-ticarete dalma fırsatını yakalamamaları için hiçbir neden yok, bu alandaki katılım çeşitli şekillerde ortaya çıkıyor. Mobil ticarete girişmek, Apple Pay’den Google Pay’e ve aradaki her şeye kadar mobil ödemeleri kabul etmeyi, müşterilere müzik veya hizmetler gibi içerikleri indirme ve hatta fiziksel ürünleri bir adrese gönderme olanağı sunmayı içerebilir.

Bununla birlikte, M-ticaret, çevrimiçi ürün ve hizmet satmanın ötesine geçer ve bu süreçleri güçlendiren mobil teknolojilerin genişliğini kapsar, ayrıca PayPal gibi fintech şirketlerini veya Stripe, Square ve World Pay gibi diğer ödeme ağ geçidi şirketlerini de içerir. M-ticaret, mobil cihazınıza kablosuz bir terminalde dokunarak şahsen ve mağazada bir ödemeyi tamamlamak için akıllı telefon kullanmayı da içerebilir.

Bu caddeden yararlanmak, web sitenizdeki özelliklerin, örneğin daha büyük düğmelerle, bir kullanıcı deneyimi (UX) bakış açısından, cep telefonları için satış sürecini optimize etmeyi içerecek şekilde güncellenmesini içerebilir . Web sitelerini optimize etmek, müşterilere herhangi bir hata veya aksaklıkla karşılaşmadan göz atma ve satın alma kapasitesi ile sorunsuz ve akıcı bir yolculuk sunmayı da gerektirir. Süreç, insanların sitenizde nasıl gezindiklerini, yaptıkları yolculuğu anlamayı ve akıllı telefonlar aracılığıyla alışveriş yaparken genel alışveriş deneyimini iyileştirmenin yollarını bulmayı içermelidir.

Mobil Ticaretin Yükselişi

Cep telefonlarını alışveriş yapmak için kullanma kavramı ilk olarak 1997 yılında, “elektronik ticaret yeteneklerinin kablosuz teknoloji ile doğrudan tüketicinin eline, her yerde, teslim edilmesi” olarak ifade edilen , ancak mobil cihazların kullanımı olarak ifade edilen m-ticaret olarak ortaya çıkmıştır . Daha akıllıca satın alma kararları vermenin ve ödeme yapmanın bir yolu o zamandan beri önemli ölçüde gelişti.

On yıl önce, mobil ödeme teknolojisi kullanarak akıllı telefonlarımız üzerinden ürünler için ödeme yapabileceğimizi ya da haftalık alışverişlerimizi neredeyse evdeki geniş bantımız kadar iyi olan web hızlarında eve dönüş otobüslerinde sipariş etmek için uygulamaları kullanabileceğimizi çok az kişi düşünebilirdi .

Son birkaç yılda, mobil ticaret önemli ölçüde büyüdü. Yılın başında eMarketer, m-ticaretin küresel toplam perakende satışların% 6’sını ve e-ticaretin yaklaşık% 60’ını oluşturduğunu açıkladı. Bu, 2017 yılında teknolojinin bir önceki yıla göre% 40 artmasının ardından gerçekleşiyor . Küresel m-ticaret satışları 2017 yılında yıllık% 40,3 artarak toplam 1,357 trilyon $ (980 milyar) ve toplam perakendenin% 6,0’sını oluşturdu. satış.

EMarketer’ın kıdemli tahmin direktörü Monica Peart, “Mobil cihazlara, yani akıllı telefonlara daha fazla bağımlılık, küresel olarak perakende m-ticaret satışları üzerinde olumlu bir etkiye sahip” dedi. “Bu eğilim, daha sık mobil alışveriş oturumlarında ve oturum başına daha yüksek harcamalarda kendini gösteriyor. Her ikisi de mobil cihazların çeşitli tüketici alışveriş ihtiyaçlarını karşılama beklentisinin artmasının ayırt edici özellikleri.

Web Tabanlı M-Ticaret

M-ticaret, tüm şirketler için ekranın boyutuna otomatik olarak uyum sağlayan mobil duyarlı web sitelerine sahip olmayı hayati hale getirdi ve mobil deneyimlerin bir masaüstü alışveriş deneyiminin yanında var olmasına izin verdi .

İngiltere çevrimiçi perakende derneği IMRG’nin IMRG Capgemini Üç Aylık Karşılaştırma raporuna göre, akıllı telefonlar ve tabletler, 2017/2018’in 3. çeyreğinde (Kasım 2017 – Ocak 2018) İngiltere’deki çevrimiçi perakende satışlarının% 69’unu oluşturdu .

Uygulama Tabanlı M-Ticaret

Perakendeciler, müşterilere ulaşmak için giderek daha fazla mobil uygulamalara güveniyor, bu da insanlar için trenleri beklerken, öğle yemeğini yerken veya diğer boş zamanlarında mağazalarında olma deneyimini çoğaltıyor. Genellikle bir müşteri akıllı telefonu aracılığıyla bir perakendecinin web sitesini ziyaret ettiğinde, perakendeci, uygulamayı indirebilmeleri için onları uygulama mağazasına yönlendirir.

Perakendeciler doğru anlıyor gibi görünüyor: ticari pazarlama şirketi Criteo, mobil uygulamaların, müşterileri bir şeyler satın almaya zorlama konusunda hem masaüstü hem de mobil web sitelerinden çok daha iyi performans gösterdiğini ve diğerlerinden daha iyi bir dönüşüm oranına sahip olduğunu keşfetti. Bu, perakendecilerin uygulamalar aracılığıyla müşteri getirdiği daha zengin ve daha kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimini yansıtıyor.

M-ticaret kesinlikle perakendenin büyüyen bir parçasıdır , ancak perakendecilerin müşterilerin dijital alışveriş deneyimleriyle ilgili beklentilerini karşılaması ve aşması önemlidir. Bu, onlara zevklerine göre kişiselleştirilmiş hızlı yanıt veren bir arayüz sağlamak ve ayrıca müşterilerin sahip olabileceği güvenlik endişelerini azaltırken, mobil ödemeler gibi ürünleri bulmayı ve ödemeyi kolaylaştırmak için diğer teknolojileri benimsemek anlamına gelir.

Pandemi Sırasında M-Ticaret

Perakendeciler son birkaç yılda mobil varlıklarını genişletmek için çalıştılar ve bu değişim COVID-19 salgını ve sonraki kilitlenme önlemleri ile daha da hızlandı.

Ekonomik kriz nedeniyle tuğla ve harç dükkanlarının kapanması ve artan bütçe bilinciyle, geleneksel cadde alışveriş deneyimleri yerini sonsuz gibi görünen kaydırmaya bıraktı. Aslında, Nisan 2020 itibariyle, ortalama bir kullanıcı  günlük uyanma saatlerinin dörtte birinden fazlasını (% 27) mobil cihazlarında geçiriyordu ve bu zamanı alışveriş yaparak geçirmenin daha iyi bir yolu olabilir mi? Yalnızca birkaç ay sonra, mobil analiz şirketi App Annie, Birleşik Krallık’ta mobil üzerinden yapılan perakende satışlarının yılın ilk çeyreğinden bu yana% 30 arttığını ve mobil cihazlarda tüketici harcamalarının 50 milyar doları (35 milyar £) aştığını kaydetti. 2020’nin ilk yarısı.

Geçen yıl m-ticaretin başarısı, Birleşik Krallık hükümetinin restoranları kapatması ve tüketicilere malları, özellikle de yiyecekleri kendilerine teslim etmelerini tavsiye etmesi nedeniyle kilitlenme ekonomisinin kilit bir özelliği haline gelen Deliveroo veya UberEats gibi gıda dağıtım uygulamalarına da yansıyabilirdi. evde. Bu, bazı paket servisler için benzeri görülmemiş bir taleple sonuçlandı, örneğin Domino’s Pizza, çevrimiçi müşterileri için bir kuyruk sistemi uygulamaya ve ek teslimat sürücüleri işe almaya zorlandı .

Pandemi çoğu işletmenin mücadele ettiğini görürken, m-ticaret kargaşada inkar edilemez bir şekilde büyüdü. Bu, HM Hazinesinin İngiltere’nin COVID salgınının mali yükünden kurtulmasına yardımcı olmak için Amazon gibi çevrimiçi perakendeciler için ek bir vergi getirmeyi düşünmesini sağladı.

Makalenin Orjinal Kaynağı: https://www.itpro.com/mobile/28202/what-is-m-commerce

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.